Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Memoto - Rejestruj życie aparatem w klapie marynarki

imarek 22 Maj 2013 10:30 5118 9
  • Memoto - Rejestruj życie aparatem w klapie marynarki Wbrew pozorom nie tylko Google zachęca nas swoimi okularami do szpiegowania. Szwedzka firma z Linköping wyprodukowała miniaturowy gadżet (wymiary:36x36x9mm), służący do rejestrowania bieżących wydarzeń z otoczenia. Ten niepozornie wyglądający aparacik wyposażony jest w procesor ARM 9, 8 GB pamięci, GPS, akcelerometr, magnetometr, 5 Mpx sensor oraz postawiony na Linuksie program, który "budzi" to urządzenie do życia co 30 sekund. Według założeń twórców projektu, ma on służyć rejestracji monotonnego zazwyczaj dnia, po to, by po powrocie do domu i podłączeniu do komputera, przy pomocy specjalnego programu filtrującego, wyłowić z niego najbardziej ekscytujące momenty.
    Jak widać - pomysł spodobał się wielu, ponieważ firmie udało się zgromadzić od prywatnych osób ponad 550 tys. dolarów na realizację. Na zarzut, że jest to kolejny wyrób służący naruszeniu prywatności, autor projektu stwierdza: "Technologia zmusza nas do podejmowania nowych rodzajów etycznych osądów". Czy jest to wystarczające wytłumaczenie? Zdania na pewno będą podzielone. Faktem jest, że technologia 21-go wieku niesie ze sobą całkiem nowe dylematy etyczne, które muszą być podjęte i racjonalnie rozwiązane.
    Źródło: Link

• #2 22 Maj 2013 13:34
    Snikers
    Poziom 24  

Wbrew pozorom rodzimy rynek nie jest od ponad 5 lat zalany chińskimi miniaturowymi rejestratorami nie rzadko o mniejszym rozmiarach.

• #3 22 Maj 2013 14:19
    imarek
    Poziom 11  

Snikers napisał:
    Wbrew pozorom rodzimy rynek nie jest od ponad 5 lat zalany chińskimi miniaturowymi rejestratorami nie rzadko o mniejszym rozmiarach.

Zauważ, że chińskie miniaturowe rejestratory (domniemam, że masz na myśli miniaturowe kamerki) nie rejestrują danych o miejscu i czasie zrobienia zdjęcia, co trochę jednak różni Memoto od azjatyckich gadżetów. Poza tym, "rodzimy rynek" ma zdecydowanie inne problemy od szwedzkiego ...

• #4 22 Maj 2013 15:41
    Maticool
    Poziom 19  

Informacje o położeniu nie są takie ważne - przecież każdy może odtworzyć na podstawie wyglądu zdjęć i własnej pamięci, gdzie był. Poza tym w większości wnętrz GPS jest bezużyteczny.

• #5 22 Maj 2013 21:28
    stkop
    Poziom 15  

Koncepcyjnie jak dla mnie urządzenie super. Dobrze by było gdyby posiadało kilka wariantów funkcjonowania. Np. oprócz zdjęć co 30sek. wolałbym do wyboru kilka ustawień typu minuta, 10sek... w zależności od spodziewanej intensywności hmmm... rzeczywistości.

Dobrze by było gdyby co jakiś czas można było nagrać kilkusekundowy film z dźwiękiem... obejrzeć "swoje" życie z pierwszego kwartału 2013 w 2017 w godzinę, podczas sentymentalnego samotnego wieczoru bezcenne. :)

A tak na serio: Bardzo przydatne urządzenie np. w czasie odwiedzanych targów. Czasami jest kilkaset stoisk i po pół roku zdajesz sobie sprawę, że coś co kiedyś w ogóle Cię w tedy biznesowo nie interesowało, teraz jest ci bardzo potrzebne, i gdzieś już to widziałeś, ale nie wiesz od kogo to kupić. Lub wykonujesz pracę gdzieś u kogoś. Wszytko dopieszczasz i okazuje się, że ktoś sabotuje klienta... no ale przypadkiem masz dokumentację, w miarę wszystkiego i możesz bez zbędnych emocji się obronić.

Co do kwestii szpiegostwa... jasne, że można używać tego do różnych celów, ale to cele i intencje użytkownika powinno się oceniać pod kątem moralnym, a nie technologię.

GPS pewnie potrzebny.. np. turystom... jak trafić po kilku latach do tego samego unikalnego dla Ciebie miejsca w wielkim mieście? Wolałbym wersję do wyboru pewnie tańszą bez GPS.

• #6 23 Maj 2013 17:16
    skaktus
    Poziom 37  

Od długiego czasu są dostępne chińskie mikro kamery z lggerami GPS.

• #7 23 Maj 2013 22:06
    imarek
    Poziom 11  

Maticool napisał:
    Informacje o położeniu nie są takie ważne - przecież każdy może odtworzyć na podstawie wyglądu zdjęć i własnej pamięci, gdzie był.

Oczywiście, że może. Memoto ma go w tym wyręczyć, ponieważ obecnie pamięć ludzka i tak jest już przepełniona nadmiarem informacji. Ponadto wiele istotnych faktów w ciągu dnia nam umyka, ponieważ zapamiętujemy trochę inaczej niż aparat czy kamera. Możesz się przekonać o tym, porównując to co zapamiętałeś z jakiegoś wydarzenia, którego byłeś uczestnikiem z tym co zarejestrowała kamera. Sam byłem w szoku oglądając film kręcony prze ze mnie okularami z kamerą w jakimś włoskim miasteczku, gdy zauważyłem jak jeden z przechodniów pozbawił drugiego komórki. :-)

Do skaktusa:
    Memoto - jak większość zalewajacych świat gadżetów będzie również produkowany na Tajwanie. Przewyższa jednak podobne urządzenia tym, że jest zaprojektowany z pewnym zamysłem i wyposażony w namiastkę "inteligencji". Na przykład przestaje robić zdjęcia, gdy zostanie wypięty z klapy i położony na płaskiej powierzchni lub gdy jest ciemno.

• #8 24 Maj 2013 18:41
    sundayman
    Poziom 24  

Poranek, wstajemy.
    Jemy śniadanie, idziemy do pracy.
    Przerwa - jemy lunch. Wracamy do pracy.
    Po pracy wracamy do domu, po drodze robimy zakupy.
    Wieczorem siadamy do komputera i oglądamy jak :

1) czym nagrywać czas, kiedy oglądamy wcześniejsze nagrania, i kiedy oglądać nagrania, pokazujące oglądanie nagrań ??

2) zagadka - co myślę o sensowności takiego "wynalazku" ?

• #9 24 Maj 2013 20:38
    stkop
    Poziom 15  

sundayman napisał:
    Poranek, wstajemy.
    Wieczorem siadamy do komputera i oglądamy jak :

Wszystko można sprowadzić do absurdu. Nawet Twoje pierwsze zdanie. Jeżeli tak streszczasz życie to zdecydowanie powinieneś zadbać o trochę większą ilość wrażeń. Ja mam ich sporo choć również można je niestety zamknąć w pewnym schemacie. Żałuję że te "chwile ulotne jak ulotka" [sic!] są bez najmniejszego potencjału odtworzenia w pamięci. Takie urządzenie, dobrze użyte może być skarbem.

• #10 25 Maj 2013 02:14
    sundayman
    Poziom 24  

Cytat:
    Takie urządzenie, dobrze użyte może być skarbem

Najprędzej wtedy, kiedy nagle na ulicy dostaniemy w zęby od przechodzącego wyrostka. Wtedy będziemy mieli możliwość identyfikacji.

Nagrywanie wszystkiego jak leci ma podobny sens, jak kamerki instalowane w samochodach. Czyli przydają się w przypadku stłuczki.
    Normalny osobnik, kiedy spodziewa się ciekawszego momentu w życiu, bierze do ręki aparat lub kamerę. Spędzanie czasu na tym, żeby sobie zobaczyć, co miał napisane no koszulce osobnik, który w supermarkecie wywalił się z koszykiem, to dla mnie mniej więcej tak samo pasjonujące zajęcie, jak opisywanie na portalach społecznościowych, co dziś jadłem na obiad (oo, do tego celu ten wynalazek będzie jak znalazł).

No, chyba że jest się takim osobnikiem jak kolega zapewne, czyli czas mu biegnie na ratowaniu świata przed złymi genialnymi naukowcami, przechwytywaniem wrogich ufo, spotkaniach z smokami, spotykaniem przypadkowym gwiazd hollywood, obiadach z głowami państw itp itp. Tyle, że to też chyba wtedy przestaje być takie nadzwyczajne...

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME