Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bramy przesuwne - dobór mocy silnika do masy i prędkości otwierania

26 Maj 2013 12:55 4095 4
 • Poziom 9  
  Witam, potrzebuję pilnie wszystkich wzorów, aby móc wyliczyć, jaki napęd potrzebuję do mojej bramy. Chodzi mi m.in o moc silnika, aby brama osiągnęła daną prędkość itd. Będę naprawdę baaaardzo wdzięczny na każdą pomoc. Z góry dziękuję :)
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Poziom 23  
  Witam,

  Prędkość bramy nie jest zazwyczaj zależna od mocy silnika ale od przełożenia przekładni. Moc silnika dobiera się raczej do masy niż pożądanej prędkości bramy i producenci podają maksymalne masy bram z którymi napęd sobie poradzi.

  Pozdrawiam.
 • Poziom 9  
  Są jakieś konkretne wzory, aby to wszystko poobliczać?
 • Poziom 23  
  Witam,

  Nie spotkałem się z wzorami. W tej dziedzinie są dwie metody, jedni instalatorzy dobierają według masy bramy i wytycznych producenta, a inni według schematu "Panie na pewno pociągnie ja już setkę takich założyłem nawet w większych niż pańska i nikt się nie skarżył..."
  Osobiście doradzam poczytać wytyczne producentów, można też rzucić pytanie z opisem bramy a najlepiej zdjęciami na forum to na pewno ktoś doradzi.

  Pozdrawiam
 • Poziom 20  
  Kolego
  Jedynymi wytycznymi w katalogach producentów są:waga bramy i częstotliwość użytkowania.Natomiast różni producenci przy tej samej mocy silnika podają bardzo różne wagi bram,które dany siłownik obsłuży.
  Załóżmy,że brama waży 150 kg,ale jest niedbale wykonana i opory toczenia są bardzo duże.Wówczas stosuje się siłownik opisany w katalogu :do bram o wadze do 600 kg,a czasem i większe.
  Niestety aby dobrać odpowiednio napęd do bramy przesuwnej potrzeba sporo doświadczenia.
  Choć niektórzy instalatorzy stosują taką regułę,że montują siłownik o stopień wyższy niż waga bramy.Przypuśćmy,że brama waży 250 kg wówczas montują siłownik do 600kg itd.
  Absolutnie odradzam montaż napędu o parametrach katalogowych zbliżonych do wagi Twojej bramy.Bardzo często spotykam się z takim błędem,gdzie zima bardzo szybko weryfikuje zły dobór siłownika.