Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączenie żyrandola z wentylatorem

25 Maj 2013 22:24 16227 10
 • Poziom 11  
  Witam
  Zapoznałem się z wątkiem:
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic318794.html
  Jednak prosiłbym o znawców w temacie jak mam podłączyć prawidłowo zakupiony dziś w "Obi tak to robi" lampo-wentylator
  Coś takiego:
  http://www.lampy-oswietlenie.pl/produkt,115.html

  Urządzenie skręciłem według instrukcji i na koniec pojawiło się zapytanie jak to podłączyć z posiadaną instalacją w mieszkaniu. Instalacja na pewno była wymieniana na miedzianą. Z sufitu wystają mi 3 kable: Niebieski, Czarny i Brązowy. Niebieski po przyłożeniu probówki - brak reakcji (zapewne Neutralny), Brązowy - probówka świeci jasno (zapewne Faza), Czarny - probówka świeci słabo, ale świeci (czyżby też faza?)
  W pokoju jest włącznik na jeden pstryczek.
  Z tego ustrojstwa co ma latem mieszać powietrze wychodzą 4 kable. Czarny, Niebieski, Biały i Żółto-Zielony. Z oznaczeń na kabelkach domyślam się, że Niebieski N - Neutral, Biały L - faza, Żółto-Zielony E - uziemienie, Czarny ? - nie wiem do czego to (oświetlenie?). Poniżej obrazek:
  Podłączenie żyrandola z wentylatorem

  W instrukcji jest jakiś schemat, który za wiele mi nie mówi:
  Podłączenie żyrandola z wentylatorem

  Do sufitu muszę zamocować wieszak, na którym to ustrojstwo będzie wisiało i mam nadzieję się trzymało ;). W tym wieszaku jest kostka z pozycjami L, N, oświetlenie, uziemienie.
  Podłączenie żyrandola z wentylatorem

  Moje zapytanie to jak podłączyć kable z sufitu do kostki oraz wentylatora do kostki. Co do kabli z wentylatora większego problemu nie ma, L idzie do L, N do N, Czarny - oświetlenie?, Żółto-Zielony - uziemienie... ale kabelki z sufitu. Wydaje mi się, że Brązowy do L, Niebieski do N, Czarny do Oświetlenie?

  Proszę o pomoc i rady, z góry dzięki.
 • Poziom 35  
  Z opisu wynika że Brązowy i Czarny podłączasz do Fazy "L".
 • Pomocny post
  Poziom 22  
  Kolego zaglądnij do wyłącznik prawdopodobnie instalacja jest poprowadzona pod wyłącznik podwójny. Z tego względu masz 3 przewody jeden powinien być neutralny i dwa przewody fazowe. Za wyłącznikiem możesz mieć jeden przewód nie podłączony. Odnośnie lampy z wentylatorem. Na schemacie masz narysowane że brązowy i czarny musi być zasilany fazą więc jeden z tych przewodów jest do oświetlenia drugi do wentylatora. Jeśli z sufitu wychodzi jeden przewód fazowy musisz w tedy brązowy i czarny od lampo-wentylatora podłączyć razem pod fazę. W tedy po włączeniu oświetlenia zacznie się kręcić wentylator ( chyba że ma wyłącznik wbudowany w obudowę) Jeśli u siebie za włącznikiem znajdziesz odłączony czarny to znaczy że wychodzący z sufitu czarny przewód, to ten sam. Musisz w tedy wymienić włącznik na podwójny podłączyć czarny przewód pod drugi przycisk, sprawdzić czy faza się pojawiła na czarnym przewodzie wystającym z sufitu ( jasne świecenie próbówki ). Ostatnią czynnością podpinasz według kolorów przewodów, i cieszysz się z możliwości włączenia jednym przyciskiem światła a drugim jeśli ci będzie gorąco wentylatora.
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Masz dwa urządzenia w jednej obudowie - źródło światła i wiatrak. Obudowa wspólna, więc ochronny jeden. Neutralny też jeden, dwa zasilania. Zresztą nawet po symbolach na kostce widać.
 • Poziom 11  
  Wielkie dzięki za szybkie odpowiedzi. Zapomniałem napisać, że lampo-wentylator ma wbudowane włączniki światła i wiatraka. Pociąga się za sznurek i świecą dwie żarówki, kolejne pociągnięcie świecą wszystkie. Tak samo jest od wiatraka. Trzy szybkości wirowania z opcją włącz/wyłącz. Po śniadaniu zerknę co znajduje się pod pstryczkiem w ścianie. Jeszcze raz dzięki a szybkie odpowiedzi.


  Aktualizacja: 26/05/2013 g. 08:34
  matekogon napisał:
  Kolego zaglądnij do wyłącznik prawdopodobnie instalacja jest poprowadzona pod wyłącznik podwójny. Z tego względu masz 3 przewody jeden powinien być neutralny i dwa przewody fazowe. Za wyłącznikiem możesz mieć jeden przewód nie podłączony.

  Podłączenie żyrandola z wentylatorem
  Jak kolega matekogon napisał, jest jeden kabelek niepodłączony (czarny). Mam rzut beretem do Praktikera więc dziś podejdę zakupić podwójny pstryczek.
 • Poziom 39  
  Z opisu tego urządzenia wynika, że sterowanie odbywa się wyłącznie za pomocą wbudowanych w lampę wyłączników. Wobec tego dodatkowy wyłącznik naścienny jest zbędny - należy połączyć przewody w puszce dotychczasowego wyłącznika, tak aby na sufit dochodziła stale faza i neutralny i podłączyć zgodnie ze schematem, tak jak to już wyżej koledzy opisali.
 • Poziom 28  
  I zostawić dziurę w ścianie ? Załóż podwójny łącznik w puszce w ścianie i będzie można z dwóch miejsc włączać i wyłączać światło i wentylator.
 • Poziom 39  
  slawekx napisał:
  I zostawić dziurę w ścianie ? Załóż podwójny łącznik w puszce w ścianie i będzie można z dwóch miejsc włączać i wyłączać światło i wentylator.


  No chyba żartujesz? To nie wyłącznik schodowy a wpinanie w szereg dwóch wyłączników wydaje się bardzo dziwnym i niewygodnym rozwiązaniem.
 • Poziom 11  
  Koledzy, wentylator i światło działa jak trzeba. Wszystko działa od pierwszego podłączenia. Pstryczek podwójny w ścianie jak najbardziej jest przydatny. Wiatrak jest ustawiony na poziom 1 i nie trzeba pociągać za sznurek kilka razy aby ponownie ustawić go na ten właśnie poziom szybkości obrotów. Drugi pstryk i światełko się pali.

  Dzięki koledzy za pomoc. Dzięki wam i ja mogłem "zostać bohaterem w swoim mieszkaniu"
 • Poziom 28  
  I światło świeci i wiaterek leci i dziura zatkana - powodzenia.
 • Poziom 11  
  Koledzy, zamykam temat ;) Dostałem wiadomość z Elektrody czy problem został rozwiązany, jeżeli tak to żebym zamknął wątek.
  Jakiś miesiąc temu podoby wentylator sufitowy podłączyłem teściowej. Od pierwszego pstrycza kręci i świeci.