Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
TermopastyTermopasty
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Reduktor bez grzania na 22 KM do kosiarki.

26 May 2013 21:04 4008 16
 • Level 12  
  Witam.
  Od dłuższego czasu testuję instalację gazową do traktorka B&S INTEK. Patent ma polegać na tym, aby było to najtańsze, najprostsze no i oczywiście niezawodne. Instalacja zbudowana ze zbiornika- butla propan-butan 17l w pionie(wylot frakcji lotnej), reduktor z regulacją manualną bodajże od acetylenu, za nim w szeregu reduktor od kuchenki gazowej z wyjściem na wąż giętki. Wąż doprowadza gaz do gażnika. W gażniku trójnik do rozprowadzenia na dwie gardziele.
  Problem - przy małym obciążeniu silnik pracuje i da się regulować. Niestety przy większym obciążeniu typu pług lub kosiwo o trzech nożach zamarza pierwszy reduktor oraz utrudniona regulacja dawki gazu.
  Rozwiązaniem mógłby być reduktor od skuterów często montowany w słonecznej Italii, lecz niestety te reduktory mają wydajność coś do ok. 8 KM. Przynajmniej moja zaprzyjaźniona hurtownia jacus.eu większego nie miała.

  Czy ktoś się spotkał z reduktorem do silnika chłodzonego powietrzem o większej mocy? Za odpowiedzi typu "owiń rurkę z gazem wokół rury wydechowej" dziękuję, na księżyc się nie wybieram.
  Czy Twoje urządzenia IoT są bezpieczne? [Webinar 22.06.2021, g.9.00]. Zarejestruj się za darmo
 • TermopastyTermopasty
 • Level 38  
  Na moją wiedzę wolne odparowanie gazu w butli bez ogrzewania niesie za małą wydajność energetyczną- gaz dla takiej mocy musi iść postacią cieczową i rozprężać się gwałtownie przy pomocy grzania blisko kolektora niestety.
  Poza tym ciagły pobór gazu obniża temperaturę w butli i spada ciśnienie do krytycznie niskiej wartości.
 • Level 43  
  22KM to dużo i fizyki nie przeskoczy.
  Wystarczy pompka obiegowa i podgrzewanie płynu na wydechu.
  Oczywiście normalny reduktor LPG przezież to tylko 30 zł za używke.
 • Level 34  
  Skoro zamarza 1 reduktor to znaczy, że w nim następuje zamiana fazy ciekłej na gazową. Ja wyprowadziłem z butli fazę lotną do reduktora. U mnie ochładza się butla. Z uwagi jednak na dużą metalową powierzchnię butla pobiera ciepło z otoczenia. Objawem w lecie jest wykraplanie wilgoci na jej ściankach (faza ciekła wody), a to znaczy, że temperatura butli i tak jest powyżej 0°C. Sposób testowałem na silniku malucha (znajdziesz w DIY).
  Sposób był skrytykowany przez gaziarzy, którzy wróżyli rychłe zejście z tego świata silnikowi i mi również. Po dwóch sezonach silnik i ja mamy się dobrze.
 • TermopastyTermopasty
 • Level 12  
  >Z uwagi jednak na dużą metalową powierzchnię
  Właśnie, potrzebny większy reduktor, tylko skąd go brać?

  >Skoro zamarza 1 reduktor to znaczy, że w nim następuje zamiana fazy ciekłej na gazową.
  Butla od kuchenki, pobór frakcji lotnej, ale minimalnie za duża różnica ciśnień i robi się "zamrażarka"

  >22KM to dużo i fizyki nie przeskoczy
  Przeskoczy, mało brakuje. Skoro teraz pracuje na zakresie ok. 4-12 i na średnim obciążeniu sobie radzi... Wiem że przy pełnym wydajność powinna być dwa albo trzy razy większa, dlatego szukam większego reduktora. Może ktoś słyszał, widział. Włosi na tym jeżdżą. Nie wierzę że produkują tylko do 125 ccm, aczkolwiek katalogi które znalazłem w necie pokazują tylko te małe.
 • Level 43  
 • Level 21  
  Zastosuj krótką sondę grzania gazu z wężykami w wydechu na ogniu produkcji BRC stosowałem ją do VW chłodzonych powietrzem odpala na gazie.Markowe i bezproblemowe i atestowane urządzenie jednak przepisy nie przewidują już montażu gazu do wiatraków kod sondy E5900004 dostępna była w CZAKRAM Tarnów dystrybutor BRC na Polskę.Do sondy podawany jest gaz w fazie ciekłej odparowuje w sondzie i podawany do reduktora w fazie lotnej,
 • Level 10  
  jest taki i daje radę sam taki montowałem nazywa się BRC Colibri Pneumatyk
 • Level 35  
  Może przyda się Ci taka informacja. Podczas spawania migomatem w osłonie CO2 też lubi zamarzać reduktor tj. przy dużym poborze gazu. Fachowcy wymyśli podgrzewacz elektryczny, który montuje się na przewodzie z w/wym. gazem. Szkoda, że są one 230 v, a może są w sprzedaży takie podgrzewacze na 12 V.
 • Level 30  
  Staszek49 wrote:
  Może przyda się Ci taka informacja. Podczas spawania migomatem w osłonie CO2 też lubi zamarzać reduktor tj. przy dużym poborze gazu. Fachowcy wymyśli podgrzewacz elektryczny, który montuje się na przewodzie z w/wym. gazem. Szkoda, że są one 230 v, a może są w sprzedaży takie podgrzewacze na 12 V.

  Są również na 24V i grzeją dosyć nieźle
 • Level 12  
  >Czemu bronisz się rękami i nogami przed reduktorem nagrzewanym cieczą ?
  Już pisałem, ma być tanio, prosto. Instalacja CO bardzo komplikuje cały system dodatkowego zasilania.
  >sam taki montowałem nazywa się BRC Colibri Pneumatyk
  Właśnie kolibri jest do 8 KM
  >Szkoda, że są one 230 v, a może są w sprzedaży takie podgrzewacze na 12 V.
  Są to podgrzewacze do dwutlenku węgla na 24V zmiennego, Peruna n.p., myślałem o tym, ale obawiam się trochę, aby po montażu takiego patentu nie znaleźć się na drugim końcu naszego kochanego kraju. Jeśli ktoś wymyśli, opatentuje i zdobędzie odpowiednie certyfikaty na taki podgrzewacz do gazu propan-butan, to czemu nie.
  >Zastosuj krótką sondę grzania gazu
  Dokładnie o coś takiego mi chodzi, problem z dostępem tylko jest.
 • Level 21  
  Krótka sonda do chłodzonych powietrzem sprawdzę dostępność oraz koszty u dystrybutora dam znać po niedzieli.
 • Level 24  
  Witam, a może zwykły parownik z auta i ze dwie grzałki elektryczne w nim, takie z nowszych dizli. Na alledrogo za ok 50 pln coś takiego kupiłem i wpiełem przed reduktor aby w zimie szybciej na lpgu śmigać i było cieplej w kabinie :D , a i jakiś regulator temp.
  Pozdrawiam
 • Level 12  
  >dwie grzałki elektryczne
  Za mała wydajność prądowa generatora.
 • Level 17  
  Najlepiej i najprościej wykorzystać ciepło spalin, owinął bym ciasno rurkę miedzianą wokół kolektora wydechowego, do tego pompka obiegowa i reduktor, im mniej płynu tym lepiej, chyba 0,5 litra by weszło w cały układ. Jedyna wada trzeba by przełączać na gaz po rozgrzaniu kolektora.
 • Level 12  
  Temat zamykam gdyż nie da się zastosować reduktora o takiej wydajności bez wymiennika ciepła.