Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Nie działa 5 kanałów z 22 dostępnych DVB-T

nfk 21 May 2013 20:52 7773 5
 • #1
  nfk
  Level 9  
  Witam

  Mam pytanie ponieważ nie wiem co się dzieje u mnie z naziemna telewizją cyfrową dvb-t.
  Najpierw napiszę jaką mam instalację i jaki posiadam sprzęt:
  Antena UHF AHD-343 Synaps synfazowa
  Multiswich EMP MS 5/4EIA-4 (E.142-CP)
  Trzy telewizory LG z wbudowanym tunerem DVB-T
  Antena na dachu na wysokości ok 10 metrów.

  Sygnał jest rozdzielony na 3 pokoje dwa pokoje są na poddaszu użytkowym a jeden to salon na dole.
  Miejscowość Poczesna koło Częstochowy.
  Antena ustawiona na nadajnik Błeszno i Wręczycę Wielką w mniej więcej jednej linii bo tak mam położony dom do Błeszna jakieś 7 km do Wręczycy 25km.  I teraz problemy polegają na tym że:
  Kiedy w dwóch pokojach na poddaszu wszystkie programy odbierają dobrze to na dole w salonie nie działa (brak sygnału) np. Polo TV, TTV, Eska TV ogólnie nie działa jakieś 5 programów z 22 a reszta czyli 15 programów odbiera dobrze na dole a u góry w dwóch pokojach grają dobrze wszystkie programy. Jak wchodzę w ustawienia na kanale który nie działa (brak sygnału) to pokazuje Siła sygnału ok 40% a jakość sygnału 1%
  Niekiedy jest też tak że działają na dole wszystkie programy dobrze i u góry też ale częściej niż działają to nie działają...
  To samo zdarza się od czasu do czasu w telewizorze u góry że część programów gra dobrze a np. 5 z 22 jest brak sygnału albo klatkuje się obraz.
  Podsumowując o co może tu chodzić? Że na górze gra wszystko dobrze a na dole nie działa 5 programów z 22 (klatkowanie, brak sygnału)? Albo u góry sporadycznie też nie działa 5 programów z 22?
  Raz jest dobrze wszystko a raz źle.

  I taki też trochę błahy problem robiłem sam kabel antenowy tzn kupiłem 3 metry kabla założyłem wtyczki i np. jak dotykam wtyczki włożonej do telewizora i przytrzymam chwilę to znika obraz, klatkuje się i po chwili brak sygnału a zdejmę palce i wszystko jest dobrze? Ale tylko w jednym telewizorze tak jest bo w drugim też robiłem sam kabel wraz z założeniem wtyczek i wszystko jest ok. Czy to wina telewizora?

  Wydaje mi się że instalacja jest w porządku ponieważ już nie raz wszystkie trzy telewizory grały wszystkie kanały i było wszystko bdb. Raz na jakiś czas właśnie na dole tych kilka kanałów albo przerywa albo brak sygnału.

  Z góry dziękuję za pomoc.
 • #2
  kizek
  Level 35  
  Czy w/w antena posiada wzmacniacz?
 • #3
  nfk
  Level 9  
  Nie wiem czy ma ona wzmacniacz czy nie...
  Taki jest opis tej anteny:

  Antena jest przeznaczona do odbioru sygnałów w paśmie UHF. Jest to konstrukcja synfazowa, pozwalająca uzyskać bardzo dobre rezultaty parametru C/N. Produkt polecany do miejsc gdzie występują złe warunki odbioru. Antena posiada złącze F,co znaczenie ułatwia i skraca proces montażu.
  W załączniku daję zdjęcie z danymi technicznymi anteny.
  Cechy wyróżniające:
  -konstrukcja synfazowa
  -złącze F
  -antena polecana do DVB-T
  -elementy odporne na wodę i promienie UV
  -konstrukcja skłądana - super szybki montaż
  Nie działa 5 kanałów z 22 dostępnych DVB-T
 • #4
  SATAn_
  Level 14  
  Niezaprawiles zle wtyczki do tego Tv gdzie nie masz obrazu/kanalow ? Ewentualnie czy wtyczka wchodzi bardzo luzno ? Montowalem kilkanascietunerow dvb-t i w zadnym nie trzeba bylo montowac wzmacniacza, wrecz wywalalem wznacniacz - jesli byl. Raz mialem problem z plytka na antenie, gdzie wykrywala tylko MUX 3, a 2 i 1 za chiny nie chciala - po wymianie problem znikl.

  Skoro po przytknieciu palca masz jakies cuda z obrazem szukaj tam problemu, kabel zlamany, wtyczka etc.
 • #5
  User removed account
  Level 1  
 • #6
  nfk
  Level 9  
  Problem rozwiązałem dziś sam, a mianowicie to że na dole nie działało kilka programów powodowała plastikowa wtyczka przy telewizorze od anteny za 2,50zł pewnie chińska wymieniłem wtyczkę na całą metalową kątową za 6 zł i problem zniknął a nawet dodatkowo poprawiła się jakość sygnału do nawet 99% także wniosek jest jeden że przy DVB-T nie ma co oszczędzać i kabel i wtyczki muszą być bardzo dobrej jakości i wtyczki całe metalowe.