Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[BASCOM] - 8 - kanałowe sterowanie fazowe

dreslak 22 May 2013 17:43 1530 4
 • #1
  dreslak
  Level 17  
  Witam

  Chcę zrobić sterowanie fazowe 8 żarówkami, lecz brakuje mi pomysłu jak to zrobić. Z jednym kanałem jest sprawa prosta. Po wykryciu zera ładuje do timera zadaną wartość i w przerwaniu Timera załączam triaka. Jak to zrealizować dla 8 kanałów ? W sensie jak odliczać 8 wartości jednym timerem?

  Pozdrawiam
 • #2
  miszczo997
  Level 28  
  Hasło klucz programowe pwm.
  Tutaj masz przykład dla C i trzech kanałów - link - kod jest na tyle prosty, że powinieneś zrozumieć zasadę działania. U Ciebię będzie to wyglądać tak, że zmienną którą inkrementujesz w przerwaniu timera, będziesz musiał zerować podczas wykrycia zera.
 • #3
  dreslak
  Level 17  
  Hasło klucz rozumiem i to rozwiązanie się nie nadaje. Przy napięciu stałym było by to oczywiste rozwiązanie. PWM ma się nijak do poziomów świecenia. Czasy załączania triaka są ściśle określone liczbą kroków sterowania fazowego. Idea jest taka aby po wykryciu zera, policzyć 8 różnych czasów równolegle. I w odpowiednim czasie załączać odpowiedni triak. W pseudokodzie pokaże o co mi chodzi:

  jeśli timer=100 załącz triak1
  jeśli timer=47 załącz triak2
  jeśli timer=198 załącz triak 3

  Oczywiście w ten sposób tego zrobić nie mogę(?) ponieważ ciężko w pętli głównej będzie wyłapać dokładną wartość timera. Nie wiem tylko jak to zrobić w praktyce.
 • Helpful post
  #4
  User removed account
  Level 1  
 • #5
  dreslak
  Level 17  
  W linku widzę tylko zwykły PWM programowy, ale Marek_Skalski Naprowadził mnie na temat. Dziękuję