Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Star B92M - B92M Szybko rozładowuje baterię ( zwarcie między stykami ładowania )

ArczeX 21 May 2013 21:14 2223 5
    ArczeX
    Level 12  
    Niedawno zakupiłem Chiński telefon marki Star model B92M działał by wyśmienicie gdyby nie krótki czas życia baterii 4 - 5 godz. Z początku myślałem że jest to wina oprogramowania ( Android ) lecz po dłuższych obserwacjach wykluczyłem ten fakt gdyż system zachowuje się prawidłowo. Przejście w deep sleep jest zawsze gdy wygasi się ekran ( z wyjątkiem kiedy jest podłączony pod ładowarkę wtedy zamiast w deep sleep przechodzi na 1001mhz )

Wróćmy do tematu problem jest następujący
    - Telefon wyczerpuje baterię nawet gdy jest wyłączony !
    - Między stykami baterii + i - w płycie głównej jest rezystancja zaledwie 20Ω czasami wskakuje na 80Ω gdzie w innym telefonie ( SE K800i ) rezystancja między stykami + i - wynosi 130KΩ
    - Telefon strasznie wolno się ładuje na włączonym praktycznie wcale na wyłączonym wolno ale grzeje się płyta główna
    - Po podłączeniu ładowarki między stykami + i - czasami jest 0,3V czasami wskakuje normalnie 4,5V
    - Gdy telefon jest wyłączony również nagrzewa się płyta główna aż do momentu wyssania baterii do 0%

Nie wiem od czego zacząć co jeszcze sprawdzić / pomierzyć aby rozwiązać ten problem. Dodam że to chiński telefon i nie byłem w stanie znaleźć jakiegokolwiek schematu więc sprawa nie jest taka prosta dla debiutanta GSM.
    Jednakże żeby co druga odpowiedź nie była "idź do serwisu" dodam że interesuję się elektroniką ukończyłem w tym kierunku szkołę złożyłem kilkanaście wzmacniaczy i posiadam zaplecze z hot air i innymi drobiazgami :)

Także bardzo proszę o pomoc jeśli ktoś z serwisantów miał już do czynienia z podobnymi problemami i wie jak to ugryźć :D

Dodaję kilka zdjęć płyty głównej mam nadzieję że pomoże w rozpoznaniu :)

Star B92M - B92M Szybko rozładowuje baterię ( zwarcie między stykami ładowania ) Star B92M - B92M Szybko rozładowuje baterię ( zwarcie między stykami ładowania ) Star B92M - B92M Szybko rozładowuje baterię ( zwarcie między stykami ładowania ) Star B92M - B92M Szybko rozładowuje baterię ( zwarcie między stykami ładowania )
    Kamery 3D Time of Flight - zastosowania w przemyśle. Darmowe szkolenie 16.12.2021r. g. 10.00 Zarejestruj się
    OlekMTG
    Level 34  
    Przydałby się zasilacz serwisowy - zapewne gdzieś jest zwarcie, pytanie gdzie i jak duże. Zlokalizować je najłatwiej przy pomocy zmrażacza do elektroniki - zdejmujesz ekrany, zamrażasz płytę i szybciutko podłączasz pod zasilacz. Pięknie powinno pokazać który układ się grzeje. Jak będziesz wiedział gdzie jest problem wtedy można myśleć co dalej.
    ArczeX
    Level 12  
    Dzięki za podpowiedź jutro zaopatrzę się w zamrażacz i sprawdzę w praktyce.
    Zapomniałem jeszcze że czasami słychać jakiś cichutki pisk i cykanie z płyty głównej

A jak najlepiej i najprościej ściągnąć ekrany hot'em ?
    OlekMTG
    Level 34  
    Sprawdź najpierw czy wogóle są przylutowane - zazwyczaj siedzą na wcisk na ramce.

PS
    A co do cykania i pisków - może któraś cewka? Ale ciężko stwierdzić na odległość.
    ArczeX
    Level 12  
    Ekrany są przylutowane niestety :/ ale jakoś sobie poradziłem :)

Zlokalizowałem źródło ciepła

Obserwacje:

Grzeje się układ Airoha AP6632 oraz 2 rezystorki ? koło niego.
    - Układ grzej się tylko przy włożonej baterii od razu po 1 - 3s układ jest gorący ( na ładowarce brak napięcia 4.1V na rezystorach zaznaczonych poniżej na zdjęciu )
    - przy podłączonej ładowarce nic 0 ciepła
    - Na stykach baterii bez ładowarki 20Ω przy włączonej ładowarce 100Ω między środkowym stykiem a "-" 140kΩ

Na jednym ze zdjęć zaznaczyłem Czerwonymi kółkami elementy które się nagrzewają ( zaznaczone 2 małe elementy jak mniemam to rezystorki nie żadne filtry ? ) oraz która strona układy rozgrzewa się najbardziej. Następnie żółte kreski oznaczają że w każdym z tych miejsc napięcie jest identyczne czyli 4,1V

Proszę o jakieś sugestie co dalej ?

Jaki to jest układ i do czego ? nigdzie nie mogę znaleźć informacji na jego temat...
    Czy są jakieś zamienniki czy można go gdzieś kupić ?

Star B92M - B92M Szybko rozładowuje baterię ( zwarcie między stykami ładowania ) Star B92M - B92M Szybko rozładowuje baterię ( zwarcie między stykami ładowania ) Star B92M - B92M Szybko rozładowuje baterię ( zwarcie między stykami ładowania ) Star B92M - B92M Szybko rozładowuje baterię ( zwarcie między stykami ładowania )
    ArczeX
    Level 12  
    Dziękuję za "zainteresowanie" :|

Po zakupie zamrażacza zlokalizowałem że nagrzewa się tylko układ AP6632 rezystorki jednak pozostają chłodne.

Nie zastanawiając się dłużej wylutowałem go i problem ustał nie ma już zwarcia między stykami + a - baterii nic się nie grzeje telefon szybko się ładuje i normalnie rozładowuje. Oczywiście po tym zabiegu brak jakiegokolwiek zasięgu z karty sim wszystko poza tym Wi-Fi itp. działa prawidłowo.

Przedtem w ciągu 30min rozładowywał 10% baterii w deep sleep
    Obecnie z usuniętym układem AP6632 w ciągu 30min rozładował 1% baterii w deep sleep więc wszystko OK

Teraz kolejna prośba do was drodzy forumowicze elektrody, na temat układu Airoha AP6632 znalazłem w internecie zaledwie, że to układ GSM UMTS bodajże... ale nigdzie nie można go zakupić (nawet w chinach)
    Teraz sedno mojej prośby znalazłem również na ruskim forum temat zamiennika jakim jest RF3232 jednakże to przypuszczenia gdyż ruski nie jest moją mocną stroną :D i tłumaczyłem za pomocą translatora co nie jest zbyt wiarygodne :P ,dlatego proszę jeśli zna ktoś ruski lub orientuje się w temacie czy mowa jest tutaj o zamienniku www.mobile-files.ru/forum/showthread.php?t=323482 (dokładniej ja zrozumiałem w tym temacie że gościu podmienił AP6632 na rf3232 i wszystko działało )

Z góry dziękuję wszystkim za pomoc ( zdjęcia układu AP6632 poniżej )

Star B92M - B92M Szybko rozładowuje baterię ( zwarcie między stykami ładowania ) Star B92M - B92M Szybko rozładowuje baterię ( zwarcie między stykami ładowania )