Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
TermopastyTermopasty
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Składanie własnego kompa, fundusz początkowy 1400zł...

26 May 2013 09:54 4197 52
  • Level 9  
    WITAM

Mam obecnie 1400zł i potrzebuję zakupić blaszaka do gier oraz kopania/miningu czyli takiego żeby miał ze 2/3 wejścia na kartę graficzne zewnętrzne na płycie głównej.

MOBO najlepiej żeby było ASUSa no i oczywiście na min. 2 sloty k. graf(bez wbudowanej wewnetrznej k.graficznej nawet niech będzie płyta), do tego procek, RAM (narazie jak najmniej, potem dokupie), zasilacz, k.graficzna (najpierw 1), obudowa, dysk (SSD oraz SATAx lub inny lepszy) i inne niezbędne rzeczy

Narazie to tyle, potrzebuje aby sprzęt był dobry do kopania ale przede wszystkim żebym mógł go modernizować przez dłuższy okr. czasu.
    Dlatego proszę o pomoc przy wyborze, tak abym miał porządny sprzet.
  • TermopastyTermopasty
  • Level 25  
    Za 1400zł nic porządnego się nie złoży.
    Czemu płyta Asusa?
    Za 266zł dostaniesz MSI B75-G43 (2 sloty na kartę graficzną).

Za 1400zł chcesz kupić porządny komputer z dyskiem SSD, sata, porządną płytą główną, dobry procesor. Nie da rady.

BTW, co to jest to kopanie/miming?
  • TermopastyTermopasty
  • Level 43  
    Pewnie PC do bitcoinów ?
    1400zł trochę mało żeby to miało sens i było wydajne w grach + kopaniu. Chyba że reflektujesz używane części.
  • Level 38  
    puffpuffpass wrote:

Mam obecnie 1400zł i potrzebuję zakupić blaszaka do gier oraz kopania/miningu czyli takiego żeby miał ze 2/3 wejścia na kartę graficzne zewnętrzne na płycie głównej.

MOBO najlepiej żeby było ASUSa no i oczywiście na min. 2 sloty k. graf(bez wbudowanej wewnetrznej k.graficznej nawet niech będzie płyta), do tego procek, RAM (narazie jak najmniej, potem dokupie), zasilacz, k.graficzna (najpierw 1), obudowa, dysk (SSD oraz SATAx lub inny lepszy) i inne niezbędne rzeczy

Przy takich wymaganiach to szykuj min. 2000 zł.
  • Level 39  
    2k tez będzie za mało, z 2,5k potrzebuje.
  • Level 9  
    Mowie ze to tylko "na sam poczatek" a potem beede upgraedowal w miare rozwoju funduszy.
    Asus dlatego, ze mam najwieksze zaufanie do tej firmy, ale jesli jest coś lepszego to dam sie namowic.
  • Level 9  
    No mowie ze to ma byc komputer DO ROZBUDOWY, CZYLI NA SAM POCZTEK WKLADAM W NIEGO 1500ZL - Porzadna Płyta głowna ,Mocny Zasilacz,dobry procesor, ram (1kosc narazie zeby bylo jak najtaniej), nastepnie karta grafiki, dysk twardy a potem dokupie z czasem kolejny ram, kolejna karte, kolejny dysk, chłodzenie proca etc...

Widze, ze oprocz 2/3 zaawansowaneych userow wie o co chodzi.

A mining czyli do kopania BTC j/w wspomnial chlopak, ale tez i do rozrywki (zeby w GTA V mogl zagrac w eJCZDi (HD) :D

swojego jak na poczatku skladalem to zalozylem budzet 1700 zl, a wyszlo 3150zl.

A plyte chce porzadną, dlatego zebym mial kompa na te 3 lata conajmniej (a potem wymiana bebechów lub na alledrogo jak poprzedni).

PS: Zestaw ktory mi tu wyceniliscie na niecałe 1200 z grafiką, poszedł za 1500 z przesyłką.
  • Level 38  
    OC będziesz chciał robić ?
  • Level 9  
    Oczywiscie, że tak.

Tak jak wczesniej pisałem, sklaniam sie nad Asusem (nie udało mi się zajechać 11 letniej płyty na O/C, a MSI i Gigaszit padały jak muchy po obiedzie ;p), płyta minimum 2/3 porty na k.graficzne musi miec oraz sie zastanawiam (ponieważ mialem juz kilkanascie komputerow/laptopow) nad wyborem procka Intel/AMD bo karta RADEON - zieloni sie nie nadaaja do "kopania".

Czyli aby odpalic kompa potrzebuje:

Mobo, CPU, Memory, GPU no i oczywiscie jakis solidny zasilacz, żeby utrzymał to wszystko, dysk twardy (chcialbym miec tez i SSD, dlatego pole do popisu zostawiam "znawcom" czy dobrze kupowac same SSD czy moze jakis np HD i nastepny SSD lub jaka inna konfiguracja).

Płyta głowna nie musi miec wbudowanej karty graficznej "wewnętrznej", ale jak będzie to nic sie nie stanie - najwazniejsze żeby działała full wydajnie przy CrossFireX (bo slyszalem o jakichs lipach typu 2x8 czy 1x1 i 1x16...).

Mam zamiar go upgraedowac do poziomu az kupie 3 karty graficzne, z8gb ramu, jakis Kuler, wiatraki itd

Pzdr i pomocy : )
  • Level 38  
    I5 2500k
    ASRock H77 PRO4-M
    Ram DDR3
    WD Blue 1TB WD10EZEX
    XFX core 650w

Na początek coś takiego.
  • Level 9  
    Dlaczego I5 2500k a nie jakis AM3+ ?

Ogolnie procek jest niewazny do kopania ale do gier chcialbym cos solidnego wiec polec cos co sie dobrze kreci i jest ok (mam w laptopa Lenovo Y530 z Q8800 i zintegrowanym 512/DDR2 grafika).

Kartę z serii 7 albo nawet i 6 weszme (najlepiej jakby sie udalo trafic 2x 5870/5970 to by mi kopal po prawie 30/40zl dziennie (bez kosztow pradu i zalezne od kursu).

EDIT
    Popatrze na te "flaki", proszę o dalsze propozycje (w ogole byla taka stronka gdzie byl opis jakie sa najlepsze plyty do kopania w Radkach CsfX).

+ Zapomniałem dodać, że wole Asusa bo po zarejestrowaniu bedzie to juz 5 produkt i dostanę 20% taniej cześć.

I nie chce mAtx, to ma byc duzy, przewiewny komputer bo wlasnie mATX sprzedałem.

+ PROCEK DO 500/600zł max dlatego myslalem nad AM3+
  • Level 43  
    No to podał ci procesor który kręci się jak marzenie. 4.7GHz to nie problem dla niego przy mocnej płycie.
    Grafiki nie ma ale możesz korzystać z integry w CPU. Ja bym zmienił płytę bo mATX i do OC średnia.
    AsRock P67 Pro3 B3 + 2500K + 4GB ram i HDD 500GB + zasilacz to na początek. Ewentualnie zamiast i5 2500K na początek kupić używanego G860 bo w końcu procesor przy kopaniu i tak się nie liczy to zaoszczędzisz 600zł które będzie można władować w jedną używaną grafikę np HD6970/HD5970 i zacząć kopać od samego początku nie czekają na grafikę.
    Później tylko dokupić drugą używaną HD5870/6970 - mają podobną moc obliczeniową Mhash/s.
  • Level 9  
    Kurde prawde mowiac jestem zwolennikiem "stajni" Radełona, ale wiem ze intel by za samą nazwę nie kazał sobie płacić 2x tyle.
    Teraz rozkminam czy brac plyte na Intel (wiem ze ten 2500k to kozak i zjada wszystkich, ale nie mam az prawie 1000zl na niego, a AMD nie jest wcale gorsze - sam miałem Phenoma II x4 3,2 GHZ C3 i dowierciłem go do 4,07ghz) czy AM3+ ?
    Jakie mobo DO AM3+ i proca do 600zł polecacie ?
  • Level 43  
    Dobry cep lepszy od phenoma II X4 to koszt ponad 600zł więc nie zmieścisz się. Bierz tymczasowo jak pisałem Pentiuma G860 - a z czasem zmienisz go na i5 2500K - używki po 650zł chodzą. Zestaw płyta do OC + pentium wyniesie cie z 550zł.
  • Level 9  
    A jakis FX6/8 pod AM3+?
    Cokolwiek na podst AM3 ?
  • Level 43  
    FX6xxx mają identyczną wydajność co stary Phenom. Fx8xxx to już 600+ za sam procesor + droga płyta i chłodzenie bo Box to nie nadaje się do ich schłodzenia.
  • Level 9  
    No ale mają więcej rdzeni/wątków i sa nowszej generacji ? (czy to nie oznacza, ze sa lepsze?)

Bo sytuacja jest taka, ze sam procek kosztuje od intela 9 baniek, a ja mam w domu jeszcze Athlona x2 4800+ i na poczatek zawsze jego moge wsadzic majac AM3?

A jakiego AMD byscie polecili, mialem Phenoma II x4 955BE i nie narzekalem (tak naprawde to kompa zmienilem z powodu plyty glownej bo mAtx i ramy DDR2). tak do 600 zł?

Druga sprawa, to tak jak mowilem to ma byc komp do upgradeowania, czyli jak wejdzie cos lepszego niz ten I5 (a na bank jest i stanieje), to wtedy tamten procek out a nowy In a nie szczypanie sie ze znow całego kompa trzeba pogonić.
    Bo ten I5 to juz chyba ze 2 lata jest polecany jako najlepszy a cena spada z 1500zl teraz do 800, a juz np. Phenoma kupilem za 420 z przesylka i to 3 miechy po premierze.

Wiadom, ze z kompem jest jak z samochodem ale sa samochody ktore sie kupuje nowe za 60 tys i po 4 latach sprzedaje za 14 i sa tez fury ktore sie kupuje nowe za 100 i sprzdaje po 4 latach za 70 - 80 tys Pln.

Po prostu nie wiem na ile mi taki procek "styknie" czasu a potem sie okaze ze podstawka za stara/trzeba plyte wymienic etc...
  • Level 43  
    Mają bardzo słabo wydajne wątki w porównaniu do wątków intela. Oczywiście mówimy o Visherze czyli tych poprawionych FXach.
    Żebyś odczuł skok po przejściu z Phenoma musiałbyś wziąć minimum FX8320 + płyta minimum GA 970A UD3 i jakiś przyzwoity cooler za 100zł.
  • Level 9  
    Mordko, no wlasnie mi jakos na tej wielkiej roznicy nie zalezy (bo ja juz swojego poprzedniego tak wykrecilem, wyzylowalem ze bije na leb z DDR2 i Phenomem na prawie 4,07GHz I3 oraz niektore i5 a gry chodz idealnie płynnie).
    Chodzi o to, zebym po zakupie odstawki AM3+, mogl sobie po np. 2 latach samego proca zmienic a nie wymieniac cala plyte zeby miec "nowinke" intela.

Interesuje mnie cos 6rdzeniowego.

PS: Bo ja nie zmieniam kompa, bo mi GRY NIE CHODZA (chodza i to w full HD na 1080i, max detale i w GTA4 35FPS na V-sync ON), tylko bedzie biznes + akurat ten jeden komp jako Personalny/Osobisty.

bo mam takie 2 koparki co robią kop, kop, kop ale to laptopy są :D
    Jesli macie mozliwosc brania za zlotowke jakies "gowienko" z bebechem Radeona to biercie, zawsze zarobi pare groszy a a dodatek po półtora roku acer sie pieknie zaczyna palic od przegrzania i wymian na gwarancji w t-mobile :P

Ale to był oftop juz skonczony.

Teraz walczymy dalej z moimi wymaganiami :P

Dodano po 52 [minuty]:

[quote="puffpuffpass"]Mordko, no wlasnie mi jakos na tej wielkiej roznicy nie zalezy (bo ja juz swojego poprzedniego tak wykrecilem, wyzylowalem ze bije na leb z DDR2 i Phenomem na prawie 4,07GHz I3 oraz niektore i5 a gry chodz idealnie płynnie).
    Chodzi o to, zebym po zakupie odstawki AM3+, mogl sobie po np. 2 latach samego proca zmienic a nie wymieniac cala plyte zeby miec "nowinke" intela.

Interesuje mnie cos 6rdzeniowego.

PS: Bo ja nie zmieniam kompa, bo mi GRY NIE CHODZA (chodza i to w full HD na 1080i, max detale i w GTA4 35FPS na V-sync ON), tylko bedzie biznes + akurat ten jeden komp jako Personalny/Osobisty.

bo mam takie 2 koparki co robią kop, kop, kop ale to laptopy są :D
    Jesli macie mozliwosc brania za zlotowke jakies "gowienko" z bebechem Radeona to biercie, zawsze zarobi pare groszy a a dodatek po półtora roku acer sie pieknie zaczyna palic od przegrzania i wymian na gwarancji w t-mobile :P

Ale to był oftop juz skonczony.

Teraz walczymy dalej z moimi wymaganiami, czyli żeby były min 3 gniazda na k.graf, do tego moze byc duża i przewiewna i maks do 650 zł.
    Patrzyłem na te ASrocki, ale ludzie mowia, że padaja na O/C jak muchy bo to taki "noed**any" ASUS?

Pzdr

Dodano po 2 [godziny] 16 [minuty]:

A co myslicie o FX6350 ktory przy dobrych wiatrach pociagnie 4,5 na luzie (max 4,75/4,8)?
    6 jajek ma, do tego płyta na AM3+ na 2/3 wejscie k. graf i ram na min 1866mhz
  • Level 39  
    Zapomnij o tym że pobiłeś i5. Żaden AMD z Phenomów nie jest w stanie nawet się zblizyc do i5. Jedynie FX83xx jest w stanie się zbliżyc do i5 750, do 3570 czy 3350P jeszcze mu brakuje. Daruj sobie wszelkie AMD. I po co ci RAM 1866MHz? W zupełnosci wystarcza 1333MHz.
  • Level 43  
    puffpuffpass wrote:
    A co myslicie o FX6350 ktory przy dobrych wiatrach pociagnie 4,5 na luzie (max 4,75/4,8)?
    6 jajek ma, do tego płyta na AM3+ na 2/3 wejscie k. graf i ram na min 1866mhz

Będzie to samo co przy podkręconym Phenomie. OC nawet nie wiele daje w przypadku tych AMD bo to w zasadzie puste MHz.
    http://www.purepc.pl/procesory/test_amd_fx635..._intel_core_i3_porownanie_procesorow?page=0,3
    to już lepiej wziąć i3 - chłodniej, oszczędniej i nie wymagają wypasionych płyt głównych.
  • Level 9  
    Z tego o czytam to ten i5-2500k ma 3,2ghz (turbo 3,7 - gorzej jak stary phenom) no i radek 3000 (to w 955BE mialem 3200).

I nie zapominajmy ze tez bede tego kompa PODkrECAL, takze prosilbym o jakies konkretne propozycje.

Ja narazie znalazlem sobie MOBO (przykladowa): ASUS M5a99x evo 2. i do tego jakis procek.

Jak z podkrecaniem tego intela ?
    Nastepna sprawa to zalozmy za 2 lata jak wyjdzie jakis nowy intel i np, potanieja te c teraz kosztuja fortune (i5 oraz i7) to bede je mogl zmienic, bez wymiany MOBO (chodzi o socket jak np w przypadku intela, kupuje na AM3 wsadzam phenoma po dwoch latach chce sie przesiasc i wkladam FX8... na ten przyklad) to czy tak samo bedzie z intelem ?

Pozatym gdyby Intel byl taki xtra, to bebeszki by były w konsolach od niego a nie kolejny PS na AMD.
    No ale dobra doszedlem do wnioskow takich.
    Najprawdopodobniej zakupie tego I5-2500k (tylko odrazu go krecil bede), do tego jakas plyta (chyba asrock, bo najtanszy - zawsze jak sie skopci to lepiej wywalic plyte niz sprzedawac pojedynczo graty bo nie beda pasowaly)..

Jak to jest z kwestia miningu (BTC i kopanie opiera sie o GPU, ale chodzi mi o to ze KARTY musza byc RADEONowskie, bo sa lepsze obliczeniowo/matematycznie, bo nawet najmocniejszy AMD czy Intel nie ukopie tyle mhashy co najgorszy RADEK). i tutaj kolejna sprawa to wlasnie kwestia tego ze karty beda RADEONY a procek intela (na dodatek w CrossfireX).

EDIT

No dobra, doszedłem do wniosku ze wezme tego intela do grania bo nie ma klopotu z konfliktem miedzy prockiem a kartami (chodz piszą róznie, że lepiej mieć już wszystko na "jedno kopyto" czyli komp czerwonych z płytami Asus, Asrock vs MSI, Gigabyte dla Intela).

Płytę wezmę sobie naj prawdopodobniej Asus P8Z77-V LK

Znalazłem jednak i5-2550k 3,4ghz (zamiast 3,2 w 25000 oraz i5-3570k 3,2ghz który jest raptem 30, 40zł drozszy a jaka jest miedzy nimi różnica?

P.S: Ja takie konfiguracje stosowałem i kazdy komputer był "zajezdzany" - nie mowiac o sławnym celeronie 2.0, do tego 256 ramu,MSI GeForce FX5200 128 i sie ciśneło (GTA SAN ANDREAS TO NA FULL DETALACH Z****RDALAUO JAK ZUE PRZEZ CAŁE 30 MIN NA OTWARTEJ BUDZIE I TRZEBA BYŁO ROBIC PRZERWE BO ZA "DUSZNO" :D) do smierci naturalnej (niesmiertelne płyty Asusa + Athlon 2,2 krecony do 2,6ghz + RADEON 9800PRO i jazda na omegadriversach :p) i dalej dział ;p.
  • Level 38  
    puffpuffpass wrote:

Z tego o czytam to ten i5-2500k ma 3,2ghz (turbo 3,7 - gorzej jak stary phenom) no i radek 3000 (to w 955BE mialem 3200).

Zobacz co z tego procka można wycisnąć : https://www.youtube.com/watch?v=dpoJ2-hVKB8

puffpuffpass wrote:

I nie zapominajmy ze tez bede tego kompa PODkrECAL, takze prosilbym o jakies konkretne propozycje.

MrDoimer wrote:

I5 2500k
    ASRock H77 PRO4-M
    Ram DDR3
    WD Blue 1TB WD10EZEX
    XFX core 650w

Na początek coś takiego.

puffpuffpass wrote:

Jak z podkrecaniem tego intela ?

Kręci się łatwo. W sieci jest mnóstwo poradników.

puffpuffpass wrote:
    Nastepna sprawa to zalozmy za 2 lata jak wyjdzie jakis nowy intel i np, potanieja te c teraz kosztuja fortune (i5 oraz i7) to bede je mogl zmienic, bez wymiany MOBO (chodzi o socket jak np w przypadku intela, kupuje na AM3 wsadzam phenoma po dwoch latach chce sie przesiasc i wkladam FX8... na ten przyklad) to czy tak samo bedzie z intelem ?

Tak. Np. teraz jak kupisz płytę główną z socketem 1155 to w przyszłości będzesz mógł włożyć dowolne i7.

puffpuffpass wrote:

Pozatym gdyby Intel byl taki xtra, to bebeszki by były w konsolach od niego a nie kolejny PS na AMD.

To nie ma nic do siebie.

puffpuffpass wrote:

Znalazłem jednak i5-2550k 3,4ghz (zamiast 3,2 w 25000 oraz i5-3570k 3,2ghz który jest raptem 30, 40zł drozszy a jaka jest miedzy nimi różnica?

Lepiej jest wziąć 2500k jeżeli nie chcesz mieć w obudowie wielkiego chłodzenie.
    i5-3570k raczej w większości przypadków po OC zegar w zegar będzie lepszy, ale różnica temperatur jak na komputer kosmiczna- pewnie przy 4.5GHz ok. 20-25 stopni więcej na tym samym chłodzeniu.
  • Level 9  
    TERAZ ZNALAzŁEM I JESTEM CIEKAW CO LEPSZA (bo cena identyczna)

i5-2500/2550k czy i5-3570k (nastepca wykonany juz w22nm)?

Mozna pi*****ca dostać od "wyboru".

POMOcy... : (
  • Level 43  
    puffpuffpass wrote:

i5-2500/2550k czy i5-3570k (nastepca wykonany juz w22nm)?

Bierz 3570K albo czekaj na 4670K pod nowe gniazdo. 2550K (bez gpu) czy 2500K to już dziś średnio opłacalne CPU bo kosztują prawie tyle samo co nowszy ciut wydajniejszy 3570K a zaraz 4 generacja się pojawi. Żeby ich cena stała w okolicy 700-750zł to tak.
  • Level 9  
    biore narazie zasilacz i i wykukałem takie cos:

http://www.skapiec.pl/site/cat/37/comp/5407995

Szukam do max. 700wat ZASILACZA i 200 - 220 zl
    RAMy 1 kostke ale jakas z kompletu, zeby potem obsadzic jedno, potem 4 gniazda tymi samymi koścmi (tez pewnie sam poszukam).
    płYTe goWNA
    NO I W KONCU KTOREGO procA ?
    Oraz HDD jakis do 300gb
  • Level 43  
    200-220zł to kosztują dobre zasilacze 500W. Ten Corsair to przeciętniak, biedne okablowanie, elektrycznie nie powala - w jego cenie kupisz mocną 500ke nawet z modularnym okablowaniem.
  • Level 9  
    Kurde wychodzi juz na sama plyte ASUS p8z77 -CLK 500zl oraz i5-3570k za 880zl = 1390zł.
    A nawet obudowy i zasilacza jeszcze nie ma.

W takim razie jakiego procka wsadzic w ta plyte przejsciow, zeby za np. pol roku sprzedac i kupic i5 ?
  • Level 43  
    Nowy G2020 lub używany Core i3.