Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Samsung LE32A656A1FXXH - długo się włącza, uruchamia się samoczynnie

21 Maj 2013 13:25 8841 19
  • Poziom 14  
    Dzień dobry!

Mam problem z telewizorem LCD Samsung LE32A656A1FXXH. Dotyczy on długiego uruchamiania się oraz samoistnego włączania się telewizora bez udziału pilota/klawiatury dotykowej. Problem nęka mnie od dłuższego czasu i jestem zmuszony wyłączać telewizor, wyjmując kabel zasilania z gniazdka. Chciałbym zaznaczyć, że przeszukiwałem forum w poszukiwaniu rozwiązania tego problemu lecz niczego konkretnego nie znalazłem. Telewizor będąc w stanie czuwania (Stand-by) automatycznie w różnych odstępach czasu sam się uruchamia będąc w funkcji TV analogowej. Do telewizora podłączony jest dekoder HD telewizji kablowej TechniSat DIGIT HD4 CX CSP kablem HDMI do telewizora oraz kino domowe kablem EURO (jednak kino bywało większość czasu odłączone od zasilania). Po wyłączeniu telewizora pilotem (oryginalnym SAMSUNGA) telewizor ponownie w bliżej nieokreślonym czasie włączy się automatycznie też w funkcję TV analogowej. Wykluczyłem pilot, gdyż zostawiłem go bez włożonej baterii i problem wciąż się pojawiał. Drugi problem dotyczy samego uruchamiania się telewizora (bez względu na to czy pilotem, czy też klawiaturą dotykową). Po włączeniu telewizora uruchamia się zbyt długo (pamiętam, iż uruchamiał się znacznie szybciej) ok 1,5 do 2 min. W tym czasie miga dioda Stand-by i wydaje dziwne dźwięki (jakby pstrykanie). Jest to nie zależne od tego czy uruchamiam HDMI czy TV analogową. Telewizor kupiony był w sierpniu 2008 i nie ma już gwarancji. Prosiłbym o pomoc co powoduje takie zachowania telewizora i czy udałoby się go naprawić w domowych warunkach.

Z góry dziękuję za odpowiedzi i pozdrawiam!
  • Poziom 33  
    Cześć.

A zobacz czy w menu od DVB nie ustawione masz auto standby update mode na ON? Jak tak to wyłącz na OFF i sprawdź czy coś się zmieniło.

Pozdrawiam.
  • Poziom 14  
    zbyszekskibinski napisał:
    Cześć.

A zobacz czy w menu od DVB nie ustawione masz auto standby update mode na ON? Jak tak to wyłącz na OFF i sprawdź czy coś się zmieniło.

Pozdrawiam.

Niestety nie ma takiej opcji w menu DVB... Chyba, że jakoś uaktywnia się opcje zaawansowane a obecnie są zablokowane czy coś...

Przepraszam, za laickie wytłumaczenie problemu jednak nie naprawiałem nigdy tv :-)

//Edytowano

Jednak znalazłem tą opcję trzeba najpierw wybrać źródło DVB potem przejść do ustawień DVB, opcje systemowe, aktualizacja oprogramowania i wyłączyć "aktualizuj oprogramowanie w trybie czuwania".
  • Poziom 33  
    Tak, dobrze znalazłeś. W trybie serwisowym jest jeszcze opcja 'watchdog' mogąca mieć jakiś z tym związek ale na razie nie podpowiadam jak wchodzić, bo można zepsuć telewizor jak coś się nie tak przypadkiem przestawi.
  • Poziom 2  
    Tak, dobrze znalazłeś. W trybie serwisowym jest jeszcze opcja 'watchdog' mogąca mieć jakiś z tym związek ale na razie nie podpowiadam jak wchodzić, bo można zepsuć telewizor jak coś się nie tak przypadkiem przestawi.

No to lepiej nie podpowiadaj, bo znowu szykuje się szkodliwa porada!

Do autora.
    Smykaj do serwisu. Nie jesteś w stanie nic zdziałać. A jak będziesz słuchać takich podpowiadaczy jak wyżej, to może to wyjść tylko drożej.

Dodano po 1 [minuty]:

Cytat:
    czy udałoby się go naprawić w domowych warunkach

Nie.

Tak powinna brzmieć odpowiedź, Skibiński!
  • Poziom 43  
    Tak, dobrze znalazłeś. W trybie serwisowym jest jeszcze opcja 'watchdog' mogąca mieć jakiś z tym związek

Ale z czym? Z długim uruchamianiem się (postępującym podobno w czasie), czy też samoczynnym włączaniem? A może z jednym i drugim?
  • Poziom 33  
    Miruś z samoczynnym włączaniem się. Jeżeli się długo uruchamia natomiast to usterki zaczyna się szukac od napuchniętych elektrolitów. Ale w tym wypadku to pewnie ani nie jedno ani nie drugie. Bez pomiarów, czy podmiany pewnych elementów nie da się ostatecznie stwierdzić. Chyba, ze chcesz abym rozłożył Tarot? Co nie zmienia faktu, że autor, może sobie wejść w menu użytkownika i zmienić tam pewne ustawienia najpierw, bo to menu jest dla użytkowników.
  • Poziom 43  
    Co nie zmienia faktu, że autor, może sobie wejść w menu użytkownika i zmienić tam pewne ustawienia najpierw, bo to menu jest dla użytkowników.

Masz rację. Może.
    Tylko to nawet w najmniejszym stopniu nie wypełnia reguł tego działu.
    Zatem w takiej postaci temat tutaj nie ma racji bytu. Proste więc, że skoro nie spełnia "norm", to nie ma sensu odpowiadać, podpowiadać, sugerować.
    Do porad odnośnie grzebania w menu użytkownika jest dział Eksploatacja RTV > RTV Użytkowy.

Tutaj, w działach serwisowych, albo własna praca, a nie bajdurzenie o objawach, albo kierunek najbliższy serwis.

Dla przypomnienia:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1796351.html
    Początek:
    Cytat:

1. Przed napisaniem nowego tematu, każdy użytkownik jest zobowiązany do zapoznania się z zawartością tego działu oraz zawartych w nim ogłoszeń.
    Następnie należy skorzystać z Szukaj na górze strony.
    W ten sposób można sprawdzić, czy nie był już poruszany podobny problem na forum.

Proponujemy na początku w wyszukiwarce ustawić: Forum > TV Diagnoza, Kategoria > Serwis RTV i szukać według modelu a następnie chassis sprzętu.
    Dopiero po braku satysfakcjonujących wyników przeszukać: Forum > Wszystkie, Kategoria > Serwis RTV.

2. Działy TV CRT Serwis, TV LCD Plazma Serwis służą do wymiany doświadczeń pomocnych w naprawach głównie przez użytkowników zajmujących się zawodowo naprawą RTV lub potrafiących wykazać się wystarczającą wiedzą w tym zakresie.
    Dla nieposiadających odpowiedniego doświadczenia w naprawianiu urządzeń RTV, ale bezwzględnie posiadających podstawową wiedzę z zakresu elektroniki (miernictwo, czytanie schematów, budowa i działanie elementów elektronicznych, podstawy teoretyczne działania urządzeń omawianych w działach TV), służy dział TV Początkujący - kliknij.
    Tam też (lub do kosza) będą przenoszone tematy niespełniające wymagań regulaminowych bądź merytorycznych działów wymienionych wcześniej.

Dział "Projektory DLP i LCD" przeznaczony jest dla wszystkich użytkowników z większym lub mniejszym doświadczeniem elektronicznym.

3. W tytule tematu należy podać markę, model TV oraz skrócony opis usterki. Zapis modelu ma być taki sam, jak zrobił to producent. Dodatkowo, jeśli znamy, podajemy chassis.
    W poście obowiązkowo wpisujemy opis uszkodzenia, widoczne objawy (mogą być poparte zdjęciem), oraz koniecznie wstępne pomiary napięć i opis tego co zostało do tej pory sprawdzone, wymienione, wstępne wnioski. Można podeprzeć się linkami do podobnych tematów.
    W przypadku TV LCD i plazmowych dobrym zwyczajem jest podanie na wstępie nazw zestawu - panel, CTRL, płyta główna, zasilacz, inwerter etc.
  • Poziom 33  
    mirex napisał:

Tutaj, w działach serwisowych, albo własna praca, a nie bajdurzenie o objawach, albo kierunek najbliższy serwis.

Tutaj, zgodzę się z Tobą.
  • Poziom 12  
    Ja bym się skłaniał ku stwierdzenie że to problem zasilania.

Miałem kilka samsungów u siebie z objawami włączania samoczynnego (jak się go wyłączyło pilotem to i tak się włączał ponownie).

Zawsze problemem było zasilanie (konkretnie kondensatory i to niekoniecznie elektrolity).

Nie mam w głowie wyglądu wszystkich zasilaczy - ale zrób proszę zdjęcie w miarę dobrej rozdzielczości - to wskażę Ci co masz wymienić.

Rafał

ps. oczywiście mogę się mylić - ale tak jak napisałem - u mnie ZAWSZE to była kwestia zasilania.

ps2. za pomocą zdjęcia o które prosiłem chciałem wskazać Ci na co (na który kondensator) musisz zwrócić uwagę (poza elektrolitami).
  • Poziom 43  
    Oooo! Mamy następnego jasnowidza, który diagnozy po obejrzeniu zdjęć wystawia. :)

Odesłał bym cię do schematu, ale nie mogę.
    Bo autor tematu do tej pory nie rozkręcił TV i nie poda nam z czego się on składa.
    Może na szczęście nie rozkręcił. ;)
  • Poziom 43  
    Ale nie na podstawie zdjęć prorokowałeś. :)
    A ja tylko podałem w wątpliwość fakt, czy test zasilacza był z podłączona płytą główną, czy bez niej. ;)
    I nic ponadto.
  • Poziom 9  
    Mam podobny problem jak poprzednik,
    co prawda 5 lat później ale jednak się pojawił.
    Otóż, Samsung LE40A656FXX - nie włączał się wcale.
    Rozebrałem, z radością spostrzegłem dwa rozprute kondensatory.

Poleciałem kupić (wziąłem te same parametry (być może to błąd?) - 10V 1000uF)
    Wymieniłem, niestety - nie pomogło... więc z dużym trudem wziąłem się za resetowanie EEPROMU. Zresetowałem - zadziałało Tv się się włączył :).

Zacząłem skręcać. Skręciłęm - nie działa....

po długim klikaniu pilotem - wreszcie rusza - raz potrzebuje 15sekund, raz 20, raz 10.

Za każdym razem dioda sygnalizująca odebranie komunikatu od pilota - zaczyna mrugać - tak jakby próbowała włączyć i nie mogła.

Ważnym szczegółem jest też wiatrak, rozpędzający się, następnie zwalniający...

Pytanie do proroków ;) - co robić, wymienić pozostałe kondensatory elektrolityczne? Czy kupić cały zasilacz? A może kwestia jest jeszcze inna?
  • Poziom 12  
    Wymień wszystkie kondensatory, sprawdź zimne luty przy tranzystorach. Warto sprawdzić duży kondensator 450V
  • Poziom 34  
    MateuszRTV napisał:
    Wymień wszystkie kondensatory

Tak, i znów nie będzie odpowiedzi w temacie przez kilka lat :-)
    Może zamiast w ciemno niepotrzebnie wymieniać kondensatory, coś pomierzyć (oscyloskop), pomyśleć dlaczego tak długo się włacza...
    Głowa nie służy tylko do noszenia czapki. :-)
  • Poziom 9  
    Tak wyglądały kondensatory tuż po pierwszym zdjęciu obudowy.

Ciekawi mnie jeszcze, czy wiecie coś o wadliwych kondensatorach w TV samsunga?
    Czy widział ktoś jakąś listę TV w których zostały użyte? Przeczytałem na innym forum, że było całkiem sporo takich wadliwych konstrukcji...

A fakt, że znajdują się tuż obok radiatora - świadczy o postarzaniu produktu, ale to inna sprawa. Ciekawi mnie czy nie możnaby pozwać samsunga za coś takiego?
    Jak pisałem w poprzednich postach, jestem całkowitym amatorem, ale zastanawiam się czy w "podręcznikach do elektroniki" nie ma jasno powiedziane, że prawidłowo zbudowany układ to taki w którym uwzględnia się położenie elementów względem siebie - zważywszy na takie aspekty jak chociażby "emisja ciepłą z radiatora"? :)

No i na koniec laickie pytanie w jaki sposób mogę pomierzyć napięcia, odłączając płytę główną i na pinach, zgodnie z tym co widać na drugim zdjęciu?
  • Poziom 34  
    olgierd123 napisał:
    Ciekawi mnie czy nie możnaby pozwać samsunga za coś takiego?

Chcesz naprawić TV, czy szukasz dziury w całym?
    Ja osobiście brzydzę się ludźmi, którzy tylko szukają okazji aby wyciągnąć pieniądze od producenta więc spadam. :bye:
  • Poziom 9  
    GanCegall napisał:
    olgierd123 napisał:
    Ciekawi mnie czy nie możnaby pozwać samsunga za coś takiego?

Chcesz naprawić TV, czy szukasz dziury w całym?
    Ja osobiście brzydzę się ludźmi, którzy tylko szukają okazji aby wyciągnąć pieniądze od producenta więc spadam. :bye:

Ja osobiście nikim się nie brzydzę. I taką postawę staram się propagować.
    Jeśli nie wkurza Cie celowe postarzanie produktów, to przemyśl swoją postawę, bo:

A) np. jest mało ekologiczna.
    B) jest to nieuczciwość ze strony producentów.
    C) jest frustrująca dla użytkowników.

Jeżeli myślisz, że ja (tak jak napisałem laik...) rzeczywiście, faktycznie, nic tylko zbieram się do pozwu samsunga za niedziałający 10-letni telewizor - to bardzo cieszę się, że nie bierzesz udziału w wątku bo z osobami, na tym poziomie stykać się nie lubię.

Cytat:
    więc spadam.

Szczerze - Dziękuję :)
  • Poziom 34  
    olgierd123 napisał:
    Szczerze - Dziękuję

I za to masz "plusika" ode mnie :-)
    Powodzenia.