Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Internet po linii napowietrznej (XXI w.)

MAX2 12 Mar 2003 22:06 2293 14
  • #1 12 Mar 2003 22:06
    MAX2
    Poziom 12  

Jak wspomniałem w temacie mam dostęp do internetu po linii napowietrznej.Wybieranie impulsowe,modem Pentagram Omen.Uzyskuję połączenia o prędkości od 9600 do 24000bps.Jakość połączenia jest różna w zależności od pogody i od stanu linii.Długość linii około 18km.Mam pytanie następującej treści:czy ktoś używa łącza po linii napowietrznej i jaki jest najlepszy modem dotego typu transmisji.Proszę o opinie i dziękuję.PozdrawiamMAX2.

0 14
  • #2 13 Mar 2003 01:11
    Darek17
    Poziom 2  

Witam

O ile się oriętuje to mój znajomy używa takiego łącza i sprawnie mu funkcjonuje na modemie Zoltrix Cobra.

0
  • #3 13 Mar 2003 02:04
    Bono77
    Poziom 11  

a na jakiej zasadzie dziala to lacze napowietrzne ? pierwsze o tym slysze ale bardzo mnie zaciekawio to :>

0
  • #4 13 Mar 2003 03:28
    kudlaty
    Poziom 16  

To chyba cos w rodzaju normalnego lacza telefonicznego tylko zestawione radiowo

0
  • #5 13 Mar 2003 12:13
    MAX2
    Poziom 12  

Linia napowietrzna to nie żadne łącze radiowe tylko druty i to jeszcze stalowe podwieszone na słupach.Jakie są ważne parametry modemu jeśli chodzi o korekcję błędów i zniekształceń.Pozdrawiam.MAX2.

0
  • #6 13 Mar 2003 12:23
    kss213
    Poziom 19  

sadze ze problem lezy po stronie modemu lub jego sterownikow,
    kumpel mieszka na totalnym zadupiu gdzie psy dupami szczekaja na jego zoltrixie (cobra) dochodzilo max do 22000bps, podlaczylem sojego compaq na usb i jakie bylo jego zdziwienie jak chodzilo 40000bps aczasem pare wiecej
    po prostu zmienil modem ma jakis compaq zewnetrzny na rs i chodzi dobrze
    wiec sadze ze to nie problem linii napowietrznej
    pozdrawiam

ps
    gosc mieszka nad morzem wie wieje mocno wilgotnosc duza no i ta sol soje z kablami robi

0
  • #7 13 Mar 2003 12:50
    Jaco18
    Poziom 26  

Pożycz od kumpla (ew. kumpeli) jakiś inny modem i zobacz co się będzie działo. Ja miałem kiedyś łącze napowietrzne i spokojnie łączył mi się z 40-42 kbit/s, na modemia Cobra, jak i na Phantomie. Jak podłączyli mi linię podziemną to transfer wzrósł do 49-52.

0
  • #8 15 Mar 2003 05:34
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #9 17 Mar 2003 23:16
    Adam_2003
    Poziom 10  

Witam :)
    Na tak małą szybkość transmisji składają się co najmniej dwie rzeczy :
    1. zła jakość lini telefonicznej (a więc i sygnału)
    2. bardzo słaba jakość modemu.
    Ponieważ masz jeden z najgorszych modemów (Omen ... brrr), a nie masz wpływu na jakość linii napowietrznejm proponuję zakup porządnego modemu zewnętrznego ... i po kłopocie :)
    Modemy zewnętrzne mają tę przewagę nad tzw. WinModemami, że są to modemy zbudowane na specjalizowanych układach, które potrafią sobie poradzić z np. złymi liniami.
    - pzdr - Adam

0
  • #10 18 Mar 2003 00:09
    TM85
    Poziom 25  

Picia :arrow: Lecisz 12 km po napowietrznej ? W Krakowie :?:
    Ja mam 1 km do S12 kablami żelowanymi :)

Linie napowietrzne drutowe pamiętają czasem lata pięćdziesiąte, nie były projektowane do przesyłania danych, no może za wyjątkiem teleksu.
    Linia napowietrzna jest wrażliwa na pojawianie się słabych styków, pogorszenie stanu izolacji, utratę symetrii - przez uszkodzony izolator lub np gałązkę która dotyka do drutu. Symetria linii telef. chroni ją przed zakłóceniami i pośrednio wpływa na prędkośc transmisji.
    Jeżeli widzisz np. wrastającą w linię gałaź to ją usuń, może to pomóc w uzyskaniu leszego połączenia.
    Możesz zgłosić problem z obniżaniem się prędkości, może coś znajdą.

0
  • #11 18 Mar 2003 00:23
    Amador
    Poziom 14  

Witam :)
    Kiedyś miałem ten sam problem :wink:
    Czy zawsze miałeś tak wolne połączenie :?: Jeśli tak to wal do oddziału Tepsy i zorientuj się czy przypadkiem nie jesteś podłączony do tzw. PCM-ki. (użądzenia zwielokrotniającego) Po sobie wiem, że nie zawsze powiedzą prawdę :x sam mieszkam w Krakowie a byłem podłączony do PCM-ki niby z braku wolnej pary :wink: , a żeby było ciekawiej jako jedna jedyna osoba :lol: Po podłączeniu jako abonent końcowy (dużo ubawu z tym było :D ) problem zniknął. Jeżeli w Tepsie stwierdzą, że nie "idziesz" przez żadną PCM-kę to im od razu nie wież :) popatrz w pobliżu domu po słupach, jeśli na którymś jest takie małe prostokątne lub kwadratowe i przeważnie szare pudełko to jest to właśnie PCM-ka :P PCM-kę możesz wychwycić jeszcze na słuch :D ale jeśli jest to Alcatel to może być z tym problem ale każdą inną rozpoznasz po podniesieniu słuchawki telefonu :) W słuchawce telefonu słychać charakterystyczny przydźwięk (coś w rodzaju buczenia, oczywiście bardzo cichego :D ). No i wreszcie wybieranie impulsowe :? , albo macie bardzo starą centralę albo to zasługa właśnie nieszczęsnej PCM-ki :lol: Zmiana modemu raczej nic Ci nie da :roll: sam miałem wcześniej pięć trzy Zoltrix-a, i po jednym Compaq i Asmax. Zawsze było to samo niska wynegocjowana prędkość między modemami :x . Jeśli jednak masz skąd wziąć inny typ modemu to zrób to i wymień je, jeśli nie to tak jak napisał Picia :D marsz z kompem do kumpla :sm21: a jeszcze lepiej do kumpeli :sm3:

Pozdrawiam
    :)

0
  • #12 18 Mar 2003 00:35
    TM85
    Poziom 25  

Intek12 :arrow: To nie koncert życzeń że idziesz trzaskasz drzwiami a oni zmieniają. To ich sieć i mogą robić jak chcą a ty nie musisz kozystać z ich usług. Z drugiej strony nikt nie stawia sprzętu PCM za kilkaset dolców aby kogoś pognębić, widocznie taka była konieczność.

Poza tym PCM + linia 18 km to byłoby nieporozumienie, nie stawia się PCM na tak długich liniach.

0
  • #13 18 Mar 2003 02:27
    Amador
    Poziom 14  

Pozdrawiam :)

Masz rację, że 18 km to duża odległość i powinna to być tylko konieczność, ale często tak nie jest i zapewne dobrze o tym wiesz :wink: Sądząc po tonie Twoich wypowiedzi jak też jakości „Twoich”kabli (żelowanych) i numerze szafy to tak sobie myślę, że jesteś pracownikiem TPSA wiem jak naprawiane są przerwane połączenia (nie mówimy o kablach magistralnych)… na skrętkę, a gdzie choćby etony O żelowanych kablach to pomarzyć, chyba że masz na myśli te Telefoniki z malutką rezystancją do ziemi, jeśli się mylę to przepraszam :D Poza tym już od półtora roku nie korzystam z ich „usług” (TPSA).
    Użytkownik połączeń Telekomunikacji może zadbać o jakość lini jedynie od gniazdka do telefonu (modemu), bo według umowy wszystkie kable i połączenia od centrali do gniazdka abonenta są własnością TPSA i nie wolno w nie ingerować. Pozwolisz, że Cię zacytuję” Jeżeli widzisz np. wrastającą w linię gałaź to ją usuń, może to pomóc w uzyskaniu leszego połączenia” Jeśli jest więc faktycznie jakaś gałąź to powinien usunąć ją operator, a nie abonent w końcu nie płaci trzydziestu paru złotych miesięcznie dla własnej przyjemności. No chyba, że to jest prawda :D :arrow: Mnie kiedyś próbowano wmówić, że płacę min. za prąd, który pobiera dioda świecąca w telefonie. Na mój sprzeciw, że posiadam telefon typu Bratek a ten diody nie posiada pani w BOK omal mnie nie pobiła :evil:
    PS. Nigdy nie byłem, nie jestem i raczej nie będę pracownikiem TPSA
    :)

0
  • #14 18 Mar 2003 08:27
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #15 18 Mar 2003 19:53
    TM85
    Poziom 25  

Intek12 :arrow:

Dyskusja przeistacza się w niepotrzebną pyskówę. To gdzie ktoś pracuje nie jest ważne, jedynie czy ma coś do powiedzenia w temacie. Również to że zna się na czymś nie kwalifikuje od razu do przypisywania zawodu. Wyciągasz zbyt szybko wnioski. Mam jednak wykształcenie telekomunikacyjne i jestem związany z telekomem. Na pewno jednak nie jestem niczyim adwokatem.
    Sądząc po Twoich wypowiedziach urządzenia o których mówisz widziałeś jedynie na słupach lub na zdjęciach... :)
    Na forum powinny być przedstawiane podpowiedzi, sugestie które mogą doprowadzić do rozwiązania przedstawionego problemu. A kto zdejmie gałąź z linii to druga sprawa, ważne jest to że gałąź może to powodować.

0