Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Nie działa 5 kanałów z 22 dostępnych DVB-T

21 May 2013 20:52 7287 5
 • Level 9  
  Witam

  Mam pytanie ponieważ nie wiem co się dzieje u mnie z naziemna telewizją cyfrową dvb-t.
  Najpierw napiszę jaką mam instalację i jaki posiadam sprzęt:
  Antena UHF AHD-343 Synaps synfazowa
  Multiswich EMP MS 5/4EIA-4 (E.142-CP)
  Trzy telewizory LG z wbudowanym tunerem DVB-T
  Antena na dachu na wysokości ok 10 metrów.

  Sygnał jest rozdzielony na 3 pokoje dwa pokoje są na poddaszu użytkowym a jeden to salon na dole.
  Miejscowość Poczesna koło Częstochowy.
  Antena ustawiona na nadajnik Błeszno i Wręczycę Wielką w mniej więcej jednej linii bo tak mam położony dom do Błeszna jakieś 7 km do Wręczycy 25km.

  I teraz problemy polegają na tym że:
  Kiedy w dwóch pokojach na poddaszu wszystkie programy odbierają dobrze to na dole w salonie nie działa (brak sygnału) np. Polo TV, TTV, Eska TV ogólnie nie działa jakieś 5 programów z 22 a reszta czyli 15 programów odbiera dobrze na dole a u góry w dwóch pokojach grają dobrze wszystkie programy. Jak wchodzę w ustawienia na kanale który nie działa (brak sygnału) to pokazuje Siła sygnału ok 40% a jakość sygnału 1%
  Niekiedy jest też tak że działają na dole wszystkie programy dobrze i u góry też ale częściej niż działają to nie działają...
  To samo zdarza się od czasu do czasu w telewizorze u góry że część programów gra dobrze a np. 5 z 22 jest brak sygnału albo klatkuje się obraz.
  Podsumowując o co może tu chodzić? Że na górze gra wszystko dobrze a na dole nie działa 5 programów z 22 (klatkowanie, brak sygnału)? Albo u góry sporadycznie też nie działa 5 programów z 22?
  Raz jest dobrze wszystko a raz źle.

  I taki też trochę błahy problem robiłem sam kabel antenowy tzn kupiłem 3 metry kabla założyłem wtyczki i np. jak dotykam wtyczki włożonej do telewizora i przytrzymam chwilę to znika obraz, klatkuje się i po chwili brak sygnału a zdejmę palce i wszystko jest dobrze? Ale tylko w jednym telewizorze tak jest bo w drugim też robiłem sam kabel wraz z założeniem wtyczek i wszystko jest ok. Czy to wina telewizora?

  Wydaje mi się że instalacja jest w porządku ponieważ już nie raz wszystkie trzy telewizory grały wszystkie kanały i było wszystko bdb. Raz na jakiś czas właśnie na dole tych kilka kanałów albo przerywa albo brak sygnału.

  Z góry dziękuję za pomoc.
 • Level 35  
  Czy w/w antena posiada wzmacniacz?
 • Level 9  
  Nie wiem czy ma ona wzmacniacz czy nie...
  Taki jest opis tej anteny:

  Antena jest przeznaczona do odbioru sygnałów w paśmie UHF. Jest to konstrukcja synfazowa, pozwalająca uzyskać bardzo dobre rezultaty parametru C/N. Produkt polecany do miejsc gdzie występują złe warunki odbioru. Antena posiada złącze F,co znaczenie ułatwia i skraca proces montażu.
  W załączniku daję zdjęcie z danymi technicznymi anteny.
  Cechy wyróżniające:
  -konstrukcja synfazowa
  -złącze F
  -antena polecana do DVB-T
  -elementy odporne na wodę i promienie UV
  -konstrukcja skłądana - super szybki montaż
  Nie działa 5 kanałów z 22 dostępnych DVB-T
 • Level 14  
  Niezaprawiles zle wtyczki do tego Tv gdzie nie masz obrazu/kanalow ? Ewentualnie czy wtyczka wchodzi bardzo luzno ? Montowalem kilkanascietunerow dvb-t i w zadnym nie trzeba bylo montowac wzmacniacza, wrecz wywalalem wznacniacz - jesli byl. Raz mialem problem z plytka na antenie, gdzie wykrywala tylko MUX 3, a 2 i 1 za chiny nie chciala - po wymianie problem znikl.

  Skoro po przytknieciu palca masz jakies cuda z obrazem szukaj tam problemu, kabel zlamany, wtyczka etc.
 • Network and Internet specialist
  nfk wrote:
  To samo zdarza się od czasu do czasu w telewizorze u góry że część programów gra dobrze a np. 5 z 22 jest brak sygnału albo klatkuje się obraz.
  Podałbyś przede wszystkim, jakie masz odczyty poziomów i jakości wszystkich sygnałów (mux-ów) na poszczególnych odbiornikach.

  nfk wrote:
  Jak wchodzę w ustawienia na kanale który nie działa (brak sygnału) to pokazuje Siła sygnału ok 40% a jakość sygnału 1%
  Za niski poziom sygnału, ale przy braku odbioru wszelkie wskazania odbiornika mogą być mało wiarygodne.

  nfk wrote:
  Podsumowując o co może tu chodzić? Że na górze gra wszystko dobrze a na dole nie działa 5 programów z 22 (klatkowanie, brak sygnału)? Albo u góry sporadycznie też nie działa 5 programów z 22?
  Problem z instalacją antenową w ogóle (bo zaniki zdarzają się na wszystkich odbiornikach) a także, niezależnie, wygląda na jakiś duży problem z częścią instalacji antenowej od multiswitcha do odbiornika na dole. Wyżej masz opisane, co może być.

  nfk wrote:
  jak dotykam wtyczki włożonej do telewizora i przytrzymam chwilę to znika obraz, klatkuje się i po chwili brak sygnału a zdejmę palce i wszystko jest dobrze? Ale tylko w jednym telewizorze tak jest bo w drugim też robiłem sam kabel wraz z założeniem wtyczek i wszystko jest ok. Czy to wina telewizora?
  Z reguły jest to źle założona lub uszkodzona wtyczka antenowa ewentualnie złącze F, brak kontaktu z masą. Odciąć wtyczkę antenową i złącze F - założyć starannie jeszcze raz.

  nfk wrote:
  Antena (...)
  -konstrukcja synfazowa
  To nie antena synfazowa, a rodzaj Yagi... ;)
 • Level 9  
  Problem rozwiązałem dziś sam, a mianowicie to że na dole nie działało kilka programów powodowała plastikowa wtyczka przy telewizorze od anteny za 2,50zł pewnie chińska wymieniłem wtyczkę na całą metalową kątową za 6 zł i problem zniknął a nawet dodatkowo poprawiła się jakość sygnału do nawet 99% także wniosek jest jeden że przy DVB-T nie ma co oszczędzać i kabel i wtyczki muszą być bardzo dobrej jakości i wtyczki całe metalowe.