Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wspólna instalacja garażowa sąsiad kradnie prąd

Leszel 24 Maj 2013 15:13 3264 22
 • #1 24 Maj 2013 15:13
  Leszel
  Poziom 11  

  Witam mieszkam w bloku który posiada 30 garaży podzielonych elektrycznie na dwie części. Instalacja garażowa nie posiada liczników każdy za prąd płaci ryczałtem całkowita opłata to 30 PLN. Ale od około roku jeden z sąsiadów zamontował sobie grzejniki w garażu bo trzyma tam jakiś papier który musi być przechowywany w stałej temperaturze.Jego garaż w miesiącach zimowych generuje koszty ok 300 PLN miesięcznie za prąd. Niestety kiedy został poproszony o zapłatę kazał się administratorowi się wypchać nie zgadza się też na założenie mu podlicznika a instalacja jest tak zaprojektowana że uniemożliwia jakąkolwiek przeróbkę pojedynczego garażu trzebaby robić całą instalację na nowo. Facet prowadzi firmę i jest krezusem niestety nie można mu udowodnić kradzieży a jakiekolwiek działania spotykają się z jego niespotykaną agresją i złośliwością.
  Co robić proszę o porady.

  0 22
 • #2 24 Maj 2013 15:23
  djmars1
  Poziom 15  

  Zgłosić do wspólnoty czy do spółdzielni niech się tym zajmą. Albo stwierdzić że coś trzyma co zagraża mieszkańcom.

  0
 • #3 24 Maj 2013 17:48
  INTOUCH
  Poziom 30  

  Nie administrator poczyta o prawie własności, spółdzielni, prawie budowlanym, a także prawo administracyjne, co komu wolno, czy użytkuje lokal zgodnie z przeznaczeniem. A jak nie to wykonać przebudowę instalacji elektrycznej i pozakładać liczniki, Niech każdy sam rozlicza się z energetyką. Jakaś podstawa prawna się znajdzie, np instalacja elektryczna jest w bardzo słabym stanie technicznym i bezwzględnie podlega wymianie.
  Można też zainstalować podlicznik na wszystkie garaże. Jak średnia opłata za energię elektryczną wszystkim podskoczy to sąsiedzi od razu znajdą winowajcę.

  0
 • #4 24 Maj 2013 18:00
  Krzysztof Reszka
  Moderator Elektrotechnika

  Najprościej to donieść na faceta do MO jako że ty jesteś pokrzywdzonym bo za niego płacisz i oni wraz z właścicielem muszą podjąć działania i powód wtedy zmian się znajdzie a dla złodzieja kara.

  0
 • #5 24 Maj 2013 20:10
  markoz7874
  Poziom 31  

  Leszel napisał:
  ..Facet prowadzi firmę i jest krezusem niestety nie można mu udowodnić kradzieży a jakiekolwiek działania spotykają się z jego niespotykaną agresją i złośliwością.

  Facet nie kradnie. Zużywa energię elektryczną w innych proporcjach niż pozostali. Chyba, że macie jakieś ustalenia co do dopuszczalnych odbiorników energii w garażach. Wtedy łamie zasady.
  Rozwiązaniem może być na najbliższym posiedzeniu wspólnoty uregulowanie tych spraw.
  Innym rozwiązaniem możne być, nasłanie na niego strażaków lub Urzędu Skarbowego. Nie jestem dobrze zorientowany, ale jak ktoś ma firmę, to raczej nie może trzymać towaru w pomieszczeniach prywatnych? Można to potraktować że coś ukrywa.
  Jednak najlepiej załatwić sprawę ugodowo.
  Porozmawiać z nim spokojnie, że coś jest chyba nie tak, żeby inni utrzymywali jego interes. Może żoną tez powinni się zaopiekować? ;)

  -1
 • #6 24 Maj 2013 20:35
  Rzuuf
  Poziom 43  

  Znając realia życia w Polsce można się spodziewać nieoczekiwanych problemów:
  - facet ma lepsze "układy" z Prezesem, niż pozostali członkowie wspólnoty;
  - facet jest byłym policjantem, lub ma w rodzinie policjanta -> donos złożony na niego "odbije się czkawką" temu, co doniósł;
  - facet ma "układy" z mafią pruszkowską, wołomińską lub jakakolwiek inną;
  - kradzież(?) prądu za 300 złotych nie będzie ścigana ze względu na "niską szkodliwość społeczną" (prasa pisała o babci ściganej za batonik ...)
  - ...

  A pomysł z żoną może mieć przyszłość.

  0
 • #7 24 Maj 2013 20:56
  slawekx
  Poziom 28  

  300 złotych to już przestępstwo. Ale to trzeba udowodnić. Skąd wiesz, że on kradnie prąd ? On zużywa więcej niż inni. W umowie może nie być kto ile może włączać urządzeń.

  0
 • #8 24 Maj 2013 21:20
  INTOUCH
  Poziom 30  

  Może można sprawdzić sposób rozliczania za energię elektryczną dystrybutorem energii czy czasem nie łamie prawa. Firma zawsze płaci większy rachunek za prąd o ile nie kupuje w ilościach hurtowych. Nasłać mu rożnego rodzaju inspekcje: PIP, sanepid, BHP, nadzór budowlany, CBŚ, CBA, ABW i Mossad

  0
 • #9 24 Maj 2013 21:57
  zdzisiek1979
  Poziom 37  

  Miałem podobnie z wodą kiedyś w kamienicy.
  Wszystko zależy od właściciela tych garaży.
  Najlepszym rozwiązaniem było by jak by każdy z najemców wystąpił do właściciela o umożliwienie zawarcia odrębnej umowy o dostarczanie energii. Wtedy jest jakiś sposób na to a tak odpowiedzialność zbiorowa. Pozostaje kwestia opłacalności inwestycji.
  Zdarza się że znajduje się taki cwaniak i na podwórku robi sobie parking komis albo warsztat aut i nie masz gdzie postawić swojego bo podwórze zapchane. A i pralnie też miałem w kamienicy i płaciłem za wodę praczek.
  Skoro potrzebuje grzać bibułę to można mu po złości wyłączać zasilanie :D teraz chłodno to naciągnie wilgoci.

  0
 • #10 24 Maj 2013 22:12
  KaW
  Poziom 34  

  Wszyscy powinni poinstalować sobie piecyki.Mogą być jakieś nawet niedziałające.

  Nie ma nic gorszego dla innych ludzi,jak świadomość ,że inny zużywa też prąd na jego konto i powstaje konieczność pilnowania zużycia prądu.
  Substancją wilgociochłonna jest obecnie tytoń.....

  0
 • #11 24 Maj 2013 22:33
  1044571
  Użytkownik usunął konto  
 • #12 24 Maj 2013 22:45
  Krzysztof Reszka
  Moderator Elektrotechnika

  Kolego Bronek a tą różnicę to kto pokrywa jak myślisz, dlatego mam bardzo zdrowy rozsądek.A jak mu zabudujesz ten ogranicznik najpierw musisz mu zmienić umowę na którą się on musi zgodzić czyż nie.

  0
 • #13 24 Maj 2013 22:53
  gogi20
  Poziom 24  

  To nie jest żadna kradzież. Tak samo jak z ogrzewaniem rozlicznym ryczałtowo. Jeden może mieć zakręcone grzejniki a drugi cały czas na max i każdy płaci od metrów mieszkania. Nikt nikogo nie ściga i nie nasyła nikogo, bo za co?

  0
 • #14 24 Maj 2013 22:56
  Krzysztof Reszka
  Moderator Elektrotechnika

  Tak tylko rachunki dostają jednakowe do zapłaty jak za komuny.I oto temu panu chodzi by za niego płacili inni

  0
 • #15 24 Maj 2013 23:08
  gogi20
  Poziom 24  

  Ale nie można go nazywać złodziejem:) Może jest cwaniakiem ale jeśli jest taki sposób rozliczania to nic nie można zrobić. Jedynie tak jak już wcześniej było napisane zmienić sposób rozliczania (czyli przeprojektować instalację).

  0
 • Pomocny post
  #16 24 Maj 2013 23:33
  mikułko zdzisław
  Poziom 12  

  Są dwa wyjścia "sprzętowe" sprawdzone w Dzierżoniowie i jak pamiętam w Bielawie.Swego czasu była moda wstawiać lodówki i zamrażarki ze świniakami (oczywiście nieżywymi) w piwnicy, także na ful chodziły wiertarki,spawarki i inny biznes na koszt mieszkańców. Rozwiązaniem był transformator na 24 wolty i zmiana żarówek na 24 woltowe. W Dzierżoniowskiej spółdzielni założono bezpieczniki automatyczne ustawione tak aby zapalone żarówki nie powodowały odłączenia zasilania,ale jakakolwiek wiertarka wyłącza zasilanie i trzeba zgłaszać do spółdzielni żeby przyszedł elektryk i włączył w metalowej szafie bezpiecznik. Wystarczy kilka dni ciemności w piwnicy i każdy pilnuje każdego żeby znowu nie "wywalił" "korka".

  0
 • #17 24 Maj 2013 23:38
  vodiczka
  Poziom 43  

  gogi20 napisał:
  Ale nie można go nazywać złodziejem:)

  Jest gorszy od złodzieja, ten uczciwie kradnie i w razie wpadki, zgodnie z paragrafem idzie siedzieć. Taki cwaniak czy jak go nazwać, żongluje prawem, wynajduje luki i okrada ludzi formalnie nie naruszając prawa.
  Używanie grzejników w garażu stwarza zagrożenie pożarem, nie mogą być samowolnie podłączone jeżeli nie zostały ujęte w projekcie instalacji. Jak proponowali koledzy powiadomić nadzór budowlany lub straż pożarna albo anonimowy donosik, że przechowuje tytoń bez akcyzy, bibułę nazistowską, marychę (niepotrzebne skreślić)

  0
 • #18 24 Maj 2013 23:46
  1044571
  Użytkownik usunął konto  
 • #20 25 Maj 2013 00:04
  vodiczka
  Poziom 43  

  Krzysztof Reszka napisał:
  A jak mu zabudujesz ten ogranicznik najpierw musisz mu zmienić umowę na którą się on musi zgodzić czyż nie.

  Nie musi, umowę można wypowiedzieć.

  Dodano po 9 [minuty]:

  kkas12 napisał:
  Więc trochę powściągliwości.

  Kolego moderatorze, jak Kuba Bogu, tak Bóg Kubie albo jak napisał nasz wieszcz "gwałt niech się gwałtem odciska" Wystarczy obejrzeć program Elżbiety Jaworowicz aby zorientować się jak ludzie powściągliwi przegrywają z cwaniactwem w majestacie prawa.
  Może kolega posłać mój post do kosza ale jak słyszę takie historię nie potrafię zachować się powściągliwie.

  Może rzut oka na liczbę ostrzeżeń u kolegi figurującą powściągliwość przywróci?[kkas12]

  "Pomocność" postu usunąłem.[kkas12]

  0
 • Pomocny post
  #21 25 Maj 2013 00:08
  Rzuuf
  Poziom 43  

  vodiczka napisał:
  ... gwałt niech się gwałtem odciska ...
  Taka była już moja propozycja, która wylądowała w koszu: https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=2575080&highlight= (a na "pamiątkę" mam ostrzeżenie).

  Naiwnością jest wiara ("poprawna politycznie"), że jakiś papier, spray lub woda święcona zrobią z cwaniaka uczciwego człowieka. Po prostu: cwaniakowi MUSI przestać się opłacać.

  Moderowany przez Akrzy74:

  Propozycja, która zasługiwała na ostrzeżenie, a jej miejsce jest tylko w koszu!

  0
 • Pomocny post
  #22 25 Maj 2013 00:24
  markoz7874
  Poziom 31  

  kkas12 napisał:
  Tematem wątku nie jest ferowanie wyroków, wynajdywanie epitetów czy pisanie poradnika "Jak zostać małym wstrętnym kapusiem".
  Więc trochę powściągliwości.

  "Jak zostać małym wstrętnym kapusiem"?
  Wiec jak mnie sąsiad okrada lub moim kosztem prowadzi biznes powinienem jeszcze z nim współpracować? W żadnym wypadku nie utrudniać mu jego "profesji"?
  Z całym szacunkiem, ale ja nie kradnę i nie uznaje zasady krycia złodziei.
  Kapusiem może być złodziej który wydaje swojego kumpla, ale nie uczciwy człowiek, który zgłasza przestępstwo.

  0
 • #23 25 Maj 2013 00:54
  kkas12
  Poziom 41  

  Przecież ten gość nie kradnie.
  Płaci ryczałt?
  Płaci.

  Niefrasobliwość i skąpstwo administratora który nie zamontował liczników okazało się błędem.
  I to ten błąd techniczny trzeba naprawić a nie pisać o donosach, bibule, tytoniu czy innych bzdetach.
  A od ferowania wyroków to są sądy a nie wzajemnie nakręcający się domorośli prawnicy.
  Donosiciel to najgorsza menda chodząca bezkarnie po ziemi.
  Rzekomo pokrzywdzony kolega Rzuuf otrzymał ostrzeżenie nie za postawę, ale za to co proponował. A proponował by robić zwarcia.
  Jaki świadomy elektryk może takiej "rady" udzielać.
  Chyba tylko taki sam jak domorosły prawnik.

  Skoro techniczne rozwiązanie problemu kolegów "elektryków" przerasta to temat zamykam.

  Tytułowy post raportowany takim wpisem:
  Post nadaje się do kosza. nie traktuje o elektryce, ale o bardziej o stosunkach miedzyludzkich. Zresztą kierunek dyskusji jest jawnym na to dowodem:
  Jak widać nie tylko ja tak myślę.

  0