Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy ktoś ma zabytkowe świetlówki kompaktowe z dławikiem mag

Świetlówka kompaktowa 25 Maj 2013 00:51 1461 6
  • #1 25 Maj 2013 00:51
    Świetlówka kompaktowa
    Poziom 14  

Witajcie

Czy posiada ktoś świetlówki kompaktowe z dławikiem magnetycznym, zamiast elektroniki? Był to niegdyś popularnie dostępne, jedne z pierwszych na rynku świetlówek kompaktowych, modele, produkowane głównie przez Philipsa. W konstrukcji dość proste - podłużny walcowaty klosz, mleczny biały lub prążkowany przezroczysty (tzw. pryzmatyczny), z wyglądu przypominający słoik, występowały też w wersji kulistej.
    Kiedyś popularne i dostępne we wszystkich sklepach oświetleniowych, w latach 90tych - obecnie są unikatem, mającym wartość kolekcjonerską. Obecnie nie produkuje ich już żadna firma.

Jeżeli macie takie świetlówki gdziekolwiek u siebie, to podzielcie się danymi technicznymi z tych świetlówek, czyli m.in moc, typ, sposób zapisania danych w napisie, data produkcji / zakupu itp.

Jeśli wątek nie pasuje do działu, to proszę moderatorów o przeniesienie go w odpowiednie miejsce, a NIE usuwanie go do kosza.

• #2 26 Maj 2013 00:32
    dj_mati
    Poziom 23  

Miałem taką jedną. Jutro zobaczę jak ją znajdę. pamiętam-cięzka jak cholera:)

• #3 26 Maj 2013 10:18
    kierbedz4
    Poziom 33  

Te świetlówki z tradycyjnym dławikiem produkcji PHILIPSa są praktycznie niezniszczalne ,może za dużo powiedziane ale ich czas exploatacji jest niezmiernie długi.U mnie jednorazowy zakup 10 szt a w promocji ich cena to około 20 zł za sztukę i pracują już niezawodnie od 10 lat.Oto napis z trzonka świetlówki. SL. PRISMATIC 18W 900 lumen 230V Warm White

• #4 30 Maj 2013 13:09
    Świetlówka kompaktowa
    Poziom 14  

Jakby ktoś chciał się ich pozbyć, nawet zużytych, to chętnie je przyjmę (szczegóły na PW) - lepiej, żeby trafiły do mnie, do zbiorów, niż na przemiał i na zniszczenie do recyklingu.

Doradzę wam, jak sprawdzić datę produkcji tych świetlówek - na gwincie, u góry gwintu, tam, gdzie są łączenia gwintu z plastikową obudową, wybite są oznaczenia: taki jakby "mostek" oraz cyfra i litera. W tym kodzie, cyfra oznacza ostatnią cyfrę roku produkcji (np. "7" - 1997 rok, "6" - 1996, itd), a litera oznacza alfabetycznie miesiące roku (A - styczeń, B - luty itd). Brakuje litery "I", więc po "H" jest od razu "J". Spiszcie też te kody, to od razu będzie wiadomo, z kiedy dokładnie dana świetlówka pochodzi :D

:arrow: kierbedz4

Kupiłeś je już po 2000 roku?

• #5 30 Maj 2013 17:32
    kierbedz4
    Poziom 33  

Z nabitego kodu na trzonku wynika że rok produkcji to 1999 a miesiąc to tak jakby literka małe f bez tej kreseczki w środku literki.

• #6 30 Maj 2013 23:17
    Świetlówka kompaktowa
    Poziom 14  

To będzie wrzesień 1996 rok - po prostu kod jest nabity do góry nogami. Zakładam, że jest tam "6J", tylko napisane do góry nogami ':P'
    Od sierpnia 1998 roku, zmienił się przedział mocy i moc 18w została zastapiona przez 17w, a moc 25w zastąpiono mocą 21w.

• #7 13 Paź 2013 23:00
    Świetlówka kompaktowa
    Poziom 14  

Jak ktoś ma takie świetlówki, o jakich wspomniałem, to pochwalcie się w tym wątku :D Ciekaw jestem, jakie wersje tych kompaktów posiadacie lub mieliście kiedyś (jeżeli już ich nie macie).

Tak przy okazji, jestem kolekcjonerem i zbieraczem właśnie tych lamp, także zużyte przyjmuję, a lepiej, żeby trafiły w dobre, kolekcjonerskie ręce, niż na zniszczenie do recyklingu :)

:arrow: dj_mati

Opisz dokładnie, jaki model i dane ma ta twoja lampka.

Black Friday do -15%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Ferguson