Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
MetalworkMetalwork
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

BECKHOFF - Embedded PC series CX1010 - awarie oprogramowania

25 Maj 2013 20:03 1494 1
  • Poziom 30  
    Witam.

Sterownik jak sterownik, taki pecet PLC z wyjątkowo beznadziejnym wyświetlaczem LCD na zasilaczu CX1100. Mogli by sobie go darować i wstawić po prostu kilka ledów, bo te po miesiącu nie padną. Siedzi na tym Windows w którym fajne wizualizacje można robić.

Miałem teraz dziwne dla mnie zdarzenie - zwarcie na czujniku wpiętym w moduł wejść cyfrowych. Zwarcie uszkodziło moduł - znikło zasilanie na wyjściu +24V na EL1004. Maszyna zatrzymała się z błędem. No wszystko ok.

Wymieniamy czujnik, usuwamy zwarcie, maszyna wywala błąd niezwiązany już z miejscem awarii. Uruchamiam TwinCAT System Manager, hardware całe się zgadza, ale wszystkie moduły wejściowe mają stan 0. hmm... Wszystkie możliwe, te przy CPU, te na modułach wyniesionych po EtherCat, ogólnie wszystkie kilkadziesiąt modułów wejść ma stan 0.
    Padła komunikacja? Nie! na tych samych wyspach wszystkie moduły wyjściowe pracują poprawnie. Jak miga lampka awarii to widzę również zmiany stanu wyjścia. Za to na wejście podam 1 - mam zero. Sforsuję na 1 to jest jeden. Ale jak ściągnę forsowanie zostaje 1... a powinno spaść na 0.

Kompilacja źródła i wgranie nic nie dała. Sprawdzenie i wgranie hardware nic nie dało. Miałem obraz dysku CF i to dopiero postawiło na nogi maszynę i nagle wszystko wróciło do normy.
    To już drugi raz, jak program poszedł tak dziwnie w maliny i jedyną opcją stawiającą na nogi sterownik było przywrócenie pełnego obrazu dysku (CF jest sprawny, awarie za każdym razem na innym CF).

Czy ktoś wie, gdzie właściwie jest zapisywany program PLC, konfiguracja sprzętowa, jeżeli jak widać plikiem źródłowym mogę sobie podetrzeć w takich sytuacjach i nic innego jak obraz dysku mnie nie uratuje? Bo ja cały czas myślałem, że ten PC to tylko do wizualizacji, a właściwe PLC jest osobno.

Czy ktoś ma praktykę z dłużej pracy ze sterownikami tego typu i może powiedzieć, czego jeszcze mogę się spodziewać w przyszłości na CX1010?

Pozdrawiam.
  • MetalworkMetalwork
  • Specjalista Automatyk
    Te urządzenia to "Industrial PC", nie sterowniki PLC. "PLC" to program pod WinCE/XP embedded. Spodziewać się możesz wszystkiego, łącznie z tym, że fabrycznie nowy CX ma wgrany błędny obraz systemu operacyjnego na CF, przez co nie da się z nim połączyć z TwinCAT. W Twoim przypadku, podejrzewam, że wgranie oryginalnego obrazu CF Beckhoffa po czym wgranie programu rozwiązało by problem. Zgaduję, że po prostu coś się wysypało przy zwarciu i pozostawiło po sobie śmieci zapisane w CF.