Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Xbox One - nowej generacji konsola do gier, następca Xbox 360

pseven 22 May 2013 12:28 10419 28
  • Xbox One - nowej generacji konsola do gier, następca Xbox 360We wtorek 21 maja dokonano oficjalnej zapowiedzi nowej generacji konsoli do gier o nazwie Xbox One, następcy obecnej na rynku od ponad 8 lat konsoli Xbox 360.

Xbox One stanowić ma prawdziwe domowe centrum rozrywki umożliwiające sterowanie (zarządzanie) nie tylko odtwarzaniem plików multimedialnych, ale także odbiorem stacji telewizyjnych. Innowacje w interfejsie użytkownika obejmują możliwość sterowania za pośrednictwem aplikacji na urządzenia mobilne, jak i sterowania głosem na zasadzie podobnej do usług typu Google Now i Siri od włączenia konsoli, poprzez sprawdzanie programu telewizyjnego aż po wyłączenie urządzenia.

Kształt i wygląd istniejącego bezprzewodowego kontrolera na potrzeby Xbox One poddany został 40 zmianom, które obejmują m.in. krzyżak cyfrowy i mechanizm przycisków spustowych.

Następca Xbox 360 powstaje w oparciu o jeden z układów APU firmy AMD integrujący w sobie taktowany częstotliwością 1,6 GHz 8-rdzeniowy procesor główny współdziałający z taktowanym częstotliwością 800 MHz procesorem graficznym. Konsola posiadać będzie 8 GB pamięci RAM, dysk twardy o pojemności 500 GB i napęd optyczny typu Blu-Ray.

Xbox One zadebiutować ma przed końcem 2013 roku. Wśród tytułów gier dostępnych w dniu premiery wymienić można kolejną odsłonę serii "Forza Motorsport" oraz "Quantum Break" - nową produkcję twórców "May Payne" i "Alan wake". Sugerowane ceny detaliczne konsoli, akcesoriów i gier w chwili pisania artykułu nie były znane. Wiadomo natomiast, że Xbox One nie będzie wstecznie kompatybilny programowo z "Xbox 360" i "Xbox" pierwszej generacji.

Źródło:
    http://majornelson.com/2013/05/21/introducing-xbox-one/
    http://www.huffingtonpost.com/2013/05/21/xbox-one_n_3312592.html

Cool? Ranking DIY
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
    About Author
    pseven
    Translator, editor
    Z wykształcenia - technik elektronik. Pasja - nowe technologie. Dla portalu Elektroda opracowuje informacje produktowe z dziedziny elektroniki, elektroniki przemysłowej.
    Has specialization in: tłumaczenia, copywriting
    pseven wrote 8886 posts with rating 1915, helped 0 times. Been with us since 2009 year.
    Krzysiek99
    Level 27  
    Dopóki gry będą robione na obecną i nowa generacje konsol to niema sensu się pchać w nowe. Smuci mnie fakt że nowe konsole stawiają na integracje a nie na gry, robi się z nich takie domowe centrum audio/video.
    Sobek007
    Level 16  
    Jak by obsługiwał gry z xboxa 360 miał by dużo więcej nabywców.
    zizag
    Level 10  
    Quote:
    Wiadomo natomiast, że Xbox One nie będzie wstecznie kompatybilny programowo z "Xbox 360" i "Xbox" pierwszej generacji.

Kolego, czytanie ze zrozumieniem.

Wracając do tematu.
    Jestem ciekaw jak długo popracują takie konsole, skoro mają być centrum multimedialnym, będą pracować praktycznie non stop, a z doświadczenia wiem że XBOX'owi 360 potrzebny był czasem odpoczynek. Czy to oznacza że jak wyłączę konsolę żeby ją ochłodzić to stracę możliwość oglądania telewizji?
    H3nry
    Level 32  
    zizag wrote:

Wracając do tematu.
    Jestem ciekaw jak długo popracują takie konsole, skoro mają być centrum multimedialnym, będą pracować praktycznie non stop, a z doświadczenia wiem że XBOX'owi 360 potrzebny był czasem odpoczynek.

Pracują maksymalnie do końca okresu gwarancyjnego tak jak większość współcześnie tworzonej elektroniki :D
    agrafek
    Level 17  
    DjExit wrote:
    Przypominam Amigę CDTV, będącą komputerem, konsolą do gier i odtwarzaczem płyt CD. Wszyscy wiedzą czym się to skończyło..

Dziesiątkami godzin straconych na Lotusa, Dizzy i słuchanie mod-ów ? ;-) CDTV nie było złe, po tylu latach pad działa dalej idealnie i płyty dzięki zabezpieczeniu w postaci kasetki są perfect.

Co do nowego klocka, dokładność kinecta jest ciekawa. Ciekawie się zapowiada jeżeli i do niego będzie oprogramowanie dla PC.
    smokeing
    Level 12  
    Będzie się ładnie komponował z moim odtwarzaczem VHS :)
    luki56
    Level 39  
    Jak ma byc na AMD, którego wydajnosc jest jaka, wszyscy wiemy, to ja dziękuje.
    jurek91
    Level 20  
    Nie rozumiem tego po co takie coś kupowac, można poskładac komputer, z ładna obudową, kabel hdmi i mieć coś lepszego, wydajniejszego oraz mniej kosztującego.
    luki56
    Level 39  
    Czy ja wiem, w pierwszych miesiącach będzie to drogie, ale po chwili ceny dramatycznie spadna.
    strucel
    Level 33  
    Kiedy wyszedł xbox360 bardzo szybko (w ciągu mniej więcej roku) , przestały się ukazywać gry na starego xboxa.Ciekawe czy teraz ms zachowa się podobnie.
    stayout
    Level 14  
    Co się stało z x-720 i jego futurystycznym wyglądem. Ten przypomina adapter z lat '90 - teraz to dopiero klocek. 8 rdzeni w CPU oznacza mniejszą ilość ciekawych gier, bo dla deweloperów ich obsługa to porażka. Ciekawe ile z tych rdzeni to kastraty tak jak w PS3?
    Tak niskie taktowanie pewnie przełoży się na mniej ciepła.
    Zarzekała się żaba błota - tak Microsoft wypierał się użycia bluray'a i co?
    Centrum multimedialne zapewne będzie w pełni sprawne po wykupieniu XBL Gold i dokupowaniu licencji na multimedia - porażka.
    Krzysiek99
    Level 27  
    luki56 wrote:
    Jak ma byc na AMD, którego wydajnosc jest jaka, wszyscy wiemy, to ja dziękuje.

Hmm, wybrałem AMD choć od zawsze byłem fanem intela, mam Phenom II x4 995 na standardowym zegarze a cały komp ma już 3 lata z hakiem, do tej pory każdą nową grę odpalam i przechodzę na maksymalnych ustawieniach, to że w konsolach jest AMD tylko utwierdza mnie w przekonaniu że warto było kupić zestaw o 800zł tańszy, jak gry zaczyna korzystać z tych 8 rdzeni (w co powątpiewam) to się przesiądę na Fx'a do tego 660Ti turbo lub 670ti i co do szczęścia trzeba więcej ?
    Intel będzie nadrabiał swoją "mocą" by dorównać "słabemu" AMD

jurek91 wrote:
    Nie rozumiem tego po co takie coś kupowac, można poskładac komputer, z ładna obudową, kabel hdmi i mieć coś lepszego, wydajniejszego oraz mniej kosztującego.

Tak tylko komputer to 23423425423 konfiguracji, a konsola jest tylko JEDNA i gry o ile są robione poprawnie potrafią wykorzystać potencjał tej rzesz konsoli. Przykładów jest niewiele jak widać tylko Black na Ps2 był ideałem, da się ? Da.

stayout wrote:

Zarzekała się żaba błota - tak Microsoft wypierał się użycia bluray'a i co?
    Centrum multimedialne zapewne będzie w pełni sprawne po wykupieniu XBL Gold i dokupowaniu licencji na multimedia - porażka.

BL jest tej konsoli potrzebny jak oku pieść, tylko zawyża cenę. Jak dla mnie to powinny być 2 wersje konsoli: Dla graczy i dla bajerantów. Bo konsole się kupuje do grania a nie jak kino domowe. Co z chmurami ? Co z wersjami digital ? Nagle się przepraszają z płytami ? XD
    Tych dodatków i tam w Polsce nie uświadczysz.
    luki56
    Level 39  
    Nie będzie nadrabiał, bo jest wydajniejszy, wiec to AMD musi go gonic. Poza tym FX to procesory modułowe, nie są to prawdziwe x rdzeni. No właśnie, jest to najlepszy procesor AMD(choć wcale taki świetny nie jest) a ma już 3 lata, nowe FX to dno.
    Krzysiek99
    Level 27  
    Może i dno, ale skoro gry będą robione pod to dno to po co mi inne dno ? Do tego procek kupie za grosze i bez wymiany płyty głównej bo to nie intel że odcina jedną nóżkę...
    Karaczan
    Level 41  
    Amiga CDTV skończyła jak skończyła bo inżynierowie stworzyli małe cudo wyprzedzające epokę.
    A marketingowcy Commodore byli totalnymi głąbami i nie potrafili rozreklamować zalet tego urządzenia.
    A że dziś integruje się sprzęty by robić z nich kompleksowe centrum rozrywki to normalne, rynek tego chce.
    Inaczej po co każdy chce mieć SmartTV ze wszelkimi bajerami. Jest to mocno ograniczone i mało wygodne. Sąsiad ma to i ja kupię. Nie ważne że obok stoi komputer albo laptop którego można bezproblemowo podłączyć do TV i mieć to samo, tylko że lepiej, szybciej i wygodniej ;)
    Pomijając że taka integracja to jednak wygoda.
    A że powera to nie ma i głowy nie urywa? I tak każdy będzie marudzić na cenę, większy power to większe koszta. Maszyna o zamkniętej architekturze i trochę przeprojektowana, ze zoptymalizowanym pod nią softem powinna chodzić bardzo ładnie.
    luki56
    Level 39  
    Krzysiek99 wrote:
    Może i dno, ale skoro gry będą robione pod to dno to po co mi inne dno ? Do tego procek kupie za grosze i bez wymiany płyty głównej bo to nie intel że odcina jedną nóżkę...
    Ulepsza technologię, czego nie potrafi zrobić AMD.

Dodano po 47 [sekundy]:

Dodam tyle ze teraz konsole tez mają AMD(PS3 i X360), i jakos porty na PC lepiej działaja na Intelu.
    Krzysiek99
    Level 27  
    luki56 wrote:

Dodam tyle ze teraz konsole tez mają AMD(PS3 i X360), i jakos porty na PC lepiej działaja na Intelu.

Kolego odstaw grzybki! Ps3 ma AMD Od kiedy ? "Centralną jednostką obliczeniową konsoli jest procesor Cell zaprojektowany wspólnie przez firmy IBM, Sony i Toshiba. Składa się on z głównego 64-bitowego"
    http://pl.wikipedia.org/wiki/PlayStation_3#Procesor
    W dodatku x64

Xbox 360 ma AMD ? Od kiedy ? "Procesor: IBM PowerPC Xenon"

http://pl.wikipedia.org/wiki/Xbox_360
    Karaczan
    Level 41  
    X360 ma GPU od ATI/AMD. A PS3 RSX'a od Nvidii.
    Jednak oba GPU mają mało wspólnego z odpowiednikami PCtowymi.
    Krzysiek99
    Level 27  
    luki56 wrote:
    Nie będzie nadrabiał, bo jest wydajniejszy, wiec to AMD musi go gonic. Po za tym FX to procesory modułowe, nie sa to prawdziwe x rdzeni. No właśnie, jest to najlepszy procesor AMD(choć wcale taki świetny nie jest) a ma już 3 lata, nowe FX to dno.

Krzysiek99 wrote:

Karaczan wrote:
    X360 ma GPU od ATI/AMD. A PS3 RSX'a od Nvidii.
    Jednak oba GPU mają mało wspólnego z odpowiednikami PCtowymi.

A co ma GPU Z CPU wspólnego ?
    GPU to GPU a my rozmawiamy o CPU, a przynajmniej rozmawialiśmy bo @luki kombinuje jak się teraz wybronić z tego co palnął.
    luki56
    Level 39  
    Nie wybrnac, byłem przekonany że mają CPU z rodziny AMD.
    Trzyzet
    Level 22  
    Luki, AMD nadrabia intela - ceną ;) Mam FX'a 4100 i mimo że jest najsłabszy w swojej "rodzinie" to jeśli chodzi o wielowątkowość jest bardzo dopracowany. Jak robiłem testy w grach z mocniejszą i3ką (tylko płyta główna i procesor ulegały zmianie) to niestety (a może na szczęście :) ) mój FX miał jakieś do 15% więcej FPS.
    silvvester
    Level 24  
    Ile takie cudo żre prądu? W specyfikacji brak tego parametru. Jaki będzie koszt użytkowania konsoli w przeliczeniu na rok czy miesiąc pracy?
    agrafek
    Level 17  
    silvvester wrote:
    Ile takie cudo żre prądu? W specyfikacji brak tego parametru. Jaki będzie koszt użytkowania konsoli w przeliczeniu na rok czy miesiąc pracy?

Początkowo licz ~160W. To praktycznie PC więc myślę że nie ma co się rozwodzić i będzie podobnie do stacjonarki.
    luki56
    Level 39  
    Trzyzet wrote:
    Luki, AMD nadrabia intela - ceną ;) Mam FX'a 4100 i mimo że jest najsłabszy w swojej "rodzinie" to jeśli chodzi o wielowątkowość jest bardzo dopracowany. Jak robiłem testy w grach z mocniejszą i3ką (tylko płyta główna i procesor ulegały zmianie) to niestety (a może na szczęście :) ) mój FX miał jakieś do 15% więcej FPS.
    Chyba w snach, G2020 zjada wszystkie FX do 8xxx w grach, jedynie w BF3 na multi i Crysisie 3 AMD ma delikatna przewage, ale nie modułowy FX4100. A co do ceny to może i jest niższa, ale za to jest mniej stabilny, bardziej awaryjny i gorętszy.
    kubabiel
    Level 9  
    Myślę że to będzie kolejny hit na dłuuugie lata, podobnie jak 360 :)
    Ludzie czepiają się wyglądu Xkloca i PS4, ale przecież liczy się wnętrze
    jarewa
    Level 31  
    Xkloca ja do tej pory używam i się świetnie dla mnie spisuje jako centrum multimedialne.