Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bateria Dell C1295 - Zablokowałem sterownik?

26 Maj 2013 12:45 4089 14
  • Poziom 22  
    Parę minut temu bateria jeszcze działała 1,5 h, naładowana, zdążyłem jej parametry odczytać:
    Bateria Dell C1295 - Zablokowałem sterownik? Bateria Dell C1295 - Zablokowałem sterownik?

Testowałem interfejs I2C dla naprawy innej baterii i chyba pod plus baterii podłączyłem GND z interfejsu, czy mogło ją to uszkodzić?
    Obecnie bateria nie jest widoczna w BIOS ani w Widows, brak napięcia na złączu baterii - a było 12,42V. Nie widzi jej BatMoon ani B2Works. W SBWoskshop Baterry not found. Interfejs I2C sprawny, inną, uszkodzoną baterię odczytuje.
    Rozebrałem baterię, bezpiecznik wydaje się być sprawny, jest przejście pomiędzy każdą z trzech nóżek. Na każdej sekcji równiutko 4,14V
    Jest na sterowniku M37517 i 24c01:

Po włożeniu do lapka miga na pomarańczowo dioda od ładowania. Na innym Dellu D610 dokładnie tak samo.

Co mogłem zepsuć, jak naprawić?
  • Poziom 17  
    на нижней фотографии в левом нижнем углу есть микросхемка 8-мь ног 01М это епромка. надо вычитать ее содержимое. она читается по протоколу 12с. но распиновка ног у нее вот такая:
    1-vcc
    2-GND
    3-SLC
    4-DATA
    5/6/7/8-GND
    ЧИТАЙТЕ СОДЕРЖИМОЕ ЕЕПРОМ И ВЫКЛАДЫВАЙТЕ СЮДА- Я ЕГО ПОПРАВЛЮ ВАМ.
    и обязательно замените ВСЕ элементы на новые- тогда ваша батарея будет работать долго
  • Poziom 22  
    rudiksam napisał:
    но распиновка ног у нее вот такая:
    1-vcc
    2-GND
    3-SLC
    4-DATA
    5/6/7/8-GND

A po której stronie są piny 1,2,3,4?

Zbudowałem wcześniej programator do odczytania pamięci 24c01 ale nie takiej malutkiej.
    Czy można odczytać wsad nie wylutowując pamięci? Podnieść nogi z jednej strony? Odłączyć ogniwa?
  • Poziom 27  
    Kreska na pamięci oznacza górę pamięci, czyli na zdjęciu tak jak pokazałeś, jest ona odwrócona. Poza tym, nie jest to standardowa pamięć 24c01, jest to wersja 01m - z odwróconym pinoutem. Jest tu odbicie lustrzane pinów w pionie. Temat z taką baterią i odbiciem lustrzanym już był, poszukaj.

• Poziom 32  
    Czy odłączałeś elektronikę? Jeśli nie, to odłącz, poczekaj minutę, podłącz znowu, do + i - podłącz napięcie 12 V i zobacz, czy teraz bateria będzie widoczna. Jeśli nie, to szkoda programować eproma, bo masz elektronikę uszkodzoną.
  • Poziom 22  
    Wiesław Rzepka napisał:
    Czy odłączałeś elektronikę? Jeśli nie, to odłącz, poczekaj minutę, podłącz znowu, do + i - podłącz napięcie 12 V i zobacz, czy teraz bateria będzie widoczna. Jeśli nie, to szkoda programować eproma, bo masz elektronikę uszkodzoną.

Już za późno, wylutowałem pamięć i teraz kombinuję jak koń pod górę jak te maleństwo do programatora podłączyć, masakra.

• Poziom 32  
    Są specjalne przejściówki. Poza tym: stacja lutownicza z cienkim grotem, lupa i po sprawie.
  • Poziom 22  
    Wiesław Rzepka napisał:
    Są specjalne przejściówki.

No są, za 330zł. Z DIP na SOP8 mam, poradziłbym sobie ale ta obudowa jest znacznie mniejsza. Chyba tę pamięć wlutuję - jak się uda - i spróbuję jak pisałeś. Te 12V to mam podać z zacisków baterii na złącze? Czy ma to być zewnętrzne napięcie?

No i d..a. Podczas dolutowywania kabelków do pamięci ułamała mi się nóżka.
    W temacie https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.ph...ll+c1295&sid=c8d00264f3232e833e0facff790c05ab kolega jarob w ósmym poście zamieścił zresetowany wsad do takiej jak moja pamięci i z takiej samej baterii. Czy znalazł by się życzliwy, który by za niewielką odpłatnością zaprogramował pamięć i mi podesłał? Z wlutowaniem dałbym sobie radę. Nawet jeśliby uszkodzona była elektronika płytki to warto spróbować.
    Gdzie takie pamięci można kupić? Czy taka może być: http://pl.farnell.com/microchip/93aa46c-i-ms/ic-eeprom-seryjny-1kb-smd-msop8/dp/1331411

• Poziom 32  
    W farnelu musisz drogo zapłacić. Zobaczę, czy mam takie maleństwo. W zasadzie mam na pewno, tyle że mam z tysiąc elektronik z baterii i trzeba by to przeszukać. Spróbuję.
  • Poziom 27  
    Ewentualnie możesz spróbować pamięć w obudowie sop8 wlutować do góry nogami i podgiąć nóżki, od strony gnd przylutować, a z drugiej strony jak nie przylutujesz do pól kontaktowych, to przylutuj do elementów które mają do nich przejścia.
  • Poziom 22  
    Wiesław Rzepka napisał:
    W zasadzie mam na pewno, tyle że mam z tysiąc elektronik z baterii i trzeba by to przeszukać. Spróbuję.

Byłbym wdzięczny.

krzychu1985^ napisał:
    Ewentualnie możesz spróbować pamięć w obudowie sop8 wlutować do góry nogami i podgiąć nóżki, od strony gnd przylutować, a z drugiej strony jak nie przylutujesz do pól kontaktowych, to przylutuj do elementów które mają do nich przejścia.

Patrząc na poniższy obrazek może i ta operacja mogłaby się udać. Programowałem takie pamięci, wlutowywałem. Rzeźby trochę jest wziąwszy jeszcze pod uwagę moje doświadczenie...
    Jak kolega Wiesław nie znajdzie MSOP to popróbuję tej metody. Nic nie tracę.

• Poziom 32  
    No niestety, nie mogę znaleźć tego epromu. Szkoda, bo musisz próbować z dużym układem.
  • Poziom 22  
    Wiesław Rzepka napisał:
    No niestety, nie mogę znaleźć tego epromu.

No trudno, dziękuje.

krzychu1985^ napisał:
    Kreska na pamięci oznacza górę pamięci... Poza tym, nie jest to standardowa pamięć 24c01, jest to wersja 01m - z odwróconym pinoutem. Jest tu odbicie lustrzane pinów w pionie. Temat z taką baterią i odbiciem lustrzanym już był, poszukaj.

Chciałbym mieć pewność, czy piny dobrze zlokalizowałem?
  • Poziom 27  
    Źle. Patrzyłeś na dokumentację od pamięci 24cxx?
    Tak powinno być:

• Poziom 22  
    krzychu1985^ napisał:
    Źle. Patrzyłeś na dokumentację od pamięci 24cxx?

Patrzyłem ale widać później "skompilowało mi się" w głowie z podłączeniem pamięci do programatora, tam tak jest.
    Pamięć zaprogramowałem wsadem kol. jarob z postów wyżej.
    Podłączyłem jak na twojej fotce. Piny pamięci - test i trzy NC, fotka w poście nr 3 - pozostawiłem niepodłączone. GND do minusa. Dobrze?
    Bateria ożyła o tyle, że na złączu baterii pojawiły się napięcia ale tego najważniejszego 12,45V nie ma, a było na +-. O tyle też lepiej, że po naciśnięciu przycisku test na baterii świecą diody na zielono w sekwencji:pięć, dwie (2 i 4), pięć, dwie (2 i 4), pięć.
    Bateria nadal niewidoczna dla żadnego programu.