Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Układ do załączania nawigacji

Exodos 24 Maj 2013 19:41 5226 48
  • #1 24 Maj 2013 19:41
    Exodos
    Poziom 19  

Witam, potrzebuję takiego układu którym chcę wysterować włącznik w nawigacji (zwieranie), chodzi mi o to że po pojawieniu się napięcia układ zwarłby przełącznik w nawigacji na ok 4-5 sekund po to żeby ją włączyć, następnie który po zaniku napięcia, zewrze znowu ów wyłącznik na ten sam czas po to aby nawigacja się w bezpieczny sposób wyłączyła.

0 29
  • #3 24 Maj 2013 21:51
    Exodos
    Poziom 19  

Jakiś schemat czy cuś?

0
  • #5 25 Maj 2013 09:34
    Exodos
    Poziom 19  

U to nie dla mnie, no chyba ze ktos sie podejmie tego za jakies rozsadne $

0
  • #7 25 Maj 2013 11:44
    Exodos
    Poziom 19  

A powiedz mi czy na jakimś tranzystorze, przekaźniku i paru kondensatorach nie szło by zbudować czego? Ma to być dość prosta konstrukcja bo będzie to siedzieć w samochodzie z racji tego iż chcę Navi zabudować w konsolę

Źle dodany obrazek: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2053101.html [Mirek Z.]

0
  • Pomocny post
    #8 25 Maj 2013 12:33
    fotonn
    Poziom 28  

Jedna z mniej skomplikowanych możliwości:
    Musisz tylko na przycisku włączania nawigacji zmierzyć, gdzie panuje plus, a gdzie minus.
    Do plusa podłączasz górny zacisk wyjściowy (kolektory tranzystorów).
    Zamaist transpotorów i rezystora możesz w szereg z kondensatorem podłączyć drugi miniaturowy przekaźnik, o rezystancji cewki 3-4komy. Wówczas jego styk będzie sterował nawigacją. Zaleta - nie musisz sprawdzać polaryzacji na włączniku nawigacji.

Edit: Poprawiono schemat.

0
  • #9 25 Maj 2013 13:08
    demsy
    Poziom 22  

Kolega Exodos chce to zamontować w aucie, domyślam się że pod zapłon, jak przekręci stacyjkę nawigacja się włącza, przekręci w drugą stronę i wyciągnie kluczyk nawigacja się wyłączy. Przy układzie wyżej będzie tak że włączy zapłon i układ będzie non stop włączony czyli tranzystor będzie cały czas przewodził, efekt włączenia i trzymania przycisku na nawigacji aż do momentu wyciągnięcia kluczyka

0
  • #10 25 Maj 2013 13:42
    fotonn
    Poziom 28  

Bez przesady - prąd upływu kondensatora nie jest aż tak duży.

0
  • #11 25 Maj 2013 13:42
    kybernetes
    Poziom 39  

demsy napisał:
    Przy układzie wyżej będzie tak że włączy zapłon i układ będzie non stop włączony czyli tranzystor będzie cały czas przewodził, efekt włączenia i trzymania przycisku na nawigacji aż do momentu wyciągnięcia kluczyka

Przyjrzyj się lepiej - tam jest szeregowo wpięty kondensator, który, jak wiadomo - prądu stałego nie przewodzi.

0
  • #13 25 Maj 2013 21:06
    Exodos
    Poziom 19  

Czyli mam rozumiec ze ten uklad zwiera przelacznik na jakis czas po pojawieniu sie napiecia i jego zaniku?

0
  • #14 27 Maj 2013 09:43
    fotonn
    Poziom 28  

Tak - napięcia zasilania przekaźnika.

0
  • #15 27 Maj 2013 09:50
    Exodos
    Poziom 19  

Żeby była jasność, przekręcam zapłon w aucie, pojawia się napięcie w układzie, ten zwiera przełącznik na 4-5 sekund po czym puszcza, później wyłączam zapłon w aucie, przełącznik znowu się zwiera na 4-5 sekund?

0
  • Pomocny post
    #16 27 Maj 2013 10:09
    fotonn
    Poziom 28  

Jest jasność!!! :)

Napięcie zapłonu (za stacyjką) podłączasz w miejsce oznaczone "+".

Te 4-5 sekund być może będziesz musiał dobrać pojemnością kondensatora.
    Dobrze, gdybyś w sklepie popytał o transoptory o jak największej czułości, np. CNY17-III, PC827C itp. itd...

Albo - jak napisałem - drugi przekaźniczek. Ten o możliwie dużej rezystancji cewki.
    Im większa, tym mniejszej potrzeba pojemności.

0
  • #17 27 Maj 2013 10:20
    Exodos
    Poziom 19  

Ok, jutro zmontuję układ i będę próbował :)
    No chyba że ktoś byłby w stanie zaprojektować płytkę PCB pod to :)

0
  • #18 27 Maj 2013 11:05
    fotonn
    Poziom 28  

Najpierw kup przekaźnik(i) i ew. transoptor(y) - mają różnie rozmieszczone końcówki.

0
  • #19 27 Maj 2013 11:50
    Exodos
    Poziom 19  

Trzymam się schematu, sprawdzić polaryzację na mikrostyku żaden problem, no chyba że się mylę.

0
  • #20 02 Cze 2013 18:07
    Exodos
    Poziom 19  

Zakupiłem transoptor PC827, przekaźnik HF3FF, reszta elementów jak na schemacie, czy ktoś byłby w stanie zorganizować PCB?

0
  • Pomocny post
    #21 04 Cze 2013 18:39
    fotonn
    Poziom 28  

Mam nadzieję, że kupiłeś wersję 1Z (ze stykiem przelącznym).
    Jeśli tak, traw:
    Kondensator zamieniony miejscami z rezystorem, ale to bez znaczenia.
    Złączka na dole to coś w ten deseń:
    tylko czterozaciskowa, o rastrze 0,2"=5,08 mm.
    Są też 5mm.

Wymiary płytki to 39x36 mm.
    Bez złączki i z mniejszym gabarytowo kondensatorem możesz ją zmniejszyć nawet do 34x32 mm, a jeśli poprzesuwasz lekko elementy - nawet jeszcze bardziej.

Ścieżka przerywaną linią i otwór na jej końcu, to tak na wszelki wypadek, gdybyś kiedyś wymieniał przekaźnik - są "lustrzane odbicia".
    Nie musisz ich robić.
    W ogóle, ścieżki pod przekaźnikiem, kondensatorem, czy złączką możesz pogrubić - gdyby trafiło się coś o innym rastrze, wystarczy nawiercić otwory.

W załączniku format Corel-owski płytki.

Edit: Poprawiono - dostosowano do schematu.

0
  • #22 04 Cze 2013 22:17
    Exodos
    Poziom 19  

Mój przekaźnik ma 5 wyprowadzeń, a nie tak jak na PCB 6

0
  • #23 04 Cze 2013 22:22
    fotonn
    Poziom 28  

Świetnie, że jesteś!
    Poprawiłem schemat we wcześniejszym poście, zaraz wrzucę płytkę.

Cytat:
    Mój przekaźnik ma 5 wyprowadzeń, a nie tak jak na PCB 6

To szósta dziura będzie pusta. :)

0
  • #25 04 Cze 2013 22:32
    fotonn
    Poziom 28  

Już poprawiłem.
    W poprzedniej wersji, po wyłączeniu zasilania, kondensator mógłby podtrzymywać jeszcze chwilę przekaźnik, który ma napięcie odpadania 1,2V (wg dokumentacji), przez co impuls wyłączający nawigację mógłby być krótszy, po czym nastąpiłaby przerwa na czas "przelotu" styku i prawdopodobnie pojawiłby drugi impuls.
    Nie wiadomo, jak zareagowałaby na to nawigacja.
    Dodanie diody eliminuje ten potencjalny problem.

0
  • #26 05 Cze 2013 20:54
    Exodos
    Poziom 19  

Zlozylem uklad, ale nie dziala, na wyjsciu do navi mam 0.05V i koniec, podpiete do nawigacji i kupa, ponadto zauwazylem ze w navi na wlaczniku jest caly czas 4V, dopiero po zwarciu napiecie schodzi do 0V

Jeszcze, jedna sprawa, mogę prosić o zmianę formatu PCB z Corelowskiego na np. pdf'a?

0
  • #27 05 Cze 2013 22:29
    fotonn
    Poziom 28  

Powoli, po kolei, ok?

Możesz podać więcej szczegółów?

Cytat:
    na wyjsciu do navi mam 0.05V i koniec

Kiedy tak masz? Wyjście masz wtedy podłączone do nawigacji?
    Bo samo z siebie nie ma prawa dawać żadnego napięcia.
    Cytat:
    ponadto zauwazylem ze w navi na wlaczniku jest caly czas 4V

I znów: te 4V to kiedy, gdzie i jak mierzone?
    Cytat:
    dopiero po zwarciu napiecie schodzi do 0V

Normalne - zdziwiłbym się gdyby było inaczej.
    Tylko, skoro transoptory nie mają dość dużego wzmocnienia, to czym ta nawigacja jest włączana? Stycznikiem?

Poważnie - może faktycznie trzeba było zacząć od omiaru prądu, jaki temu wynalazkowi jest potrzebny do zmiany stanu.
    Nic straconego - możesz to zrobić teraz.
    Weź miernik, ustaw na mA, a końcówkami przewodów dotknij do włącznika nawigacji i przytrzymaj.
    Miliamperomierz ma małą rezystancję wewnętrzną, która powinna zadziałać jak zwarcie.
    Odczytaj i podaj, jaki prąd wskaże miernik i czy w ten sposób możesz włączyć / wyłączyć nawigację?

Masz też innę wrsję - z dwoma przekaźnikami. Jeśli prawdą jest, że trzymają aż do 1,2V, będziesz tylko musiał zwiększyć kondensator do jakichś 4700 lub 6800uF.
    I musi działać!

Zanim jednak wytrawisz druk, zobacz jaką będzie miał średnicę (może dwa mniejsze) i do tego dopasuj wielkość płytki i rozmieszczenie otworów.

Trochę pikseloza wyszła - Corel niby tworzy bitmapę w rozdielczości 300dpi, ale do schowka kopiuje z badziewiastą jakością.

0
  • Pomocny post
    #28 06 Cze 2013 00:52
    BILGO
    Poziom 38  

Exodos napisał:
    Zlozylem uklad, ale nie dziala

Bez obrazy ale kolega fotonn trochę kijowy ten układ wymyślił z postu #8... te transoptory to jakiś bezsens... jak już zaprzęgnąłeś przekaźnik do pracy to dlaczego nie chcesz go wykorzystać do zwierania włącznika w nawigacji??
    Ja proponuje dużo prostszy, pewniejszy i stabilniejszy układ który jest zbudowany na kilku prostych elementach (załącznik)
    Napięcie znamionowe kondensatora elektrolitycznego to min 25V a pojemność myślę że 1000uF powinna wystarczyć chodź pewny nie jestem ponieważ nie wykonywałem żadnych obliczeń... Od pojemności kondensatora zależy czas na jak długo będzie włączany przekaźnik zwierający styki włącznika w nawigacji.

1
    Załączniki:
  • #29 06 Cze 2013 01:24
    fotonn
    Poziom 28  

Cytat:
    1000uF powinna wystarczyć chodź pewny nie jestem ponieważ nie wykonywałem żadnych obliczeń...

Kilka linijek wyżej, dla tej wersji postawiłem na 4700 do 6800uF (ze skłonnoscią do większej wartości - podczas wylączania trzeba ładunkiem kondensatora przemagnesować jarzmo i kotwicę przekaźnika).
    Też nie liczyłem. Wrzuciłem symulatorowi i tyle "wymęczył".

I bez przesady - 16V wystarczy. Jak zdetonuje, wiadomo będzie, że trzeba sprawdzić ładowanie i akumulator.

0
  • #30 06 Cze 2013 01:51
    BILGO
    Poziom 38  

Symulator symulatorem... Z doświadczenia wiem że w rzeczywistości układ będzie się zachowywał inaczej....
    Po pierwsze między moim a twoim schematem jest duża różnica...
    Napiecie min 25V ponieważ 16V będzie działał na granicy i długo nie pożyje... Z resztą o większym napięciu kondensator pozwoli na przeplyniecie większego prądu w obwodzie (pik prądowy)...
    1000uF powinien wystarczyc, zależy to też od tego jaka będzie rezystancja cewki..

0