Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

HUAWEI E353 - Wyrwana wtyczka USB [Lutowanie smd]

25 Maj 2013 14:05 3654 4
  • Poziom 2  
    Witam,
    zwracam się do Was z prośbą o opinie. Czy da się to zlutować ?
    Znam podstawy lutowania. Myślę że poradził bym sobie z tym wyzwaniem, natomiast nie wiem czy jest sens, czy będzie to działać.
    Domyślam się że będę potrzebował nowej wtyczki ponieważ w starej złamały się masy.
    Problem stanowią same piny.

Jak widać na załączonym obrazku cyna na płytce została częściowo tylko na dwóch z czterech pinów.
    W dwóch pozostałych nie ma żadnego elementu metalowego na płytce którego mogła by się imnąć cyna. (Najlepiej widać na fot. 2)

HUAWEI E353 - Wyrwana wtyczka USB [Lutowanie smd] HUAWEI E353 - Wyrwana wtyczka USB [Lutowanie smd] HUAWEI E353 - Wyrwana wtyczka USB [Lutowanie smd]

Za pomoc z góry dziękuje :)
  • PCBway
  • Poziom 12  
    Jak by był schemat to można by zrobić crossa ale w tym problem że schematu nie ma nigdzie.
  • PCBway
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    Ze stacją lutowniczą, dałby radę. Masę przylutujesz do większej powierzchni PCB i będzie się trzymać. Teraz dolny pin (patrząc na drugie zdjęcie) jest połączony z masą, można go zalać razem z obudową. Drugi i trzeci to sygnały. Sprawa nie jest beznadziejna, bo są pady - przelotki obok nich samych. Papierek ścierny, zeszlifować, jak reszta się zlutuje i będzie trzymać, to kynarkiem łączysz najpierw do pobielonych puntków (wymagana lupa) a potem do padu w złączu USB. 4 pin, gorsza sprawa nie widać przelotki, ale jak piszesz, zostało sporo cyny. Jest szansa, że kontakt do plusa zrobiony jest w kilku miejscach, i oderwało się tylko kawałek. Jak nie, to trzeba szukać po drugiej stronie. Ogólnie do zrobienia w 100%.
  • Poziom 2  
    Dzięki za pomoc. Mimo to nie wszystko jest jasne. Elektronikiem nie jestem i obca jest mi terminologia i zwroty których użyłeś.

lukashb napisał:
    Sprawa nie jest beznadziejna, bo są pady - przelotki obok nich samych. Papierek ścierny, zeszlifować, jak reszta się zlutuje i będzie trzymać, to kynarkiem łączysz najpierw do pobielonych puntków (wymagana lupa) a potem do padu w złączu USB. 4 pin, gorsza sprawa nie widać przelotki, ale jak piszesz, zostało sporo cyny. Jest szansa, że kontakt do plusa zrobiony jest w kilku miejscach, i oderwało się tylko kawałek.

Co to?
    - Pady ( czy to te otwory pod pinami na płytce patrz fot. niżej)
    - Kynarek
    - Pobielone punkty
    - Pady w złączu USB

Wrzucam kolejne zdjęcia na których widać wszystko lepiej.
    Prosił bym o bardziej łopatologiczny opis tego co miał bym zrobić.
    Ewentualnie zobrazowanie tego na zdjęciu w paincie.

Rozumiem że na pierwszym obrazku zaznaczylem poprawnie newralgiczne miejsca.
    HUAWEI E353 - Wyrwana wtyczka USB [Lutowanie smd] HUAWEI E353 - Wyrwana wtyczka USB [Lutowanie smd] HUAWEI E353 - Wyrwana wtyczka USB [Lutowanie smd] HUAWEI E353 - Wyrwana wtyczka USB [Lutowanie smd]
  • Poziom 16  
    Cytat:
    Co to?
    - Pady ( czy to te otwory pod pinami na płytce patrz fot. niżej)
    - Kynarek
    - Pobielone punkty
    - Pady w złączu USB

Pady, to te miejsca które ponumerowałeś 1 2 3 4. Oryginalnie są miedziane, w trakcie składania urządzenia zostają pobielone cyną (cyna dobrze łączy sie z miedzią). Cyna to inaczej lut, spoiwo lutownicze. Pobielony punkt to element na przykład miedziany, na który została nałożona (za pomocą lutownicy / stacji hot air) cyna.

Kynar, to baaardzo cienki drut (taki jak na przykład w słuchawkach dousznych do walkmana tyle że lepiej sie lutuje) występuje w wielu średnicach.

Pady w złączu w tym przypadku to małe wąskie blaszki z jednej strony złącza
    Tu widać dobrze je
    https://obrazki.elektroda.pl/6177619000_1369483008.jpg

Otwory pod pinami na płytce prawdopodobnie służą do stabilizacji złącza usb. Złącze usb zapewne w tym miejscu ma 2 słupki wystające.

Pozdrawiam

PS dla Moderatora:
    Próbowałem wstawić obrazek z postu niżej w tagu IMG, ale wstawiał mi sie w pełnej wielkości, co skutkowało rozjechaniem sie strony.