Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Star B92M - B92M Szybko rozładowuje baterię ( zwarcie między stykami ładowania )

21 Maj 2013 21:14 2007 5
 • Poziom 12  
  Niedawno zakupiłem Chiński telefon marki Star model B92M działał by wyśmienicie gdyby nie krótki czas życia baterii 4 - 5 godz. Z początku myślałem że jest to wina oprogramowania ( Android ) lecz po dłuższych obserwacjach wykluczyłem ten fakt gdyż system zachowuje się prawidłowo. Przejście w deep sleep jest zawsze gdy wygasi się ekran ( z wyjątkiem kiedy jest podłączony pod ładowarkę wtedy zamiast w deep sleep przechodzi na 1001mhz )

  Wróćmy do tematu problem jest następujący
  - Telefon wyczerpuje baterię nawet gdy jest wyłączony !
  - Między stykami baterii + i - w płycie głównej jest rezystancja zaledwie 20Ω czasami wskakuje na 80Ω gdzie w innym telefonie ( SE K800i ) rezystancja między stykami + i - wynosi 130KΩ
  - Telefon strasznie wolno się ładuje na włączonym praktycznie wcale na wyłączonym wolno ale grzeje się płyta główna
  - Po podłączeniu ładowarki między stykami + i - czasami jest 0,3V czasami wskakuje normalnie 4,5V
  - Gdy telefon jest wyłączony również nagrzewa się płyta główna aż do momentu wyssania baterii do 0%

  Nie wiem od czego zacząć co jeszcze sprawdzić / pomierzyć aby rozwiązać ten problem. Dodam że to chiński telefon i nie byłem w stanie znaleźć jakiegokolwiek schematu więc sprawa nie jest taka prosta dla debiutanta GSM.
  Jednakże żeby co druga odpowiedź nie była "idź do serwisu" dodam że interesuję się elektroniką ukończyłem w tym kierunku szkołę złożyłem kilkanaście wzmacniaczy i posiadam zaplecze z hot air i innymi drobiazgami :)

  Także bardzo proszę o pomoc jeśli ktoś z serwisantów miał już do czynienia z podobnymi problemami i wie jak to ugryźć :D

  Dodaję kilka zdjęć płyty głównej mam nadzieję że pomoże w rozpoznaniu :)

  Star B92M - B92M Szybko rozładowuje baterię ( zwarcie między stykami ładowania ) Star B92M - B92M Szybko rozładowuje baterię ( zwarcie między stykami ładowania ) Star B92M - B92M Szybko rozładowuje baterię ( zwarcie między stykami ładowania ) Star B92M - B92M Szybko rozładowuje baterię ( zwarcie między stykami ładowania )
 • TermopastyTermopasty
 • Poziom 34  
  Przydałby się zasilacz serwisowy - zapewne gdzieś jest zwarcie, pytanie gdzie i jak duże. Zlokalizować je najłatwiej przy pomocy zmrażacza do elektroniki - zdejmujesz ekrany, zamrażasz płytę i szybciutko podłączasz pod zasilacz. Pięknie powinno pokazać który układ się grzeje. Jak będziesz wiedział gdzie jest problem wtedy można myśleć co dalej.
 • TermopastyTermopasty
 • Poziom 12  
  Dzięki za podpowiedź jutro zaopatrzę się w zamrażacz i sprawdzę w praktyce.
  Zapomniałem jeszcze że czasami słychać jakiś cichutki pisk i cykanie z płyty głównej

  A jak najlepiej i najprościej ściągnąć ekrany hot'em ?
 • Poziom 34  
  Sprawdź najpierw czy wogóle są przylutowane - zazwyczaj siedzą na wcisk na ramce.

  PS
  A co do cykania i pisków - może któraś cewka? Ale ciężko stwierdzić na odległość.
 • Poziom 12  
  Ekrany są przylutowane niestety :/ ale jakoś sobie poradziłem :)

  Zlokalizowałem źródło ciepła

  Obserwacje:

  Grzeje się układ Airoha AP6632 oraz 2 rezystorki ? koło niego.
  - Układ grzej się tylko przy włożonej baterii od razu po 1 - 3s układ jest gorący ( na ładowarce brak napięcia 4.1V na rezystorach zaznaczonych poniżej na zdjęciu )
  - przy podłączonej ładowarce nic 0 ciepła
  - Na stykach baterii bez ładowarki 20Ω przy włączonej ładowarce 100Ω między środkowym stykiem a "-" 140kΩ

  Na jednym ze zdjęć zaznaczyłem Czerwonymi kółkami elementy które się nagrzewają ( zaznaczone 2 małe elementy jak mniemam to rezystorki nie żadne filtry ? ) oraz która strona układy rozgrzewa się najbardziej. Następnie żółte kreski oznaczają że w każdym z tych miejsc napięcie jest identyczne czyli 4,1V

  Proszę o jakieś sugestie co dalej ?

  Jaki to jest układ i do czego ? nigdzie nie mogę znaleźć informacji na jego temat...
  Czy są jakieś zamienniki czy można go gdzieś kupić ?

  Star B92M - B92M Szybko rozładowuje baterię ( zwarcie między stykami ładowania ) Star B92M - B92M Szybko rozładowuje baterię ( zwarcie między stykami ładowania ) Star B92M - B92M Szybko rozładowuje baterię ( zwarcie między stykami ładowania ) Star B92M - B92M Szybko rozładowuje baterię ( zwarcie między stykami ładowania )
 • Poziom 12  
  Dziękuję za "zainteresowanie" :|

  Po zakupie zamrażacza zlokalizowałem że nagrzewa się tylko układ AP6632 rezystorki jednak pozostają chłodne.

  Nie zastanawiając się dłużej wylutowałem go i problem ustał nie ma już zwarcia między stykami + a - baterii nic się nie grzeje telefon szybko się ładuje i normalnie rozładowuje. Oczywiście po tym zabiegu brak jakiegokolwiek zasięgu z karty sim wszystko poza tym Wi-Fi itp. działa prawidłowo.

  Przedtem w ciągu 30min rozładowywał 10% baterii w deep sleep
  Obecnie z usuniętym układem AP6632 w ciągu 30min rozładował 1% baterii w deep sleep więc wszystko OK

  Teraz kolejna prośba do was drodzy forumowicze elektrody, na temat układu Airoha AP6632 znalazłem w internecie zaledwie, że to układ GSM UMTS bodajże... ale nigdzie nie można go zakupić (nawet w chinach)
  Teraz sedno mojej prośby znalazłem również na ruskim forum temat zamiennika jakim jest RF3232 jednakże to przypuszczenia gdyż ruski nie jest moją mocną stroną :D i tłumaczyłem za pomocą translatora co nie jest zbyt wiarygodne :P ,dlatego proszę jeśli zna ktoś ruski lub orientuje się w temacie czy mowa jest tutaj o zamienniku www.mobile-files.ru/forum/showthread.php?t=323482 (dokładniej ja zrozumiałem w tym temacie że gościu podmienił AP6632 na rf3232 i wszystko działało )

  Z góry dziękuję wszystkim za pomoc ( zdjęcia układu AP6632 poniżej )

  Star B92M - B92M Szybko rozładowuje baterię ( zwarcie między stykami ładowania ) Star B92M - B92M Szybko rozładowuje baterię ( zwarcie między stykami ładowania )