Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Frezarka CNC z płyty OSB do obróbki miękkich materiałów

Noffly 21 May 2013 19:16 4965 6
  • Witamy wszystkich forumowiczów!

Od dłuższego czasu w raz z kolegą myśleliśmy o tym by zbudować frezarkę CNC, naszego projektu i własnymi rękami. Jako, że jesteśmy ubogimi studentami budżet jaki mogliśmy zainwestować nie był zbyt duży. Staraliśmy się wykorzystać w miarę tanie i dostępne materiały oraz wykorzystać znaleziska z garaży.

Początki nastąpiły przy paru piwach i długich godzinach planowania i kombinowania jak nasz 1 prototyp miał by wyglądać i działać. Inspirowaliśmy się głównie z filmików na YT oraz wieloma projektami, które są dostępne na tym obszernym forum.
    Później nasze szkice i wizje z kartek papieru przedstawiliśmy w darmowym programie graficznym "SketchUp", pozwolił nam na dopracowanie szczegółów i wykrycie możliwych problemów.

Głównym materiałem jaki został wykorzystany do wykonania konstrukcji to płyta OSB, przeniesienie napędu na poszczególne wózki za pomocą gwintowanych szpilek. Stabilizację i prowadzenie wózków zapewniły nam zwykłe szyny szufladowe. Napęd dla osi stanowią silniki krokowe 23LM-C210-03H, połączone trochę w prymitywny sposób ale jak na razie dające zadowalający efekt, tzn. koszulki termokurczliwe + opaski zaciskowe. Bezpieczeństwo i ochronę konstrukcji stanowią przełączniki krańcowe, po 2 na każdą oś. Niestety na dzień dzisiejszy jeszcze nie są podpięte do sterownika ale nastąpi to w najbliższym czasie.
    Całość pracuje pod kontrolą 4 osiowego sterownika Toshiba TB6560AHQ, zasilanego ze źródła 13V/6A. Niestety z braku innego zasilacza nie możemy w pełni wykorzystać możliwości silników krokowych.
    Cała konstrukcja ma wymiary 835x450x350, pole robocze wynosi 400x350x100.

Przybliżony kosztorys konstrukcji:
    -Sterownik = 260zł
    -Frezarka = 80zł
    -Silniki krokowe = 50zł
    -Szpilki, konfirmaty, wkręty, profile alu, śrubki, podkładki, nakrętki ~ 50zł
    -Szyny szufladowe = 40zł
    -Okablowanie = 20zł
    -Oświetlenie(50 LED SMD), przełączniki = 50zł
    -Krańcówki = 15zł
    -Łożyska = 15zł

Suma: ~580zł

Płyta OSB oraz wycinanie wykonał znajomy za "flachę".
    Zasilanie zostało odkopane w garażu.

Godzin spędzonych na montażu nie liczymy ale całość pochłonęła sporo czasu, głównie z powodu braku miejsca i nie raz podstawowych narzędzi.
    Mam nadzieję, że nasza konstrukcja nie przeraża swoja budową i rozwiązaniami ale liczę na szczere komentarze i uwagi, które za pewne pomogą przy udoskonaleniu naszej frezarki i przyniosą owoce w przyszłości.
    Wydaje się nam, że spełniliśmy swoje oczekiwania, chodź po dodatkowych regulacjach i usprawnieniach mamy nadzieję na jeszcze lepsze rezultaty.

...i coś bardziej ambitnego( lecz nie do końca dobrze ogarniętego):

Z góry dziękujemy za pomoc i opinie.
    Pozdrawiamy!

Dla zainteresowanych w załączniku zamieściłem kilka fotek z pracy przy budowie frezarki:
    Attachments:

Cool? Ranking DIY
    Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
    About Author
    Noffly
    Level 9  
    Has specialization in: automatyka i robotyka
    Noffly wrote 24 posts with rating 2, helped 0 times. Live in city Bielsko-Biała. Been with us since 2012 year.
    Noffly
    Level 9  
    Dzięki, forum jest nam dobrze znane, głównie przy jego pomocy udało nam się dokończyć dzieło.
    ciapciok
    Level 20  
    :arrow: Noffly Nie chcę ściągać tego potężnego załącznika, więc jak możesz, to napisz mi jakie zastosowałeś szpilki i jakiego rodzaju prowadnice meblowe.
    Noffly
    Level 9  

Fotka sprzed jakiegoś czasu, ale to o co pytasz widać.
    Kolejno na oś XYZ śruby M10,M8,M6, szyny by Castorama o szerokości 17mm, długości dostosowane metodą heurestyczną^^ mniej więcej dopasowane do wymiarów 'wózków'.
    wojtus2000
    Level 11  
    Super super. Widzę po filmiku że dobre silniki zamontowane bo ładnie bangla.
    wojekkk
    Level 17  
    Noffly wrote:
    Głównym materiałem jaki został wykorzystany do wykonania konstrukcji to płyta OSB,

Nie jest to plyta OSB tylko plyta wiórowa typowo meblowa.

Te termoskurczki to wywalcie od razu i zastapcie wezykiem zbrojonym z opaskami bo to nie pochodzi za dlugo.