Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie robotem przez LPT lub COM

28 Lut 2005 20:01 4959 6
  • Poziom 13  
    Witam wszystkich chciałbym zrobić robota o napędzie gąsienicowym.Coś w stylu INSPECTOR lub SMR-100 EXPERTwyprodukowane przez PIAP Miałby ramie z manipilatorem i kamere na szczypcach manipulatoru. Za kamerke miała by posłużyć kamerka internetowa. Całość była by sterowana z laptopa za pomocą portu COM lub LPT opierając się o kit 198-k z www.nowyelektronik.pl chyba że za pomocą modemu radiowego ale czy to realne. Sterowanie robota byłoby conajmniej 40 kanałowe czy ktoś robił takie cudeńko i wie jak napisać program lub opisać zasade działania sterowania a laptopa...
    Za pomoc i porady z góry dziękuje
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 14  
    Drogi kolego wszytko jest do zrobienia,ale....trzema umieć czytać...

Ćwierć wieku doświadczeń PIAP w dziedzinie budowy robotów przemysłowych, sterowania napędów elektrycznych, sensoryki i układów wizyjnych umożliwiły opracowanie robota mobilnego do celów interwencyjno-inspekcyjnych. Prace nad projektem zostały częściowo sfinansowane przez Komitet Badań Naukowych w trybie tzw. projektu celowego. Policyjni specjaliści - pirotechnicy opiniowali zastosowane rozwiązania na wszystkich etapach ich tworzenia.

Więc zastanów sie czy jestes w stanie zrobić coś nad czym innie wybitni uczeni pracowali 25 lat.... nie mówie żę nie ..a Ale trzeba porostu powoli do wszytkiego dochodzić...

Powiedz co umiesz z elektroniki,mechaniki,automatyki itd...
    A wszytkie odpowiedzi na swoje pytania znajdziesz tutaj bo już wiele osób probowało ... ale mało sie kto możę pochwalić konkretnymi wynikami...

pozdrawiam
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 22  
    grzeg27 napisał:
    Ćwierć wieku doświadczeń PIAP w dziedzinie budowy robotów przemysłowych, sterowania napędów elektrycznych, sensoryki i układów wizyjnych umożliwiły opracowanie robota mobilnego do celów interwencyjno-inspekcyjnych. Prace nad projektem zostały częściowo sfinansowane przez Komitet Badań Naukowych w trybie tzw. projektu celowego. Policyjni specjaliści - pirotechnicy opiniowali zastosowane rozwiązania na wszystkich etapach ich tworzenia.

1/4 wieku dojenia KBN na opracownie zabaweczki, na którą Policji i tak pewnie dziś nie stac....
    Myślę, że taka zabaweczka jest do zrobienia. Może nie w takiej cacuszko wersji jak PIAP, ale założenia krzysia powinna spełniać. Problemem przy kontrukcji jest wszystko, począwszy od układu jezdnego, po sposob komunikacji z PC (kable chyba jednak odpadają). Sam głowię się nad czymś podobnym, założenia projektowe są :) i myslę (mam nadzieję) że nie są awykonale :)
    Pozdrawiam

P.S. Swoją drogą konstruował już ktos gąsienice? Mam z tym same problemy. Te od gumowe zabaweczek raczej odpadają, od modeli ogniwkowe za małe (skala 1:35), drogie i ciężkie. Zainteresowałem się czymś takim - http://www.ttechnik.pl/oferta/index.php?dzial=19. Czy ktoś zamawiał już coś podobnego? I ew. gdzie?
  • Poziom 12  
    Mozna zrobić gąsienice z grubego papieru sciernego
    W EP kiedyś był opis ramienia z serv ze sterownikiem
  • Poziom 13  
    Gąsienica może być zrobiona z łańcucha rowerowego. Co drógie ogniwo przumocowujesz górznymi sposobami(spawanie zgrzewanie) prostokątne sztabki powiecmy aluminim. Fotki niestety niemam ale jak zrobie to podrzuce.
  • Poziom 11  
    też jestem zainteresowany zrobieniem takiego sterowanego wózka z kamerą , no może nie 40-kanałowego :) , co do napędu gąsienicowego to opracowuje napęd gąsienicowy na bazie pasków rozrządu :) , pewny i silny, ze względu na sterowanie przewodowe , mam przy okazji pytanie , jak się ma sterowanie z COM czy LPT przy przewodzie o długości 100 m
  • Poziom 30  
    Z tego co się orientuje to LPT odpada na taką odległość...
    RS232 też...
    Któryś ze ztandardów RS485 czy jakoś tak pozwala na transmisje na duże odległości...
    Wydaje mi się, że na forum było już coś o tym poszukaj...

Żeby zwiększyć ilość kanałów to np.
    Powiedzmy że mamy RX/TX na 7 kanałów...
    Każdym z kanałów wysyłamy paczuszke powiedzmy 18bitów...
    Z czego:
    bit 1 - urządzenie (0)
    2-9 - komenda, pwm czy co tam się chce...
    10 - urządzenie (1)
    11-18 - jak w 2-9...

Powinno być do zrobienia...