Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaka dioda Zenera jest w pokazanym układzie zasilacza?

28 Lut 2005 21:59 2998 7
  • Poziom 11  
    Witam!
    Proszę o pomoc w identyfikacji diody Zenera na załączonym fragmencie schematu zasilacza 170V. Nigdzie nie mogę znaleźć noty pdf do tego elementu 1S245 - miniaturowa, szklana . Może ktoś widząc ten schemat domyśla się jaka dioda Zenera jest zastosowana w tym układzie lub wie gdzie można znaleźć jej parametry.
    Pozdrawiam Grzegorz

• Poziom 26  
    nie podwazam twoich umiejetnosci takie uklady tez istnieja .. ale sprawdz czy go dobrze narysowales bo jak tam w rzeczywistosci jest npn i w druga strone dioda na dole to musialaby byc na 170.8V cos takiego ..
  • Poziom 30  
    dida jest na 170V co do mocy to popatrz na gabaryty ale w większości układów wstawia sie 0,5Watta albo 1watt
    pozdrawiam
  • Poziom 24  
    Sproboj dac jakas diode Zenera kolo 170 V (jezeli takie sa bo ja sie nie spotkalem ale mozliwe ze sa) . Bo z reguly jezeli na wyjsciu tranzystiora chcemy uzyskac jakies napiecie , to dioda Zenera powinna byc nieco wieksza od napiecia ktore chcemy uzyskac . zastanawia mnie tylko ten rezystor miedzy dioda Zenera a emiterem tego tranzystora . Na nim napewno bedzie jakis spadek napiecia , ale moim zdaniem to troche bezsensu bo wtedy ta stabilizacja bedzie troche do kitu bo dioda zenera bedzie "mierzyla" napiecie przed tym rezystorem a wiec nie uwzgledniajac na nim spadku napiecia . No ale to trzeba by jeszcze przeliczyc znajac prad jaki bedzie prez niego plynal mozna by to obliczyc .
  • Poziom 30  
    kolego autosuper w tym ukladzie jest tranzystor PNP więc perzy DZ170 na kolektorze będzie 170 ! gdyby byl NPN to przy dz 170 na emiterze bylo by 169,4 po za tym jeden wolt w ta czy w tamta przy 170 to nie jest nawet !%
    pozdrawiam
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    to jest stabilizator napiecia czy pradu (bo na taki predzej wyglada) ?

co do diody - wg niesprawdzonych info, wiec nie ręcze - 43V / 1W
  • Poziom 33  
    Ciekawe z jakiego układu pochodzi ten fragment?
    I jeszcze te rezystory 1%.
    Układ jest źródłem prądowym i bez obciażenia będzie na wyjsciu prawie całe napięcie z C22.
    Tak że napięcie 170V zalezy od obciążenia.
    N.

• Poziom 26  
    ja w obecnosci tego rezystora nie widze nic niezwyklego wystarczajaco dobrze na schemacie zasugerowano iz prady ciagniete z tego ukladu beda znikome ..spadek na tym rezystorze nie przekroczy 30 V jak wynika ze schematu moc tez na nim znikoma byc moze mialo to na celu zmniejszenie napiecia na trznzystorze lub ograniczenie pradu w przypadku zwarcia i pierwszego ladowania kondensatora wyjsciowego po wlaczeniu ukladu ...poza tym w tym ukladzie jezeli dobrze jest narysowany gdyby tego rezystora nie bylo napiecie na doidzie bylo by rowne napieciu Ube a to przeciez niedopuszczalne i niemozliwe.......