Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

satel CA 64 czy czujki kurtynowe można podłączyć do jednego wejścia w centrali ?

lukasiak 28 Feb 2005 20:52 2930 5
Optex
 • #1
  lukasiak
  Level 11  
  Czy można kilka czujek kurtynowych zamocowanych we wnękach okiennych połączyć do jednego wejścia w centrali i jak to zrobić - równolegle czy szeregowe i czy przez opornik. ? Jak ustawić w programie centrali typ lini i typ reakcji dla tych czujek.
 • Optex
 • #2
  kasprzyk
  Electrician specialist
  witam

  wszystko można, tylko trzeba zastanowić się nad sensem takiego układu

  każda następna czujka podłączona pod jedno wejście, utrudnia użytkowanie systemu (nie będziesz wiedział z której czujki nastapił alarm) i ewentualne szukanie uszkodzonej czujki, sabotażu lub czujki dającej "fałszywki"

  jeżeli w czujce używasz styków NC, wszystkie musisz połączyć szeregowo, w ostatniej czujce (lub każdej innej) możesz wstawić rezystor 2,2k, wejście centrali w takim układzie oprogramowujesz jako EOLNC, w większości przypadków jako "natychmiastowe" - to już zależy konkretnie od twoich potrzeb
  pozdrawiam

  na ten temat:
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic144710.html
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic117151.html
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic115356.html
 • Optex
 • #3
  mariusza24
  Level 12  
  Witam.

  Lepiej nie łączyć za dużo czujników na jednej lini bo potem w razie awarii może to sprawić trochę kłopotu.
  Jednak wybór zależy do Ciebie. Przy połączeniu np. w szereg na stykach NC, możesz oprogramować nawet jako 24h i przez cały czas obiekt jest chroniony przez okna lub lepiej stworzyć oddzielną strefę (oprogrmować jako natychmiastowe), gdzie można w dowolnej chwili ją rozbroić i otworzyć okno.
 • #4
  mielcar
  Level 22  
  Ja bym tego tak nie robił, chociaż można. Ale kłopoty ze znalezieniem ewentualnych uszkodzeń - spore.

  Przy wykożystaniu styków NC w czujki łączymy szeregowo, rezystor EOL obowiązkowo w ostatniej (zab. przed sabotażem samego przewodu).
  Przy połączeniu równoległym (czyli para z każdej czujki do centrali) potrzeba przewodu ze sporą ilością żył - w zależności od ilości czujek - rozwiązanie dość niewygodne.
  Typ linii w centrali programujemy w zależności od rodzaju wykonanego połączenia czujek (przy szeregowym EOLNC). Skoro są zamontowane we wnękach okiennych, to raczej jako natychmiastowe.

  Ale jeszcze raz sugerował bym zastanowienie się nad sensownością takiego rozwiązania. Przecież CA64 to spora centrala, i raczej problemów z podłączeniem poczczególnych czujek do centrali być nie powinno. A taki system łatwiej poźniej konserwować.
 • #5
  KsiegowyMafii
  Level 12  
  Faktycznie CA 64 TO porzadna centrala i na wieksze obiekty ale skoro brakuje linii to moze sensownym byloby wstawienie po prostu modulu ekspandera i podlaczenie oddzielnych linii, bo potem z konserwacja mase czasu stracisz albo przy awariach.
  Pozdrawiam
  Adam
 • #6
  wowerman
  Level 23  
  Mariusza 24 ma racje,w razie fałszywych alarmów zabiegasz sie na smierc i bedziesz wymieniac czujkli po kolei by sprawdzic która robi fałszywki.Jęsli nie chce sie tobiew ciagnąc metrów kabli zamontuj expander niedaleko czujek,to rozwiąze problem 6 linii i bedzie weryfikacja która to które okno.Pozdrawiam.