Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Fotowoltaika
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jakie kolektory słoneczne na 50 L zasobnik wody ?

26 Maj 2013 23:00 2028 4
 • Poziom 12  
  To że gromadzenie energii odnawialnej w akumulatory żeby następnie ją spożytkować na własne potrzeby nie ma żadnego ekonomicznego sensu to wiem.

  Zastanawiam się jednak czy gromadzenie energii nie w akumulatorach ale w zasobniku wody opłaca się, i nie chodzi mi o okres zwrotu inwestycji 30 lat ale max 10. Dla lepszego oszacowania przedstawię mój problem.

  (wszystkie dane zaokrąglone proszę nie czepiać się szczegółów)

  Miesięczny koszt ogrzania 100 litrowego zasobnika na wodę w okresie letnim to 200 zł m-c, większość pochłania 100 litrowa wanna która znajduje się 2 poziomy wyżej niż zasobnik na wodę.
  Problem polega na tym że zanim z kranu poleci ciepła woda musi zejść z rur około 10 litrów zimnej wody czyli miesięcznie marnuje się 10 % energii na ogrzanie rur itp.
  Chce mieć od razu ciepłą wodę żeby nie marnować wody i energii dlatego rozważam montaż kabiny prysznicowej która jest bardziej ekonomiczna niż wanna oraz dodatkowego 50 litrowego zasobnika na wodę podłączonego bezpośrednio do kabiny.

  Zasobnik może być zasilany z:
  - kolektorów słonecznych
  - paneli fotowoltaicznych
  - elektrowni wiatrowej
  - zewnętrznej sieci elektrycznej [ENEA 0,60 PLN za 1 kWh]

  Co jest najbardziej korzystne w tym wypadku ?
  Jakiej mocy kolektory powinienem kupić żeby przez 8 godzin słońca uzyskać 1,74 [kWh] czyli ogrzać 50 litrowy zbiornik z temperatury 10*C do temp 40*C ?

  Zdaje sobie sprawę że w przypadku kolektorów w okresie jesienno zimowym podczas dużych mrozów woda się nie nagrzeje. Cała wyprodukowana energia zostanie przejęta przez pompe.
  W przypadku paneli fotowoltaicznych można kablem puścić energie która jest odporna na temperaturę zewnętrzną i podgrzewać grzałką wode w zasobniku (zyskujemy na braku pracy pompy (około 50 W) + 3 metry długości rur które będą powodowały straty cieplne).
  Jeżeli chodzi o wiatraki to są dużo droższe, dlatego nie rozmyślam nad nimi chyba że macie jakieś ciekawe rozwiązania.

  Nie mam możliwości zastosowania tego i tego, muszę wybrać jedno, proszę o porady.

  Pozdrawiam
 • Fotowoltaika
 • Poziom 15  
  Panele PV o mocy około 400W-500W. W lato bez problemu nagrzeją ci ten malutki 50l zbiorniczek a w zimę przełączysz na sieć ZE.
 • Fotowoltaika
 • Poziom 12  
  czyli nie iść w strone kolektorów tylko wybrać same panele i zasilać nimi boiler ?
  W takim przypadku czy te 400 - 500 w nie jest przesadą ?

  czy 200 W nie wystarczą żeby przez cały dzień wyciągnąć 1,7 kwh ?
 • Poziom 15  
  Będą dni ze te 200W by starczyło, ale będą i też takie ze będzie brakowało i nie nagrzejesz. 400-500W wydłużysz okres (powiedzmy maj-wrzesień), na 200W będziesz mógł grzać tylko w samo lato. Przemyśl to i sam podejmij decyzje.
 • Poziom 10  
  Najlepiej chyba będzie zrobić symulacje na tej stronie http://re.jrc.ec.europa.eu/pvgis/apps4/pvest.php przyjmując jakąś (np. 300W) moc systemu i lokalizację. Bez ustalenia lokalizacji, mocy systemu, nachylenia modułów i pomocy bazy nasłonecznienia raczej nic wiążącego nie da się powiedzieć. Nie można też do końca polegać na takich symulacjach. W każdym razie po wykonaniu obliczeń w zakładce PV Estimation powinno się otrzymać :Ed: Average daily electricity production from the given system (kWh) i wtedy można już coś przemyśleć :D
  Pozdrawiam