Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Brak sygnału od czasu do czasu

Partyzant1983 22 May 2013 20:40 2700 13
    Partyzant1983
    Level 10  
    Zacznę od sprzętu i instalacji jaka posiadam, a mianowicie 1 antena kierunkowa z płytką mało stratną skierowana na Gubałówkę (w linii prostej około 20km). Pod tą antenę podłączone 2 zwykłe telewizory kineskopowe (z dekoderami OPTICUM) i jeden LCD też z takim samym dekoderem. Telewizory rozdzielone na rozdzielaczu mało stratnym i działają bez zasilacza. Problem jest taki, że od czasu do czasu na tych dwóch tv kineskopowych "gubi się zasięg" i nic nie idzie, czarne tło i napis "brak sygnału" a na LCD w tym czasie bez problemu wszystko działa. Siła sygnału około 82% na LCD. Próbowałem podłączać zasilacz, ale to też nie pomogło, nawet nowe kable miedziane założyłem i nic. Po kilku godzinach jednak wszystko wraca do normy samo od siebie i działa jakby nigdy nic. Dzieje się tak średnio raz na miesiąc, na parę godzin w porywach kilkunastu. Jest to dość irytujące dla siostry i rodziców którzy mają "kineskopy" i nie mogą nic oglądać wiedząc, że ja leże przed tv :) . W czym może tkwić problem? Z góry dziękuję...
    mczapski
    Level 39  
    Pewno problem leży w dekoderach lub ich przyłączu. A o co chodzi tutaj: Próbowałem podłączać zasilacz, ale to też nie pomogło.
    genek75
    Level 20  
    A co z jakością sygnału jak się zmienia?
    Jaka jest kiedy jest dobrze a jakie kiedy nie działa?
    Czy to się dzieje na wszystkich multiplexach (programach)?
    A czy u sąsiadów lub znajomych działa bo ostatnio były jakieś przerwy w nadawaniu z nadajnika z Gubałówki?
    Partyzant1983
    Level 10  
    Jakość sygnału z tego co zauważyłem jest w granicach 80-85% cały czas,nie zauważyłem spadku.Dotyczy wszystkich kanałów,choć czasem jeszcze jest taka sytuacja że na pewien czas znikają wogóle programy tematyczne typu TVP Kultura,Rozrywka itp,po czym po kilkunastu godzinach wracają spowrotem samoczynnie.Sprawdzaliśmy u koleżanki,która też ma "kineskopowy" ale mieszka jakieś 400m dalej i u niej szło normalnie.Tak podejrzewam że może maja jakieś prace na nadajniku ale wtedy i raczej na moim LCD tez by nic nie szło.Chce jeszcze dodać że jakieś 5km odemnie postawili nadajnik doświetlający ale słabszej mocy (Niedzica) i jak ustawie antene na niego to na kineskopach nic nie idzie a na moim LCD wszystko elegancko.Wczoraj cały dzień rodzina nie miała sygnału a dziś rano rodzice włączyli i wszystko hula jakby nigdy nic bez ustawiania.
    zetdeel
    Level 39  
    Podaj:
    * jaka antena (typ i producent),
    * co to za "płytka mało stratna" (typ i producent lub zdjęcia obu stron),
    * jaki rozgałęźnik (zdjęcie tabliczki znamionowej),
    * lokalizacja anteny odbiorczej,
    * wysokość zawieszenia anteny i czy są przeszkody w pobliżu na drodze do nadajnika.
    Partyzant1983
    Level 10  
    No więc pokoleii:
    -antena:ATX 55
    -płytka:Symetryzator antenowy małostratny do anten Yagi firmy BADMOR Gdynia
    -rozgałęznik (model):JS-4204AP 5-2300MHz
    -lokalizacja anteny:balkon na wysokości około 7 metrów.Mieszkam na wzniesieniu i nic nie zasłania.W nocy nawet widać z balkonu jak nadajnik się świeci na Gubałówce.Przepraszam że nie dałem zdjęć ale nie mam jak zrobić.
    Partyzant1983
    Level 10  
    Brak sygnału od czasu do czasu Brak sygnału od czasu do czasu Brak sygnału od czasu do czasu Brak sygnału od czasu do czasu

Dodano po 1 [minuty]:

Załatwiłem fotki,mam nadzieję że coś pomogą.Lokalizacja Maniowy

Dodano po 43 [minuty]:

Chyba że to kwestia pogody?bo jest zachmurzenie całkowite,ciemne chmury od wczoraj.Ale parę godzin temu na wszystkich tv był sygnał a od mniejwięcej godziny na kineskopach niema nic a na LCD jest tylko STV1,STV1 HD,STV2,Polsat,TVN,tv4,TV Puls,TVN Siedem,Puls 2,TV 6,Polsat Sport News.Brakuje TVP1,TVP2 i reszty Polonii,Kultury,Rozrywki,Historii...

Dodano po 2 [minuty]:

Te ostatnie rzadko kiedy są...
    zetdeel
    Level 39  
    Przeczytaj: Dobór anteny do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T.
    Rozgałęźnik wymień na Signal R-3 (R60103), lub Telmor RM-3F. Rozgałęźnik musi być małostratny! Sprawdź montaż wszystkich "efek". Kabel przy antenie, jeśli nie jest nowy, wymień na TRISET-113 PE żelowany (E1017_1). Jako wtyczki do odbiorników zastosuj Przejście gniazdo F - wtyk antenowy (E8260) w połączeniu z "efką". Spróbuj lekko podnieść "nos" anteny zgodnie z profilem trasy poniżej:
    Brak sygnału od czasu do czasu
    http://www.przelaczenie.eu/mapy/malopolskie#Zakopane
    Partyzant1983
    Level 10  
    MUX 1-nie ma
    MUX 2-DZIAŁA
    MUX 3-nie ma

Dodano po 19 [minuty]:

Wszędzie mam takie wtyki.Antenę chyba zostawię jak jest,lekko ją podniosłem(znaczy koniec-bardziej patrzy do góry).Wymienię rozgałęznik na jeden z tych małostratnych i zobaczymy.Kable też wymienię w razie czego.Dam znać co i jak po niedzieli.
    zetdeel
    Level 39  
    Na początek odłącz ten "wyrób rozgałęźnikopodobny", połącz kable "beczką" i ustaw antenę tak, aby uzyskać maksymalną jakość sygnału. Potem zamontuj właściwy rozgałęźnik. W każdym razie, bez wycieczki do Krakowa się nie obędzie.
    Partyzant1983
    Level 10  
    nie dawało mi spokoju czemu jeden tv idzie a drugi nie.I w końcu doszedłem kabel po kabelku po całym domu.Dziecko poprzepinało mi kable i tam gdzie miała być podpięta antena był tv i na odwrót.Teraz działają wszystkie 3 MUXy fajnie i czysto.Jednak mam inny problem,na moim LCD pojawił się napis "Zwarcie anteny".Tylko na tym jednym.Zmieniłem kabel na nowy bo miałem w zapasie parę metrów i to samo.Czyżby dekoder?
    gmitrajt
    Level 12  
    Może masz włączone zasilanie anteny w ustawieniach dekodera. Musiałbyś wyłączyć wtedy.
    Partyzant1983
    Level 10  
    Tak też zrobiłem.Wyłączyłem zasilanie anteny w menu i problem zniknął.Dziękuje wszystkim za wszelką pomoc.Po niedzieli i tak zmieniam całe okablowanie na żelowe i ten rozdzielacz.