Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Silnik indukcyjny - próbki, estymacja momentu elektromagnetycznego

23 Maj 2013 08:26 1902 9
  • Poziom 11  
    Moja prośba jest nieco nie typowa. Otóż mam estymator momentu elekt. oparty o model matematyczny silnika indukcyjnego trójfazowego(w matlab i C). Na modelu z matlaba(simpower system, czy samoróbka w simulink) estymuje pięknie. Dostałem także próbki z jednego silnika i estymuje błędnie, aczkolwiek hodograf prądów jest tragiczny.
    I tu moja prośba czy ktoś ma może z silnia 3f próbki prądów w fazach A i B a także napięcia międzyfazowe(AB i BC). Chciałbym sprawdzić estymator na innym silniku. Potrzebne mi dane to także.
    -Częstotliwość próbkowania
    -Prąd znamionowy silnika
    -rezystancja uzwojenia stojana
    -napięcie zasilania
    i fajnie było by także znać typ. I dodatkowo jak ktoś ma to opcjonalnie sam wykres momentu w jpg żebym mógł porównać.
  • Poziom 30  
    Nie przedstawiłeś swoich osiągnięć, a to oznacza że szukasz gotowca kolego.
    Jaka ci się wyniki nie podobają to spróbuj zmienić krok, lub metodę całkowania.
  • Poziom 19  
    Teoretycznie mogę Ci zrobić zrzuty z oscyloskopu tj.
    - dwóch prądów fazowych
    - trzech napięć fazowych (obliczysz sobie z nich napięcia międzyfazowe)
    Z tym, że silnik zasilany jest z falownika który jest sterowany modyfikacją algorytmu DTC.
    Czas próbkowania 25us, 50us lub 100us.
    Mogę Ci wysłać format .csv lub .isf.
  • Poziom 30  
    Jak na podstawie napięć i prądów mam ci wyestymować moment elektryczny?
    Robisz niepotrzebne tajemnice.
  • Poziom 19  
    Teoretycznie autor tematu mógłby to zrobić, ale trzeba by pewnie wysłać bardzo dużo próbek.
    Wydaje mi się, że autor tematu chce z prądu i napięć przejść do układu alfa-beta a następnie estymować strumień, potem moment, ja nigdy takich zabiegów nie wykonywałem i nie potrafię powiedzieć jak się one skończą.

Poza tym bez pomiaru kąta położenia wału estymator strumienia będzie tylko z modelu napięciowego, a szczerze powiedziawszy nie jest on dobrym modelem.
  • Poziom 30  
    felekfala napisał:
    Wydaje mi się, że autor tematu chce z prądu i napięć estymować strumień, a następnie moment, ja nigdy takich zabiegów nie wykonywałem i nie potrafię powiedzieć jak się one skończą.

Wystarczy model matematyczny silnika z matlaba lub symulacja z simulinka, do sprawdzenia czy jest dobrze zrobione. Z resztą matlab i simulink nie radzi sobie w układach gdzie występuje komutacja, stąd mogą wychodzić problemy przy przebiegach prądów i napięć. W jednej symulacji musiałem równolegle do silnika wpiąć w gwiazdę rezystory 1kom i uziemić punk wspólny tej gwiazdy, żeby były w mirrę sensowne wyniki.
    Z samego napięcia i prądu nie wyestymuje się strumienia jeżeli się nie zna pozostałych parametrów modelu matematycznego silnika.
  • Poziom 30  
    Rozumiem to że nie możesz dać zbyt małego kroku całkowania bo symulacja nie dość że będzie trwała zbyt długo to jeszcze zostania obarczona błędem o wartości ponad 100%. Natomiast przy większym kroku całkowania zmiany napięcia i prądu podczas komutacji mogą być zbyt szybkie i zbyt częste, żeby algorytm obliczał poprawnie.
    Jak znajdę PDF to ci podeślę i będziesz wiedział dokładnie dla czego są takie a nie inne wyniki w sporej części symulacji opartej na elementach z biblioteki simpower.
  • Poziom 11  
    Cytat:
    Nie przedstawiłeś swoich osiągnięć, a to oznacza że szukasz gotowca kolego.

Nie wiem jak to można wywnioskować z mojego postu(zważywszy że zaznaczyłem iż dla modelu z simulinka, gdzie mam metodę dtc działa i nie szukam kodu). Głównie wykorzystuję estymatory neuronowe niemniej do ich nauki potrzebny mi jest moment uczący(przedstawianie sieci oczekiwanego wyniku). I uzyskuję go z modelu napięciowego. Ot co. Próbki z silnika które mam były akurat zbierane dspacem(okres próbkowania 8e-5)korzystałem z metody całkowania trapezów i simpsona niestety to jakaś lipa te wyniki, a widziałem hodograf tych prądów i jest słaby.I szukam kogoś kto gdzieś ma jakieś stare próbki żeby sobie sprawdzić, bo dla modelu z simulinka gdzie mamy metodę DTC(simpowersystem) działa idealnie, wrzucam z tego żywego silnika i lipa. Wydaje mi się że pomiary z silnika rzeczywistego są problemem. Żeby nie było wynik z procesora sygnałowego TMS320F2812(dane przesłane do i z procka po rs232, wyniki pokrywają się z matlabem):
    Link