Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

WS442 - Nie działa filtr niskich tonów

26 Maj 2013 12:31 1863 8
  • Poziom 27  
    Witam
    Od kolegi dostałem wzmacniacz WS442 do naprawy. Ucięte były w nim tranzystory końcowe w lewym kanale. Prawy jest sprawny. Nie działa filtr niskich tonów. Zero reakcji na ruchy potencjometrem "bas". Kondensatory elektrolityczne w całym wzmacnaczu oprócz 2x4700uF wymienione przez poprzednika.
    Sprawdzone tranzystory w przedwzmacniaczu, wszystkie sprawne.
    Nie wiem, gdzie dalej szukać. Po rozmowie z kolegą okazało się, że przed wymianą kondensatorów wszystko działało bez problemu.
  • Poziom 22  
    Witam,

bo to pewnie filtr subsoniczny, którego dzialanie szybciej zobaczysz niż usłyszysz. Podaj z generatora 10 Hz i obserwuj membrany głośników nizkotonowych z i bez filtra. Kiedyś więcej ludzi miało gramofony i tak ten filtr był przydatny aby odciąć wibracje napedu przenikające do wkładki i dalej do wzmacniacza i głosników niskotonowych.

Pozdrawiam,
    Jacek Zieliński
  • Poziom 27  
    Witam
    Popróbuję podać 10Hz. Chciałem dodać jeszcze, że przed wymianą było czuć te niskie tony po przekręceniu potencjometru. Teraz jak mówiłem zero reakcji na jakiekolwiek działania. Sprawdzę w najbliższym czasie potencjometr, mógł się uszkodzić. To nie sprzęt pierwszej młodości.

Dodano po 21 [minuty]:

EDIT: Nie ma różnicy w ruchach membrany, gdy podaję 10Hz i kręcę potencjometrem.
  • Poziom 22  
    Witam,

hmm, chyba źle zrozumiałem. Problem leży w regulatorze barwy. Nie mam schematu ale nie podejrzewam Diory o jakieś cuda na kiju, raptem kilka elementów do sprawdzenia. Z tego co pamiętam, to oni robili regulację niskich częstotliwości +-10 dB przy 100 Hz. Może podaj taką częstotliwość najpierw na lewy a potem na prawy kanał i oceń. Tego już nie utnie filtr niskich częstotliwości. Jeśli nie będzie reakcji na zmianę położenia potencjometru to trzeba poszukać przyczyny. Możesz zbadać regulację wysokich, strzelam, że pewnie 10 kHz. To pewnie w tym samych obwodzie co niskie. Będzie wiadomo, czy cała barwa nie padła.

Pozdrawiam,
    Jacek Zieliński
  • Poziom 27  
    Witam
    Podałem 100Hz. Zero reakcji na ruchy potencjometrem niskich tonów.
    Zbadałem także filtr wysokich częstotliwości. Działa jak należy.

Dodano po 4 [minuty]:

W czwartek będę miał wolne. Posprawdzam, czy żaden rezystor nie jest uszkodzony. I tak muszę sprawdzić koncówkę, więc filty także posprawdzam. Wylutuję i pomierzę. Odezwe się, jak wykonam pomiary.
    Pozdrawiam
  • Poziom 22  
    Witam,

jeśli regulacja wysokich działa prawidłowo a niskie zdechły jednocześnie w obu kanałach to z dużą dozą prawdopodobieństwa należy przypuszczać, że odpowiedzialny za to jest element wspólny dla obu kanałów czyli to co podejrzewasz - potencjometr.

Pozdrawiam,
    Jacek Zieliński
  • Poziom 27  
    A jaką charakterystykę ma ten potenccjometr? Logarytmiczną czy liniową?

Dodano po 12 [minuty]:

Chakterystyka liniowa 100kOhm. Odezwę się, gdy będę po wymianie potencjometru
  • Poziom 22  
    Witam,

do barwy powinny być liniowe, czyli wg polskiego oznaczenia A , a wg zachodniego B.

Pozdrawiam,
    Jacek Zieliński
  • Poziom 27  
    Kupię ten potencjometr, ale chcę dodać, że gdy potencjometr jest w połowie zakresu, to dźwięk jest bardziej cichy niż na ustawieniu na początek lub koniec zakresu.

Dodano po 55 [minuty]:

Dziękuję za wszystkie porady. Podczas lutowania zlutowałem dwa pola przez przypadek. Na zdjęciu zaznaczam jakie. Dwa dni szukania, a tu taki "włosek" z cyny...

WS442 - Nie działa filtr niskich tonów
    Wszystko działa jak należy. Temat zamykam.