Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Dobranie czujnika halla do wskazania na woltomierzu.

kosmatek 21 May 2013 13:07 1827 1
 • #1
  kosmatek
  Level 23  
  W samochodzie zamontowany wskaźnik LPG, trudno dostępny by sprawdzić aktualny poziom gazu. W kabinie nie ma pełnego wskazania włącza się tylko kontrolka rezerwy.

  Na wskaźniku zamontowany jest magnes, który załącza kontrolkę. Chciałbym zmodyfikować "szkiełko" wskaźnika i zamiast jak się domyślam kontaktronu włożyć czujnik pola magnetycznego (czujnik halla).
  Jako wskaźnik poziomu miałby być użyty woltomierz zakres 0-10V ale pierwszy raz będę bawił się z czujnikiem halla i nie wiem jaki użyć do tego celu.

  Wskaźnik jest tego typu:

  Dobranie czujnika halla do wskazania na woltomierzu.
 • #2
  kybernetes
  Level 39  
  Dlaczego nie wymienisz czujnika na taki, który ma wyjście wskazań poziomu? Konstrukcja na czujniku pola magnetycznego nie będzie tańsza.
  Aby woltomierz poprawnie wskazywał poziom paliwa konieczne będzie wykonanie kalibracji czujnika magnetycznego, co już samo w sobie jest problematyczne. Wykres wskazań na pewno nie będzie liniowy, więc trzeba dołożyć moduł konwertujący nieliniowy sygnał ze wzmacniacza czujnika halla na liniowy sygnał wyjściowy do woltomierza. A do tego najlepiej nadaje się mikroprocesor. Tak wiec kompletny układ powinien składać się ze wzmacniacza wejściowego sygnału z czujnika, konwertera z zapisana "mapą czujnika", i wzmacniacza wyjściowego. Jak sam widzisz sprawa nie wygląda na prostą i dlatego radzę wymienić czujnik.