Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

projekt centralnego ogrzewania - buduję CO z kominkiem z płaszczem oraz solarami

25 Maj 2013 13:38 1662 3
  • Poziom 8  
    Witam
    Mam od 14 lat dom który jest ogrzewany elektrycznie- podłogowo.
    Niestety ceny prądu są coraz wyższe (chociaż coś zaczyna się dziać w kierunku obniżek) i zdecydowałem się założyć instalację CO która będzie zasilana kominkiem do którego założyłem wymiennik (tzw podkowę) oraz chcę podłączyć jeszcze solar.

Czy możecie wyrazić swoje opinie na temat mojego projektu? Chciałbym aby ten układ był jak najprostszy i nie zawierał zbyt dużo elementów które nie zawsze wpływają na sprawność a najczęściej podrażają koszty całego przedsięwzięcia.

Zamierzam zbudować ten układ w następujących etapach:
    1- zamontowałem w kominku wymiennik i w poniedziałek zamierzam uruchomić obwód z podłączonym grzejnikiem aby zbadać szczelność oraz poobserwować jak będzie zachowywała się ciecz w układzie
    2- zamierzam zamontować 6 grzejników w 2 obwodach- lewym i prawym
    3- zamierzam kupić solar i po zamontowaniu na dachu włączyć go do bojlera z dwiema wężownicami i grzałka elektryczną
    4- pierwsza wężownica będzie odbierała ciepło z solara adrugą z wężownic w bojlerze zamierzam wykorzystać jako wymiennik, który będzie zasilał układ CO w zimniejsze ale słoneczne dni

Załączam schemat poglądowy jam to sobie wyobrażam.
    Proszę o rady czy taki układ w ogóle jest realny i czy wężownica 2 w bojlerze będzie w stanie odebrać ciepło i przekazać je na grzejniki?
  • Poziom 9  
    a tu schemat wspomniany przez autora tematu:

projekt centralnego ogrzewania - buduję CO z kominkiem z płaszczem oraz solarami
  • Poziom 8  
    No jestem zaskoczony- nie wiem czy ten mój pomysł jest tak beznadziejny czy tak dobry, że nikt nie chce go skomentować :(
  • Poziom 36  
    Witam. Solar nie odda ciepła na grzejniki. A poza tym to fajnie by było mieć jakiś mądry rysunek z ujęciem przekrojów, materiałów rur itd. Wtedy można coś "realnie" skomentować.