Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sharp VC-A33 wciąga taśmę do środka, ale nie rozpoczyna nawijania

01 Mar 2005 05:59 1709 4
  • Poziom 13  
    Witajcie :)

Mam problem, który był już omawiany na elektrodzie tutaj:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic114402.html
    ale nie rozwiązuje on mojego przypadku.

Wkładam taśmę, wciąga ją do środka, ale nie rozpoczyna nawijania na bęben, tylko od razu wyrzuca.

Udaje mi się powstrzymać proces wyrzutu poprzez ręczne (przyciskam palcem) zatrzymanie silnika. W tym momencie przesuwam w prawo koło pasowe silnika, następuje jakby przeskok (lekki trzask) i po takiej operacji, daje się wcisnąć PLAY i taśma jest poprawnie nawijana na bęben głowicy i odtwarzana.

Mam wrażenie, że któryś z czujników nie zauważa, że kaseta jest podana do nawinięcia na bęben, tylko nie wiem który.

Będę wdzięczny za pomoc.

Pozdrawiam, KilerOS.
  • Poziom 37  
    W tym modelu jest (o ile pamiętam) optyczny przełącznik funkcji. Pod mechanizmem nadajnik/odbiornik i plastikowe koło przecinające strumień światła(podczerwieni). Wyczyść.
    To na początek.

Jest to oczywiście nieprawda, ale autor nie próbuje tego nawet sprostować. (ob)

Sorry wszystkim! Oczywiście pomyliłem z M30. Przepraszam.
  • Poziom 37  
    Jeśli to "zwykły" (?)Sharp (mechanizm jak w A30), to objaw pasuje do oberwanych zębatek na pionowym wałku(nazwanym przez kogopś "marchewką") napędzającym koło drążone(krzywkowe); przyczyną bywa zatarta dźwignia wyciągająca taśmę z kasety na głowice A/C.
  • Poziom 13  
    Witajcie :)

Dzięki za wskazówki. Jeszcze nie udało mi się go naprawić.
    Taki sam objaw miał inny SHARP - ten sam mechanizm.

W tematym przypadku, niekontakcił (zimny lut) przełącznik na płytce razem z foto-diodą (-tranzystorem) po prawej stronie, lecz i tak nie dało to 100% efektu, gdyż co jakiś czas w ten sam sposób nie przyjmuje taśmy. Pomaga przytrzymanie (nie pozwolenie) na wyrzut taśmy z kieszeni. W jakimś momencie, za którymś razem załapuje :)

W tym modelu sprawa ma sie identycznie, przytrzymanie taśmy pomimo, że chce ją wyrzucić po jakimś czasie daje efekt jej przyjęcia, czyli gdzieś na stykach i/lub na elementach foto. Na dziś mam dosyć, zerknę w to jutro...

Pozdro i jeszcze raz dzięki za rady.

KilerOS.

PS. A może jeszcze jakieś sugestie..?