Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Przedłużacze helukabelPrzedłużacze helukabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Płyta Foxcon P35A-S - USB nie wykrywa sprzętu

25 Maj 2013 14:00 3279 8
  • Poziom 9  
    Witam.

Płyta główna ma z tyłu 4 wyjścia, jedno z nich łączy się z hubem w monitorze 4-o portowym.

Objawy są takie iż:
    1) Windows komunikuje, że USB ma zbyt mało napięcia.
    Jeżeli zostawię tylko 2 wtyki z tyłu komputera i włożę coś do monitora, to nic nie wykryje za wyjątkiem myszy.
    Linux - kompletnie nie wykrywa urządzeń w monitorze, również za wyjątkiem myszki (obojętne co bym podpiął, pendrive, modem, bluetooth).

Jakiś czas temu faktycznie wszystko działało (podejrzewam, że do "momentu", bo pewnie przesadziłem z urządzeniami, zwłaszcza że przez spory czas mam włożoną kartę wifi i modem 3g pod usb).

2) Jeżeli wepnę pojedyncze urzadzenie z tyłu komputera, zawsze wszystko działa.

3) z przodu obudowy (niezależne gniazdo USB na płycie) również wykrywa wszystko bez problemu.

4) Napięcia mierzone pomiędzy +5 a obudową wtyczki:
    - Na USB monitora jest 5.08V,
    - na porcie z porzdu obudowy 5.17V
    - na porcie z tyłu obudowy 5.19V
    (po podłączeniu kabla, zawsze mam przejście między GND na pinie wtyczki a zewnętrzną jej częścią)

Napięcia mierzone między +5 a GND na pinie:
    - Na usb monitora jest 5.09V
    - na usb z przodu obudowy 5.16V
    - na usb z tyłu obudowy 5.18V

Gdzieś czytałem, że nie powinno być napięcia między obudową zewnętrzną wtyku i +5 na pinie (czyli teoretycznie przejścia pomiędzy GND na pinie a obudową metalową wtyku - przepraszam za brak odpowiedniego nazewnictwa)

Z drugiej strony znajomy elektronik mówi że to normalne, ze obudowa jest spięta z GND....

Tak czy inaczej - co dalej robić, gdzie sprawdzać i jak mam pomóc, w diagnozie. Z góry dzięki za pomoc

/Pozdrawiam
  • Przedłużacze helukabelPrzedłużacze helukabel
  • Poziom 43  
    Windows komunikuje, że USB ma zbyt mało napięcia.
    Jak dokładnie brzmi komunikat windowsa?

Problemem nie jest napięcie, tylko natężenie w portach USB2.0 twojej mobo.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2574506.html
    W temacie jest problem dysku usb, ale sytuacja identyczna.
    Jeśli umiesz zmierzyć/sprawdzić ile mA ma każdy kolejny usb Z TYŁU mobo, możesz spróbować podłączyć "najsilniejszy" port usb do 'rozdzielacza usb' w monitorze.
    Prawdopodobnie z tyłu płyty masz 2 usb 'słabe' i 2 usb 'silne' tak jak ja w mojej płycie. Myszka jest najmniej wymagającym urządzeniem usb 2.0 więc będzie chodzić w porcie 100mA i tam ją należy zostawić, podobnie jest z klawiaturą usb 2.0.
    Kartę wi-fi i modem wkładałbym już do 'silniejszego' portu 500mA.
    Jak widzisz napięcie nie ma tu nic do rzeczy.
    Taka mała niespodzianka związana ze standardem usb.
    Jak widać port usb portowi usb nierówny.
    Z przykrością stwierdzam jak w ww. linku usb na front panelach zawsze będzie posiadało 100mA, więc tylko myszki, klawiatury i pendrive`y (też nie wszystkie) będą w nich prawidłowo działać.
    Możesz po zidentyfikowaniu dobrego portu z tyłu płyty zamontować do niego przedłużacz usb, który można położyć na blacie biurka i do niego podpiąć wymagające urządzenia usb. Jednakże (kolejna niespodzianka) niektóre urządzenia mogą nie współpracować z przedłużaczem.
    Istnieje też zależność między długością kabla usb, a jakością połączania.
    Z tego co piszę, same problemy z tym usb.
    Miejmy nadzieję, że standard usb 3.0 wniesie coś dobrego w temacie.
    ps. Jakiś polski inżynier wymyślił post usb, w który można wkładać wtyczkę normalnie i do góry nogami!
  • Poziom 9  
    Bardzo dziękuję za odpowiedź.

Cytat:
    Jeśli umiesz zmierzyć/sprawdzić ile mA ma każdy kolejny usb Z TYŁU mobo, możesz spróbować podłączyć "najsilniejszy" port usb do 'rozdzielacza usb' w monitorze.
    Prawdopodobnie z tyłu płyty masz 2 usb 'słabe' i 2 usb 'silne' tak jak ja w mojej płycie. Myszka jest najmniej wymagającym urządzeniem usb 2.0 więc będzie chodzić w porcie 100mA i tam ją należy zostawić, podobnie jest z klawiaturą usb 2.0.
    Kartę wi-fi i modem wkładałbym już do 'silniejszego' portu 500mA.
    Jak widzisz napięcie nie ma tu nic do rzeczy.
    Taka mała niespodzianka związana ze standardem usb.
    Jak widać port usb portowi usb nierówny.

Zastosuję się i przekażę rezultaty.
    Spróbuję zmierzyć natężenie i na pewno przeczytam dane techniczne od płyty (które USB są mocniejsze), oraz poczytam sobie link na forum odnośnie dysku.

W zdjęciu przedstawiam screena z komunikatem widnowsa po podłączeniu urządzenia (tym razem wystarczył tylko telefon w trybie ładowania baterii).
    Podłączony do wyjść USB w monitorze (z drugiej strony tutaj spytam.... koncentrator w monitorze nie ma dodatkowego zasilania doprowadzonego od zasilania prądowego monitora - oczywiście o odpowiedniej wartości?)

Płyta Foxcon P35A-S - USB nie wykrywa sprzętu

/Dzięki jeszcze raz, Pozdrawiam
    jak tylko skończę testy, to napiszę na forum.
  • Przedłużacze helukabelPrzedłużacze helukabel
  • Poziom 43  
    GrizzlyBear napisał:
    W zdjęciu przedstawiam screena z komunikatem widnowsa po podłączeniu urządzenia (tym razem wystarczył tylko telefon w trybie ładowania baterii).
    Podłączony do wyjść USB w monitorze (z drugiej strony tutaj spytam.... koncentrator w monitorze nie ma dodatkowego zasilania doprowadzonego od zasilania prądowego monitora - oczywiście o odpowiedniej wartości?)

Mój telefon najlepiej ładuje się za pomocą ładowarki usb (kupionej osobno 2100mA!!! 50/60hz, a nie oryginalnej) wpiętej do 200v, nie wiem jak inni forumowicze, ale nie używałbym kompa do ładowania komórki. Tyle mA ma ta ładowara nawet nie wiedziałem, teraz dopiero sprawdziłem, wypas.
    Niemożliwe raczej, że monitor działa jako dodatkowy hub z własnym zasilaniem, musiałby mieć układ zasilający 5v w obudowie jakiś dodatkowy. To usb w monitorze działa raczej jak przedłużacz, chociażby z powodu długiego kabla łączącego jakość połączeia spada, zbiera zakłócenia i powoduje spadek natężenia jeśli już.
  • Poziom 34  
    Delikatnie odgrzeję, ale bzdury piszesz. Po pierwsze, twoja ładowarka może mieć i 15 tysięcy mA, i to nic nie zmieni w ładowaniu - to telefon decyduje ile pobierze, a proces ładowania LiIon jest ściśle kontrolowany. Ba, telefon wykrywa z czego się ładuje i jeśli jest to komputer, ładowanie też będzie kontrolowane inaczej.
    Dlaczego nie jest możliwe że monitor ma hub aktywny? A co, może logika monitora nie pracuje z 3.3/5V? :D Jest to wręcz bardzo prawdopodobne że tak jest.
  • Poziom 43  
    kitor napisał:
    to telefon decyduje ile pobierze, a proces ładowania LiIon jest ściśle kontrolowany.

Z kiepskiej płyty głównej podłączonej do kiepskiego zasilacza podłączonego do kiepskiego źródła 220v i z podejrzane działającego portu usb 100mA w jaki sposób "proces może być ściśle kontrolowany"? Jaka ma być przewaga tego rozwiązania nad ładowarką która empirycznie mogę stwierdzić, że ładuje lepiej i szybciej?
    kitor napisał:
    Ba, telefon wykrywa z czego się ładuje i jeśli jest to komputer, ładowanie też będzie kontrolowane inaczej.
    W moim przypadku inaczej=gorzej.
    kitor napisał:
    Dlaczego nie jest możliwe że monitor ma hub aktywny? A co, może logika monitora nie pracuje z 3.3/5V? :D Jest to wręcz bardzo prawdopodobne że tak jest.

Przyznaję, jest możliwe, wolałbym jednak konkrety.
  • Poziom 34  
    Ładowarka ładuje szybciej, bo daje więcej prądu i telefon o tym wie więc inaczej kontroluje proces ładowania. Przecież już raz to napisałem. A ładowarka od chińczyków (sam piszesz że kupiona osobno, więc pewnie nie od producenta urządzenia) jest zwykle tyle samo warta co
    Cytat:
    Z kiepskiej płyty głównej podłączonej do kiepskiego zasilacza podłączonego do kiepskiego źródła 220v i z podejrzane działającego portu usb 100mA

Skąd ta opinia? Proszę bardzo:
    http://www.righto.com/2012/10/a-dozen-usb-chargers-in-lab-apple-is.html
    Miliampery to jest pikuś przy reszcie ładowarki.
    No i porty USB w komputerze mają ograniczenie 500mA, nie 100.

Co do huba
    Cytat:
    Przyznaję, jest możliwe, wolałbym jednak konkrety.

Podałeś równą ilość konkretów co ja (czyli zero), więc wymóg dla mnie absurdalny, ale dodaję jednego - zarówno Dell kolegi, jak i 18" Eizo sprzed prawie 10 lat którego posiadałem mają hub aktywny. A ogólnie, po konkrety zapraszam do manuali monitorów - każdy przypadek może być inny.
  • Poziom 43  
    kitor napisał:
    No i porty USB w komputerze mają ograniczenie 500mA, nie 100.

Niestety na popularnych usb 2.0 tylko połowa z portów ma 500mA, reszta właśnie tylko 100mA. A na blogu który zlinkowałeś najsłabsza ładowarka ma 570mA!
    Nie chcę się kłócić, nie jestem fachowcem od tego, jednak ładowarka oryginalna sony po 2-3 dniach się mi popsuła, a ta którą mam zwie się "extreme style" wygląda i ładuje bez zastrzeżeń, a że to chińskie g*** nie ma wątpliwości (jak większość chińskiego sprzętu), jednak w dalszym ciągu ładuje lepiej niż komp.
    Nie wiem co by było gdyby podłączyć właśnie komórę do portu 100mA. Pewnie masakra.

Co do aktywnych hubów w "monidłach" - dzięki, warto wiedzieć. Dzięki też za link.

GrizzlyBear napisał:
    przeczytam dane techniczne od płyty (które USB są mocniejsze)

próżny trud - producenci płyty powinni się tego wstydzić, może dlatego nie znajdziesz takich rzeczy w manualu (jak i wielu innych).
  • Poziom 9  
    Cytat:
    próżny trud - producenci płyty powinni się tego wstydzić, może dlatego nie znajdziesz takich rzeczy w manualu (jak i wielu innych).

No i niestety masz rację - wychodzi na to, że nie dowiem się za "Chiny", które porty są które.

Podejrzenia i tak wskazują niestety na monitor (hub w monitorze).
    Muszę po prostu rozebrać i pomierzyć, nie ma wyjścia.

Dlatego, że podpięty monitor do nowego laptopa raz spowodował hmm blokadę karty wifi - nie mam pojęcia jak to jest możliwe, ale pomimo wykrywanej karty wifi i widocznych sieci - połączenie nie było możliwe, dopóki nie odpiąłem hub-u monitora od gniazda usb....

i bądź tu mądry..