Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ubezpieczenie Samochodowe Zgubione

alicja1902 27 Maj 2013 10:09 2619 10
  • #1 27 Maj 2013 10:09
    alicja1902
    Poziom 6  

Witam. Mam mały problem związany z ubezpieczeniem samochodu.
    Mój tata sprzedał samochód (na części, bo to już nawet jeździć nie chciało ;D ) bez zawarcia umowy kupna-sprzedaży.
    Niestety zaginął nam ten kwitek z polisy ubezpieczeniowej.
    Ubezpieczyciel poinformował nas, że bez tego nie da się rozwiązać danej umowy.
    Co możemy zrobić w tej sytuacji?

0 10
  • #2 27 Maj 2013 12:56
    krocze
    Poziom 25  

Koleżanko, nie możecie sprzedać auta z przeznaczeniem na części (choć to jest bez znaczenia) bez umowy, ponieważ auto będzie nadal na was figurowało, puki go nie sprzedacie lub zutylizujecie.
    Podstawą do wymówienia umowy jest np. przedstawienie dowodu sprzedaży w oddziale i kilka innych możliwości, które znajdziesz na poniższej stronie:
    http://motofinanse.pl/wypowiedzenie-umowy_oc
    http://rankomat.pl/artykuly/wypowiedzenie-umowy-oc.html

Co do żądania okazania wcześniej zawartej umowy OC, w mojej opinii jest bezzasadne.

0
  • #3 27 Maj 2013 14:29
    alicja1902
    Poziom 6  

Wiem, że nie możemy. Ale już za późno, stało się. Dlatego też napisałam na tym forum z zapytaniem co dalej począć w tej sytuacji.
    Ponieważ nawet nie ma możliwości wyrejestrowania tego samochodu.
    Niestety bardziej martwi mnie dane ubezpieczenie, bo samochód wciąż figuruje i trzeba robić opłaty, mimo, że już go dawno nie mamy. Błąd mojego ojca.
    Gdybym wcześniej to wiedziała, to teraz nie miałabym takich problemów.

Dodano po 5 [minuty]:

Poza tym mój tata zgubił ten kwitek od ubezpieczenia. Nie wiem jak się to fachowo nazywa. Jestem w kropce, bo samochód był na współwłasność mojej mamy i taty, a po śmierci mojej mamy, jej połowa przeszła na mnie.
    Jestem osobą , która nie bardzo się orientuje w takich sprawach, dlatego proszę o pomoc.

0
  • #4 27 Maj 2013 14:31
    mczapski
    Poziom 38  

Zatem czytaj o warunkach wyrejestrowania pojazdu i wyciągaj wnioski. Nie licz na litość.

0
  • #5 27 Maj 2013 14:40
    alicja1902
    Poziom 6  

Nie liczę. Poza tym to nie z mojej winy. Jednak niestety też będę musiała ponieść odpowiedzialność. Po prostu myślałam, że da się coś z tym zrobić i napisałam tutaj. Gdybym się na tym znała, to już dawno bym powiedziała ojcu co z tym zrobić ; ]

0
  • #6 27 Maj 2013 15:44
    cirrostrato
    Poziom 36  

Jedź osobiście do firmy złomującej autka i dającej, na tę okoliczność, papier do gminy, może coś poradzą (masz chociaż dowód rejestracyjny?), dodatkowo chyba nie masz tablic rejestracyjnych, może zgłosić zagubienie(?), sprawa trudna.

0
  • #7 27 Maj 2013 15:57
    alicja1902
    Poziom 6  

Ja nie mam nic, a podejrzewam, że tata też nie posiada żadnych dokumentów do tamtego samochodu.
    Wiem, że ja bym się mogła z tego wywinąć, bo ojciec sprzedał ten samochód bez mojej wiedzy i pozwolenia. Na początku zgłosiłam sprawę na policję, ale ruszyło mnie sumienie, bo to w końcu ojciec. I staram się teraz jakoś wyciągnąć i jego, i siebie z tej sytuacji.
    Tak jak wspomniałam wyżej, nie posiadamy żadnych dokumentów. A pan z ubezpieczenia powiedział, że nie może wystawić żadnej kopii tego świstka ubezpieczającego auto. Jest jakaś szansa na dostanie właśnie jakieś kserokopii tego?

0
  • #8 27 Maj 2013 19:07
    krocze
    Poziom 25  

Koleżanko, na spokojnie. Skontaktujcie się z tamtym facetem, któremu sprzedaliście auto, może odda wam dowód dobrowolnie, są różni ludzie, są i ci uczciwi, jak wytłumaczysz mu, że chcesz wyrejestrować tylko auto, bo jesteś w kropce nie z własnej woli i potrzebujesz dowodu, a auto niech sobie zatrzyma lub odda same elementy z numerem VIN, to może się zgodzi. Jeżeli się nie zgodzi i pójdzie w zaparte, wówczas wystąp do wydziału komunikacji o ponowne wydanie dowodu. Dostaniesz duplikat. Wówczas możesz udać się do ośrodka kasacji pojazdów i zapytać o możliwość kasacji na podstawie samego dowodu, ale za darmo pewnie tego nie zrobią o ile w ogóle się tego podejmą. Jeżeli się zgodzą otrzymasz dowód utylizacji i to wystarczy do wyrejestrowania, jak i wypowiedzenia OC, żadne kwity OC nie są potrzebne. Ale najlepiej podejść do faceta, któremu sprzedaliście i pogadać jak z człowiekiem, możecie nawet odkupić mu to co zostało i zawiera numery VIN za małe pieniądze i wtedy zutylizować. Przyjadą Panowie z kasacji i zabiorą bez wynajmowania lawety.

0
  • #9 28 Maj 2013 13:48
    alicja1902
    Poziom 6  

Ehh, dzięki za podpowiedź. Postaramy się jakoś dogadać i coś zdziałać.
    Gorzej będzie, jeżeli to nie wypali :)
    Jeszcze raz dzięki za radę :)

0
  • #10 29 Maj 2013 00:27
    tzok
    Moderator Samochody

...oczywiście zaległe OC + odsetki trzeba będzie również zapłacić. Natomiast nie przypominam sobie aby w firmie ubezpieczeniowej trzeba było pokazywać umowę k/s, wypełnia się tylko formularz zawiadomienia o zbyciu pojazdu:
    http://static.pzu.pl/files/poradnik/pliki_do_...ia/Oswiadczenie%20o%20sprzedazy%20pojazdu.pdf
    http://www.ubezpieczenieitp.pl/uploads/images/pdf/Zawiadomienie_o_sprzedazy_pojazdu.pdf

Niestety trzeba znać numer polisy... co to za firma, może przypadkiem Warta? Na kogo jest polisa?

0
  • #11 29 Maj 2013 01:02
    krocze
    Poziom 25  

tzok napisał:
    ...oczywiście zaległe OC + odsetki trzeba będzie również zapłacić. Natomiast nie przypominam sobie aby w firmie ubezpieczeniowej trzeba było pokazywać umowę k/s, wypełnia się tylko formularz zawiadomienia o zbyciu pojazdu

W mojej agencji ubezpieczeniowej nie muszę bawić się w wypełnianie kwitów, czy ich wysyłanie - przedstawiam do wglądu umowę sprzedaży, pracownik wnosi do systemu informację o sprzedaży i mam spokój.

PS. zaległe składki OC, ulegają przedawnieniu, z okresem dwóch, albo trzech lat, jeżeli nie były kierowane na drogę prawną. Zatem nie ma co wychodzić przed orkiestrę i proponować ich zapłatę.

0