Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jaką wiertarkę/młotowiertarkę kupić?

pawel2296 26 May 2013 10:19 10491 11
Bosch
    pawel2296
    Level 10  
    Witam wszystkich serdecznie!
    Przeczytałem już większość tematów na tym forum dotyczących zakupu nowej wiertarki, lecz nie znalazłem odpowiedzi, które by mnie zadowoliły, bo nie potrzebuje wiertarki za 100 czy 200zł i rozwiercę nią 5 otworów i pójdzie na złom.
    Chciałbym uzyskać od was poradę jaką wiertarkę lub młotowiertarkę kupić? I właśnie co jest lepsze kupić wiertarkę czy może dołożyć i kupić młotowiertarkę, która pewnie ma więcej funkcji?
    Już wam piszę do czego ma być używana i jakie parametry mnie interesują. No więc będzie ona używana do wiercenia otworów najczęściej w stali, ale zdarzy się i w drewnie, na pewno nie będzie nic wiercone w ścianach czy betonie... Najczęściej będzie używana przy samochodach, coś wywiercić, może pogłębić ale również przy ciągniku a tam np niektóre blachy mają grubość ok 40mm. Także przydała by się dość spora moc, ale dobrze by było aby była regulacja prędkości np wiercenie w zderzaku czy wkręcanie wkrętów. Oczywiście obroty prawe i lewe. Wolałbym aby możliwie był to lekki sprzęt ok 2kg. Jeśli chodzi o średnicę wiercenia to im można większe średnice wiercić tym lepiej. To chyba tyle, prosiłbym o jakieś modele, bo tyle tego na allegro że nie wiem na co się zdecydować.
    Powiem tak: najbardziej przemawia do mnie makita, fajnie wymyślona konstrukcja, dość mocne narzędzia, lecz wyczytałem gdzieś że to już nie ta makita co kiedyś produkowali,że się szybko psuje. Jeśli chodzi o boscha to też mają niezłe narzędzia, ale też czytałem że się popsuli w produkcji. Jeśli chodzi o Dewalt to sobie go większość chwali ale jakoś nie mam do niego przekonania, wydaje mi się że tak konstrukcja jest jakaś licha i zaraz się rozleci. Więc czekam na wasze propozycje.
    Dodam że mój budżet to ok 1000zł. Oczywiście jeśli znajdzie się coś nieco powyżej godne polecenia to też proszę o modele. Dziękuję i pozdrawiam.
  • Bosch
    jacekko0
    Level 31  
    Polecam Hilti, w mojej firmie używa się od lat, mało awaryjne i nie do zdarcia.
    User removed account
    User removed account  
  • Bosch
    zdzisiek1979
    Level 38  
    Teraz jedyny problem to te uchwyty szybko montażowe zaciskasz ręką niby są wygodne i szybkie bo bez kluczyka ale skoro chcesz wiercić w grubych blachach to wolał bym na kluczyk. Wszystkie moje narzędzia wiercące są na samo zacisk i doskwiera mi czasem kręcenie się wiertła w uchwycie. Cóż wiedział co brał :D
    Celma ma w ofercie wiertarki z uchwytem na kluczyk. Może warto pomyśleć by można było też zastosować stojak. Stojak jak stojak, ale czasem może się przydać bo wydaje mi się że zastosowanie serwisowe masz dla wiertarki.
    Popatrz se tu:
    http://www.ebart.pl/p1034,celma-wiertarka-prck-13ceo.html
    Tą kiedyś chciałem sobie kupić, ale cena mnie zniechęciła, ale tak ładnie mi ją reklamowali :D http://www.ebart.pl/p4868,bosch-wiertarka-udarowa-gsb-21-2-rct-suw.html
    Jeszcze zobacz sobie Metabo co ma w ofercie.
    User removed account
    User removed account  
    pawel2296
    Level 10  
    Zdzisiek1979,
    muszę Ci powiedzieć że nawet niezły ten bosch:)
    Nie rozumiem jednego
    Średnica wiercenia w stali: 16 / 10 mm
    Czyli jaka w końcu ta średnica 16 czy 10? Ale nie ukrywam że trochę mało jak na stal interesowało by mnie ok 20-25mm.
    A w małych średnicach i cienkich blachach sprawdza się ten samozacisk? I np można dokupić do wiertarki zwykły uchwyt na kluczyk i wymieniać wedle potrzeb?
    A jeśli chodzi o te obroty, to mają być małe, czyli do wkrętów, czy wiercenia w plastiku też muszą być małe, więc nie nadają się? A czy ta moc 650W to nie zbyt niska? Powiedz mi jeszcze do czego się używa udaru, bo z tego co wiem to są takie drgania z dużą częstotliwością, i chyba używa się tego do kucia betonu. Co oznacza że sprzęgło jest montowane na różne momenty, jakie ono pełni funkcję. To w końcu co lepsze wiertarka czy młotowiertarka? Mógłbyś podać konkretne modele?
    User removed account
    User removed account  
    zdzisiek1979
    Level 38  
    16 / 10 odnosi się do prędkości obrotowej a dokładniej biegów bo ma dwa pierwszy wolniejszy więc większy moment obrotowy i wiertła do 16mm a na drugim większe obroty i słabszy moment i wiertła do 10mm .
    Udar no jak udar to jest coś takiego co pomaga wiertłu bardziej się wgryzać w beton. Nigdy się nie zastanawiałem nad znaczeniem udaru tylko udar do betonu i tyle :D
    Wiertła 20mm - 25mm to konkretna maszyna http://www.ebart.pl/p55,bosch-wiertarka-gbm-23-2-e.html :D chyba jedna wiertarka ci nie wystarczy :D
    Młotowiertarka to bardziej dla budowlańca ty chcesz robić mechanikę więc w betonie nie będziesz wiercić kuć. Są dwa rodzaje udaru mechaniczny i pneumatyczny. Pneumatyczny jest w wiertarkach SDS to wiertła inne wciskane w uchwyt do betonu są. A mechaniczny to ... dodatek do wiertarek zwykłych jako opcja do wiercenia w betonie ( z wiertłami do betonu ) więcej hałasu niż ... :D
    Tobie potrzeba wiertarkę zwykłą dwubiegową może mieć udar jako opcje dodatkową bardziej uniwersalna. Przełącznik udaru w wysokich modelach jest solidny i nie przełączy się sam.
    Nie wiem czy da radę zamienić samo zacisk ale są do kupna tylko kwestia czy producent to przewidział.
    Do wkręcania śrubek wkrętów to możesz se marketówkę kupić za 20 30zł i będzie jako wkrętarka elektryczna służyć. Choć wkrętarka lepsza by była i poręczniejsza kwestia zatrzymania wrzeciona po puszczeniu przełącznika.
    Trudno coś doradzić ci bo chcesz wiercić stal i zarazem wkręcać bardziej bym poszedł ku wierceniu tej stali skoro musisz ją dziurawić a do wkręcania to coś prostego taniego lub jaką makitkę za 300zł jako wkrętarkę i wiertarkę do małych wierceń mała precyzyjniejsza. No nie wiem co ci dodać jeszcze.
    wojtekwiek
    Level 9  
    paweł 2296 udar ułatwia wiercenie dziur w betonie ustaw wiertarke na samo wiercenie to reka cie rozboli po chwili trzymania i szlak trafi że małą dziure masz :D A WŁĄCZ UDAR będzie miło szybko i przyjemnie. tak na serio miałem wiertarke bez udaru i więcej nie chce nie nadaje sie wogóle do wiercenia w murze itp pracach domowych, wdług mnie najlepszym sprzetem do domu jest młot wiertarka bosch lub makita do ceny 900 zł osobiście posiadam makite i jestem z niej bardzo zadowolony ale pożyczyłem też kiedyś od sąsiada bosch niebieska kułem nią 8 godzin zagrzała sie trzy krotnie i nic oddałem i sąsiad dalej nia robi już rok ps: udar ktuszy beton.
    pawel2296
    Level 10  
    Ok to już mi się sporo rozjaśniło. Więc wiem już że potrzebuje wiertarki a nie młotowiertarki:) Najlepiej na zacisk z kluczykiem, tak? I postanowiłem że kupie porządną wiertarkę, a później jakąś wkrętarkę do wkrętów. Jeśli chodzi o wiertarkę to jak już ktoś powiedział makita bo ma to sprzęgło montowane na różne momenty i jest bezpieczniejsza. A jaką moc potrzebuję aby dała radę ta wiertarka i długo wytrzymała. Czy mógłby ktoś jakieś konkretne modele podać?
    pawelG35
    Level 1  
    podepnę się pod temat:

Potrzebuję młotowiertarki do betonu. Chcę kupić używkę do 500zł i tu pada na model Hilti TE15. Czy warto? Czy w tej cenie coś równie dobrego jest a tańszego w serwisowaniu?
    antique
    Level 2  
    kupiłem 3 lata temu SPARKY BP 330CE , ma dobre uderzenie i jak w moich pracach a zajmuję się pełną wykończeniówką łazienek etc. b.dobrze zdawała egzamin i wciąż zdaje ten egzamin , kupiłem za 1200 z 2-letnią gwarancją a dziś można ją kupić za
    nawet 900 i 3-letnią gwarancją , posiada niemieckie łożyska , komplet przkładni zębatych zrobiony z dobrych i wytrzymałych stopów , wysoka jakość oringów w zestawie tłoczków zespołu wytw. siłę udarową , czuły i zarazem elastyczny
    system regulacji siły udaru , niezwykle ergonomiczna w użyciu w porównaniu z 3-ma
    chińskimi które miałem wcześniej, jednak by cieszyć się nią jak najdłużej , trzeba pamiętać jak przy każdej takiej maszynie na uzupełnianiu a nawet na wymianie smaru w całym zespole mechanicznym i ja dodawałem jeszcze tam nieco oleju przekładniowego nie więcej jednak aby nie doprowadzić do wycieku rozrzedzonego smaru , ale by uzyskać efekt "filmu" smarno-olejowego na zębach kół zębatych i w zespole korbowo-tłokowym no i najważniejsze w czasie kucia nie używać tzw "dźwigni" wspomagającej podkuwanie i nie wiercić wiertłem koronowym w betonie,
    zresztą wszystkie dopuszczalne reżimy zawarte są w instrukcji eksploatacji ,
    nie znaczy to że nie można tą maszyną zrobić otworu pod np: puszkę - 60mm właśnie w tzw płycie betonowej,
    założ wówczas dłuto i po prostu wykuj (a gdyby coś więcej a ja miałbym czas to : mój adres : angu2(malpa)op.pl ). Dziękuję !