Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Bosch SMV50E30EU/17 - Małe ciśnienie w górnym śmigle, nie domywa w górnym koszu

jola2345 27 May 2013 10:15 12381 6
Bosch
 • #1
  jola2345
  Level 9  
  Mam problem ze zmywarką. Ma 2,5 roku i od pewnego czasu nie domywa naczyń z górnego kosza. Wszystkie filtry opisane w instrukcji zostały dokładnie wyczyszczone, były puszczone też 2 kolejne mycia z zakupionymi środkami do czyszczenia i odkamieniania zmywarki. Ewidentnie jest zbyt małe ciśnienie w górnym śmigle; dziurki są drożne, woda leje się (cały czas), ale pod zbyt małym cisnieniem, w związku z czym śmigło nie porusza się. śmigło oczywiście zostało dokładnie wyczyszcze i nic w nim nie zalega; po wyjęciu go ze zmywarki i przyłożeniu go do kranu oraz puszczeniu wody śmigło kręci się. Dodam jeszcze, że dolny kosz jest normalnie myty, śmigło kręci się, grzałka grzeje, a poziom wody w trakcie zmywania jest wysoki.
  Będę wdzięczna za podpowiedzi co może byc przyczyną i jak sobie z tytm poradzić?
 • Bosch
 • Helpful post
  #2
  eeban
  Home appliances specialist
  Masz uszkodzony albo zablokowany rozdzielacz(tzw mycie naprzemienne).
 • Bosch
 • #3
  jola2345
  Level 9  
  Rozdzielacz... - który jak dobrze rozumiem raz kieruje wodę na jedno śmigło, raz na drugie. Zastanawialismy sie nad tym, ale podobno w tym modelu woda jest podawana równoczesnie na górne i dolne śmigło, które pracują przez cały cykl zmywania, a nie naprzeminenie jak jest to w innych modelach. (Teraz też woda leci z górnego śmigła i z dolnego cały czas, z tym, że górne nie kręci się). Czy ktoś ma dostep do schematu działania tego modelu zmywarki? Dzwoniąc do Boscha nic się nie dowiedzieliśmy - jednym razem nam odpowiedziano, że kręcą się równoczesnie, innym, że naprzemiennie. Czy ewentualne dostanie się i sprawdzenie rozdzielacza to skomplikowana sprawa? Może mój mąż dałby radę to sprawdzić
 • Helpful post
  #4
  mrice
  Home appliances specialist
  patrząc na złożeniówkę tego modelu też nie widze układu mieszacza, wiec zakładam, że ten model go nie posiada. trzeba by zdjąć podstawę zmywarki i sprawdzić, czy jakieś ciało obce nie siedzi gdzieś w układzie przepływu wody, jeśli nie to otworzyć pompe myjącą i sprawdzić czy turbina nie została urwana przez ciało obce.

  Niestety w tej serii zmywarek turbiny są bardzo delikatne, dopiero co miałem przypadek, że kawałek szkła (zbity kieliszek) uszkodził turbine i zmieniałem całą pompe myjącą. Efekt uszkodzonej turbiny był taki, że woda z śmigieł tryskała tyle o ile, bo turbinka miała zgilotynowane "nóżki" które ją napędzają.
 • #5
  jola2345
  Level 9  
  Dziękuję za odpowiedzi, wygląda na to, że bez serwisanta się nie obejdzie. W sobotę jeszcze spróbuję zmobilizować męża, żeby spojrzał, a jak nie - to pozostaje naprawa serwisowa.
 • #6
  jola2345
  Level 9  
  Zeszło trochę czasu, ale wreszcie wezwałam serwisanta, który niestety potwierdził, że uszkodzona jest pompa myjąca. Pompa kosztuje ok. 500 zł + 100 zł za wymianę (a 50 zł już zapłaciłam za przegląd i diagnozę). W sumie 650 zł i krew mnie zalewa, bo zmywarka jak napisałam wcześniej ma tylko 2,5 roku, nie była też jakoś super eksploatowana... Koszt naprawy to połowa nowej zmywarki... Serwisant sugerował mi zastanowienie się nad kupnem nowego urządzenia, bo w tym modelu pompy sa nieudane i często padają. Sama nie wiem co robić, póki co korzystam z mycia tylko dolnego kosza, a jak ładuję górny, to kilka razy w trakcie mycia muszę otworzyć drzwi i przekręcić śmigło na inną pozycję. Chyba zdecyduję się na wymianę, z nadzieję że nowa pompa pochodzi dłużej i w międzyczasie nic innego nie padnie. A może warto poszukać używanej pompy - czy to dobry pomysł?
  A gdybym zdecydowała się na nową pompę to czy ktoś z Was wie jak to jest z gwarancją. Ile czasu od zainstalowania pompa ma gwarancje działania?
 • #7
  jola2345
  Level 9  
  Zanim zamknę wątek jeszcze kilka słów. Zastanawiając się czy decydować się na naprawę czy rozważać jak sugerował serwisant zakup nowej zmywarki zdecydowałam wezwać innego serwisanta. I okazało się, że zrobiłam bardzo dobrze. Przyjechał, nie wdając się zbytnio w rozmowę, nie zarzucając nas tysiącem pytań zaczął po kolei sprawdzać rózne elementy (śmigła, otwory, etc, i co sie okazało, po 10 czy 15 minutach zmywarka działała:):):). Powiedział nam, że wypadł tunel (chyba doprowadzający wodę ) i dlatego ciśnienie było zbyt małe i śmigło nie kręciło się. Zapłaciłam 50 zł i zmywarka działa!!!! Aż strach pomysleć co byłoby gdybym posłuchała poprzedniego specjalisty.