Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Serwerowe OpowieściSerwerowe Opowieści
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

chłodzenie, - Jak podłączyć wentylatory?! Ciężka sprawa.

26 Maj 2013 18:09 20658 10
  • Poziom 8  
    Witam,
    Jak w temacie, mam problem z podłączeniem wentylatorów tak aby sprawnie działały. Otóz, moja płyta główna to Gigabyte P61-USB3-B3, mam w niej 2x 4pin i 2x 3pin. Jeden 4pin to CPU Fan, do którego podłączone jest chłodzenie, drugi natomiast jest pusty i znajduje się na dole płyty. Na środku są zaś 2x 3pin - oba puste.
    Moja obudowa to SPC Gladius M40. Kupiłem do niej 3 dodatkowe wentylatory - 2 na górę i jeden na dół. Wentylatory to Arctic Cooling Arctic F12 OWM.
    Z tych wentylatorów wychodzą jakby 2 kable, jeden to splot kilku kabli, które zakończone są wyjściem 4pin, który następnie zakończony jest wejściem 4pin, oraz drugi - pojedyńczy kabelek 3pin.
    Standardowo 3pin włożony jest w wejśćie 4 pin, więc zostaje tylko wyjście 4pin.
    Tak więc, podłączyłem jeden wiatrak pod 4pin, oraz dwa pod 3pin. Niestety pracują one na maksymalnych obrotach już od startu systemu, jak temu zaradzić?
    Probówałem zrobić coś takiego, że pod CPU Fan podłączyłem wentylator, do niego następny wentylator, do niego 3 już wentylator i na koniec do tego ostatniego wentylatora wpiąłem CPU Fan. Obroty spadły, jednak nadal od startu systemu było to 1200rpm, co jest wynikiem zdecydowanie zbyt wysokim (wcześniej 1500).

Jak to wszystko sprawnie podłączyć aby dobrze chodziło? Dodam, że z obudowy wychodzą 3 wejścia 3pin, które są odpowiednio podpisane (2x top oraz bottom - czyli to co ja sam podłączam), aczkolwiek to są chyba złącza do regulatora obrotów, który znajduje się na obudowie?
    Pod 3pin chodzą na maxa, wszystkie naraz pod 4pin chodzą wolniej, ale nadal 1200 rpm.. W biosie próbowałem coś tam ustawiać, ale za bardzo nie ma co.

Pozdrawiam
  • Serwerowe OpowieściSerwerowe Opowieści
  • Specjalista - CCTV i Alarmy Stacjonarne
    Pierwsza podstawowa zasada użycia kilku wentylatorów jest taka, że ich rozmieszczenie musi powodować dodawanie strumieni powietrza aby nie wytwarzać w określonych przestrzeniach obudowy pod lub nadciśnienia. Wymaga to znajomości kierunku przepływu powietrza wewnątrz obudowy i nie zawsze jest jednoznaczne i proste. Dlatego lepiej jest używać mniejszej liczby wentylatorów ale optymalnie dobranych.
    Temat jest na tyle trudny, że chcąc uzyskać radykalną poprawę chłodzenia radziłbym Ci zwrócić się z problemem do dobrego serwisu komputerowego.
  • Poziom 27  
    W biosie jest menu z opcjami CPU i tam masz wszystkie wentylatory, możesz nimi sterować, albo dać na minimum lub na maksimum albo na pwn.
  • Serwerowe OpowieściSerwerowe Opowieści
  • Poziom 8  
    Jeśli chodzi o cyrkulację powietrza, to wiem jak to ma wyglądać, na necie jest wszystko dobrze rozrysowane jeśli chodzi o ten obudów, a dodatkowo to i tak nie jest maksymalna liczba wentylatorów jakie mieszczą się w tej obudowie więc raczej przesadzić nie przesadzę.
    Jeśli chodzi o BIOS, to co bym tam nie zmienił jeśli chodzi o te CPU Fany itp to nic się nie zmienia..

Aktualnie nie mam ich podłączonych, i już tak leża trzy wentylatory z pół roku. A nikt nie potrafi mi jakoś pomóc..
    Próbowałem programów do regulacji obrotów, ale też nic nie dawały..
  • Poziom 8  
    zamieszcze fotki:

Płyta główna z zaznaczonymi wejściami na wentyle:

Kable wychodzące od wentylatorów:

No i takie cuś wychodzi od tych kontrolerów obrotów:

3 wiatraki były w zestawie z obudową, dwa z przodu, jeden z tyłu. Wszystkie 3 śmigały, i reagowały na zmianę obrotów poprzez kontroler. Obecnie działa jeden z przodu i jeden z tyłu - czyli jeden z przodu coś nie działa, a czemu - nie wiem, nic nie ruszałem. No i dokupiłem te 3 Arctic Coolery. Łącznie 6 wentylatorów, nie licząc CPU..
  • Pomocny post
    Poziom 27  
    Ale ty kolego kombinujesz, jak dobrze poprowadzisz obieg to spokojnie 2 wentylatory wystarczą, może od razu wstaw pc do lodówki :P Ustawienia wentylatorów masz BIOS, a jak nie możesz sobie poradzić to zainwestuj w panel z potencjometrami (http://www.overclock.pl/articles/showall/id/420,kontrolery-wentylatorow-zalman-vs-scythe) lub go sam wykonaj.
  • Poziom 8  
    poradziłem sobie, przeciąłem ścianki od 3-pin, przez co podpiąłem pod 4-pin i działa.

A jeszcze mam taki problem, jeden z standardowych wentylatorów w obudowie zepsuł się. Gdzie go nie podepnę to nie po prostu nie chodzi, w czym może być wina? Pozostałe dwa działają bez problemu. Mógł się tak po prostu sam z siebie zepsuć? Może jakiś pomysł na sprawdzenie co się mogło stać i czy ewentualnie da radę samemu naprawić?
  • Pomocny post
    Poziom 13  
    Spróbuj potraktować go 12V prosto z MOLEXa, być może coś siadło i surowe podłączenie go ruszy. Możesz spróbować delikatnie go rozkręcić (delikatnie! nie za szybko) palcem i zobaczyć czy się będzie obracać, zatrzymywać czy normalnie zwolni jakby był niepodłączony.
    Ja obstawiam na pęknięcie jakiegoś kabelka w środku i brak łączności, ale nie wiadomo.
  • Pomocny post
    Poziom 27  
    Uzwojenie/stojan mógł się spalić, tak to jest z tanimi wentylatorami.
  • Poziom 8  
    Jak potraktować go tym molexem? Bo zielonego pojęcia nie mam.. Rozkrecałem wiatrak i nie widze, żeby były jakieś problemy z kablem..
  • Pomocny post
    Poziom 13  
    Podłącz bezpośrednio pod dowolne zasilanie 12V, np. czerwony i czarny kabel z wtyczki molex. Nie ruszy - kup nowy.
    ---
    Nie odpowiadam za ewentualne uszkodzenia