Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Raspberry Pi - Raspberry Pi - parę pytań dot. Internetu przez modem

25 Maj 2013 14:59 4026 6
  • Poziom 16  
    Witam. Przymierzam się do zakupu Raspberry Pi model B.
    Chciałbym, żeby służył jako centrum multimedialne, stał obok telewizora.

Nie wiedziałem jak nazwać temat.
    Korzystam z Internetu przez modem 3G (dokładnie Huawei E3131). Chciałbym, aby modem ten był podłączony przez USB do Raspberry Pi.
    Mam też komputer stacjonarny. W nocy Pi pobierałby przez sieci Torrent oprogramowanie (nie chcę znów podejmować dyskusji, chodzi np. o darmowe systemy Linux, itp.)
    Pytanie brzmi:
    Czy Pi może być podłączony kablem Ethernet do komputera stacjonarnego, i czy mógłbym z tej stacjonarki (np. komendą - zdalnie) odłączać Pi od sieci tak, żeby duży komputer miał Internet?

Mam nadzieję, że wytłumaczyłem to w miarę jasno
    Chodzi o to, aby na czas, kiedy włączam komputer stacjonarny, Pi traciło połączenie z Internetem.
    Nie stać mnie na kolejną taryfę z modemem.

Proszę o pomoc. Pozdrawiam.
  • Poziom 39  
    Pewnie mi moderator skasuje temat, ale stanowczo odradzam zakup czegokolwiek dotyczącego Raspberry Pi które ma działać jako centrum multimedialne. To się po prostu do tego nie nadaje, nie zostało stworzone itp. Sam się zawiodłem wydając na alleg... ponad 150zł. Niestety, na Debianie ledwo co wszystko chodzi, jeżeli chodzi o internet, Flasha brak i nie będzie nigdy, żadnej apki typu Ipla, Weeb.TV nie odpalisz bez gimnastyki i zakupu kodeków, a jak zdecydujesz się na XBMC to się srogo zawiedziesz. Co prawda plugin Youtube działa, ale zanim odtworzy to się naczekasz trochę, bądź naczytasz błędów. Bo o płynnym sterowaniu niema mowy zupełnie. Tnie przerażająco. Próbowałem odpalić E3131 na RBPI, chyba wiadomo jaki efekt? oczywiście rzygneło błędem, i nic poza tym. A stosowałem się do opisów internecie. Mam nadzieję, że Cię powstrzymałem przed zakupem. Nie żebym robił reklamę, ale ostatnio zakupiłem w jednej sieci sklepów urządzenie (za niecałe 250zł) MediaTech MT7001 z Androidem - moje złe sny się zakończyły razem z wrzuceniem RPBI do pudełka z napisem "nieudany zakup" :) Pozdrawiam!
  • Moderator - Komputery Serwis
    PKpeter napisał:
    Czy Pi może być podłączony kablem Ethernet do komputera stacjonarnego, i czy mógłbym z tej stacjonarki (np. komendą - zdalnie) odłączać Pi od sieci tak, żeby duży komputer miał Internet?

Teoretycznie tak, ale o wiele wygodniej dla Ciebie byłoby udostępnić połączenie z PI przez ethernet dla komputera stacjonarnego. Oba urządzenia będą miały internet (PI będzie routerem), a do tego nie będziesz musiał nawiązywać połączenia oprogramowaniem od modemu. Moim zdaniem lepsze rozwiązanie.

PKpeter napisał:
    Korzystam z Internetu przez modem 3G (dokładnie Huawei E3131)

Nie mam takiego modemu, więc nie wiem jak działa z linuxem, natomiast bez problemu podłączyłem pod PI modem Huawei E173G z Aero2 za pomocą oprogramowania vwdial.

Tak czy inaczej - oprócz tego, że pi jest bardzo ciekawym urządzeniem, podzielam zdanie Kolegi, który się wypowiadał przede mną - PI jest nieco słabe na media center. Da się, ale czegoś brakuje :)
  • Poziom 16  
    Znaczy, rozumiem kolegów, ale myśląc Media Center mam na myśli odtwarzanie np. filmów Avi (wiem, że pilot w moim TV jest obsługiwany nawet - nie wiem jak ta funkcja się nazywa) które zostały pobrane lub są na pendrive. Nie mam zamiaru korzystać z Youtubów (może sporadycznie).

dt1 - chodzi mi o to, że przez cały czas Pi by pobierało jakieś dane, np. przez sieci Torrent, ale gdy włączam komputer (a dokładniej komendę) - Pi wyłącza wszystkie programy, które korzystają z Internetu. Kiedy wyłączam komputer - odpalam komendę która przywraca programom Internet... coś w tym stylu.

Głównie chodzi o to, abym zrobił te komendy jako plik wykonywalny, ponieważ z komputera korzystają też mniej doświadczeni użytkownicy.

I dzięki za zainteresowanie tematem.
  • Moderator - Komputery Serwis
    Możesz sobie komendy zrobić jako plik wykonywalny, ale i tak się trzeba zalogować i taki plik uruchomić. Bardziej automatycznie można próbować zarządzać priorytetami ruchu sieciowego, aczkolwiek nie jest to najłatwiejsza konfiguracja.
  • Poziom 16  
    Witam, zakupiłem Raspberry Pi. Aktualnie podpięty jest on do routera, sam jednak korzysta z modemu podpiętego przez USB (wszystko działa). Pytanie brzmi, czy ktoś mógłby mi pomóc, poradzić, aby Raspberry było "dostawcą" internetu? Są dwie możliwości:
    1) bezpośrednio podpięty Ethernetem do komputera stacjonarnego lub
    2) podpięty pod router (do niebieskiego gniazda Ethernet jako dostawca)

Proszę o porady, ewentualnie linki które by mi pomogły.
    Dziękuję i pozdrawiam.