Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Silnik od odkurzacza bezpośrednio pod gniazdko

26 Maj 2013 18:35 3852 8
  • Poziom 23  
    Witam. Mój odkurzacz Zelmer Jupiter odmówił posłuszeństwa. Przewód jest ok, więc to coś z elektroniką. Rozkręciłem go na części pierwsze. Silnik był połączony z płytką i zasilaniem za pomocą 3 przewodów, ale pod zdjęciu jego obudowy dwa z 3 przewodów łączą się (zapomniałem nazwy, w tym czymś z 3 nóżkami) i ostatecznie silnik jest połączony 2 przewodami.

I teraz pytanie. Czy mogę bezpiecznie podłączyć ten silnik bezpośrednio pod 230v omijając tą płytkę z elektroniką? Nie potrzebuje sterowania obrotami, bo i tak zawsze jest na max.

Kusiło mnie i podłączyłem ten silnik kablem bezpośrednio pod gniazdko, no i odpalił, ale jak tylko usłyszałem dźwięk to wyłączyłem ze strachu że zaraz coś się stanie :p (nie mam pewności czy odpali drugi raz, czy go nie zniszczyłem tym sposobem, więc czekam na odpowiedź przed 2 próbą).

A więc czy wszystko ok? Może być tak bezpośrednio podłączony?
    [3.12.2020, webinar] Zagadnienia pomiarowe w nowoczesnej inżynierii materiałowej. Zarejestruj się
  • Poziom 12  
    Witam. Spokojnie można tak podłączyć. Sam tak już mam od około 1,5 roku.
    Pozdrawiam.

Moderowany przez Mirek Z.:

https://www.elektroda.pl/rtvforum/faq.php - p.3.1.17. To jest silnik szeregowy!
    Ostrzeżenie.

• Poziom 22  
    Jeżeli nie potrzebujesz regulacji obrotów podłączaj śmiało.

Moderowany przez Mirek Z.:

https://www.elektroda.pl/rtvforum/faq.php - p.3.1.17. To jest silnik szeregowy!
    Ostrzeżenie.

• Poziom 33  
    Co to znaczy rozłożony na czynniki pierwsze :D bez turbiny nie podłączaj :cry:
  • Poziom 43  
    Nereida4 napisał:
    Jeżeli nie potrzebujesz regulacji obrotów podłączaj śmiało.
    Zapomniałeś dodać, że musi być taki silnik obciążony momentem obrotowym na wale, ponieważ jest to uniwersalny silnik szeregowy, a ten ma taką immanentną własność, że nieobciążony rozbiega się, tzn. prędkość obrotowa jego wirnika znacznie wzrasta powyżej wartości nominalnej jaką osiągnąłby ten silnik w przypadku obciążenia go na wale znamionowym momentem obrotowym.
    A to grozi rozpadnięciem się wycinków komutatora - na skutek sił odśrodkowych - i w przypadku gdy ów komutator nie jest osłonięty można dostać takim rozpędzonym wycinkiem, np. w głowę, czy w oko.
  • Poziom 23  
    Po przeczytaniu pierwszej odpowiedzi pobiegłem go skręcić. Śmiga aż miło :D

Co do ostatniej odpowiedzi to nie zrozumiałem ani słowa ;p
  • Poziom 22  
    Jakie obroty teraz ma silnik, czy zbliżone są do tych jakie osiągał wcześniej z regulatorem ustawionym na max.
  • Poziom 43  
    Verona napisał:
    Po przeczytaniu pierwszej odpowiedzi pobiegłem go skręcić. Śmiga aż miło :D

Co do ostatniej odpowiedzi to nie zrozumiałem ani słowa ;p
    Twoja strata - łopatą tłumaczył nie będę... :!: :idea: :black:
  • Użytkownik usunął konto