Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Tunel suszący nagrzewany drutem oporowym. Jak tym sterować?

niedoinformowany 27 May 2013 15:57 3786 10
 • #1
  niedoinformowany
  Level 9  
  Witam. Chcę zrobić w najbliższym czasie tunel suszący do tkanin o szerokości 160cm i długości ok 1-1,5m. Temperatura wewnątrz jaką chce uzyskać to 160-200C w zależności od potrzeb. I przeglądając internet dalej mam spore wątpliwości jak to ogrzewać. Czy zastosować drut oporowy, czy może lampy ir, albo jeszcze coś innego? Co w takim wypadku ma najlepsza wydajność? Obecnie najbardziej skłaniam się ku drutowi oporowemu, tylko nie jestem pewien jak nim sterować. Wiem, że nie da się jednoznacznie określić jaka wydajność w kW wystarczy do nagrzania takiego tunelu do wymaganej temperatury, dlatego odpuszczę sobie tutaj ten temat i wyznaczę to już sam eksperymentalnie.

  Czy do płynnej regulacji temperatury drutu oporowego o mocy max 3500W wystarczy taki regulator?  "REGULATOR NAPIĘCIA OBROTÓW (DMUCHAWY / WENTYLATORA DO PIECA CO) RO-2
  Zasilanie 230V
  max prąd 20A
  max moc 4600W
  Regulacja 0-230V (0-100% obr/min.)

  Regulator można zastosować:
  - do grzałek, grzejników
  - do każdej dmuchawy pracującej przy piecu CO
  - do dmuchawy sterowanej sterownikiem do pieca CO (regulator wpinamy w obwód między sterownik a dmuchawę)
  - do dmuchawy pracującej na palnikach do oleju przepracowanego
  - do wentylatora pracującego przy piecach na olej przepracowany
  - do wentylatorów , wentylatorów ściennych, kanałowych, dachowych oraz do sterowania innymi urządzeniami
  - do wodnych nagrzewnic przemysłowych magazynowych i sklepowych
  - itp.

  instalacja bardzo prosta
  regulator montuje się w obwód szeregowy na jednym z przewodów zasilających
  WEj i WYj 2 zaciski"

  Kolejny sposób jaki mi przychodzi do głowy to zastosowanie sterownika PID i przekaźnika SSR, a co za tym idzie sterowanie temperaturą impulsowo (grzałka 100% mocy/0% mocy).
  A może oba te sposoby są bez sensu i trzeba zastosować bardziej wyrafinowane techniki? Proszę o wyrozumiałość, bo nie jestem zbytnio obeznany w tych tematach i potrzebuje pomocy, lub chociaż ukierunkowania w dobrą stronę.
 • #2
  User removed account
  User removed account  
 • #3
  wieswas
  Level 33  
  Jeżeli tunel ma izolację termiczną, to możesz orientacyjnie obliczyć ilość energii elektrycznej niezbędnej do podniesienia temperatury o znaną ilość stopni Celsjusza. Ciepło właściwe powietrza jest w tabelach. Ilość wody obliczysz z wilgotności tkaniny. Ciepło właściwe wody jest w tabelach. Ciepło parowania wody jest w tabelach. Wzory na bilans cieplny są w książce z fizyki dla drugiej klasy gimnazjum. Q=cw*m*(tk-tp) i na parowanie Q=cp*m. Wydajność wentylatorów zapewne też znajdziesz w ich instrukcji.
  Takie ogólne obliczenie zapewne będzie niezbędne, aby sprawdzić jaką moc musi dostarczyć linia zasilająca (bezpieczniki, przewody), jaka jest optymalna moc grzałek, jaka prędkość przesuwu tkaniny, jaka długość tunelu, jakie koszty (im szybciej chcesz suszyć tym drożej)
  A to, czym grzejesz jest mało ważne (sprawność wszystkich żródeł ciepła jest 100% niezależnie czy są to lampy, czy grzałki oporowe)
 • #4
  matekogon
  Level 22  
  Kolego na pewno do pieca musisz zastosować grzałki oporowe nie żaden drut oporowy. Gdyż nie jesteś w stanie zabezpieczyć drutu przed pyłem który jest na tkaninie. Spowoduje to że ci się zapali ten tunel. Zależy jeszcze jaka to będzie tkanina jeśli bawełniana no to problem robi się poważny. Na pewno musi być wentylator żeby mieszać powietrzem w tunelu. Najlepiej jak byś miał nad tkaniną i pod zrobione dysze przez które będziesz dmuchał tym powietrzem . Szybciej wyschnie tkanina. Aby obniżyć koszta zużytej energii na odparowanie wody z tkaniny powinna ona na wstępie przechodzić przez walce które by tą tkaninę wyżynały zwody.Mniej wody szybsze suszenie. Co do sterowania grzałkami. Najprościej sterować termostat elektroniczny +stycznik. i po sprawie. Ważna rzecz dobra izolacja tunelu bez tego proces suszenie będzie drogi. Możesz również te grzałki podzielić na sekcje jedna utrzymuje temperaturę 150stopni druga dogrzewa.
 • #5
  wieswas
  Level 33  
  Bardziej sprawnym i nowoczesnym rozwiązaniem byłoby przepuszczanie taśmy materiału przez mikrofalówki. Zamiast jednego długiego kanału lepiej zastosować kilka krótkich. Wówczas odparowana woda w sposób naturalny byłaby odprowadzana. Energia elektryczna nie nagrzewałaby wielu metrów sześciennych powietrza na minutę, a jedynie wodę zawartą w tkaninie.
  Pomiar wilgotności końcowej mógłby polegać na pomiarze pojemności kondensatora (2 metalowe płyty), którego dielektrykiem jest tkanina. Im większa wilgotność, tym większa pojemność takiego kondensatora. Układ pomiarowy powinien wówczas zmniejszyć prędkość przesuwu taśmy.
 • #6
  niedoinformowany
  Level 9  
  Dziękuje za odpowiedzi. Co do wyglądu tunelu to miał on wyglądać mniej więcej tak jak na załączonym obrazku. Wymiary 160cm szerokości 150cm długości (bez taśmy transportowej). Izolacji nie uwzględniłem na obrazku, ale będzie dosyć solidna. Ilość grzałek czysto poglądowa. Tkaniny nie będą zbytnio wilgotne przed wejściem do tunelu, bo raczej będą wygrzewane na drugi dzień po zadruku.

  Teraz pytanie co do tych grzałek oporowych. Czy chodzi o grzałki rurkowe z drutem kanthal w środku? Jaka jest odporność takich grzałek na sterowanie termostatem ze stycznikiem. Takie impulsowe włączanie i wyłączanie nie skraca znacznie ich żywotności?

  @wieswas ciekawy pomysł z tym dzielonym tunelem i mikrofalówkami, ale na razie chcę zrobić coś prostego i sprawdzonego za rozsądne pieniądze. Wydajność linii nie musi być duża, dlatego myślę że 2 strefy po 3,5kW powinny wystarczyć do moich potrzeb.

  Teraz się zastanawiam czy nie wprowadziłem Was w błąd i w gwoli ścisłości chodzi mi o tunel suszący tkaniny po zadruku farbami wodnymi.

  @matekogon czy faktycznie ten pył jest takim problemem? Widziałem różne tunele suszące i nie widać żeby się tym jakoś specjalnie ktoś przejmował. Ale muszę przyznać, że nie można podejść do tego lekceważąco.

  Tunel suszący nagrzewany drutem oporowym. Jak tym sterować?
 • #7
  matekogon
  Level 22  
  Jeśli chodzi o bawełniany pył to jest problem. Może nie widziałem takich suszarek ale widziałem jak pył bawełniany osiadał się w fabryce textylnej na lampach i dostał zapłonu to wyglądało to jak by ktoś ląd zapalił. W przypadku stosowania grzałek to ciężko żeby pył się zapalił ale w przypadku drutu oporowego który będziesz miał do czerwoności rozgrzany to może się zapalić. Mam u siebie w firmie tunel 2m do zgrzewania towaru w folię temperatura180stopni grzałki które posiada to Tunel suszący nagrzewany drutem oporowym. Jak tym sterować? Sterowane są tam przez stycznik i termostat wszystkie. Śmiga to już 10lat bez większych problemów wymienione dwie grzałki ale to z powodu upalenia się końcówek(zły styk )
 • #8
  niedoinformowany
  Level 9  
  Z tego co widzę to chyba rurkowe z radiatorem. Można gdzieś takie dostać w internecie "od ręki", czy wszystko trzeba zamawiać pod określoną specyfikacje? Mógłbyś napisać coś więcej na temat tego tunelu do folii? Ile mocy maja te pręty, jaką długość itp.?

  A co do pyłu to może udałoby się go ograniczyć w przypadku zastosowania filtra wysokotemperaturowego tak jak to pokazałem na wcześniejszym obrazku. I wydaje mi się, że raczej jest mniej prawdopodobne, że zapali się w tunelu niż na lampie. Bo w tunelu małe pyłki od razu się spalają i raczej ciężko by było żeby go osiadły ilości na tyle duże, żeby spowodować duży zapłon. Na lampie to faktycznie może osiadać przez dłuższy czas jakaś większa ilość i problem gotowy. Aha, tunel będzie stał w zupełnie innym pomieszczeniu co zadruk tkanin i ich obróbka.
 • #9
  Ryszard49
  Level 37  
  Witam.
  Zapoznaj się z tym:
  Link
  Pozdrawiam.
 • #10
  niedoinformowany
  Level 9  
  Dziękuje, przyda się. Już się nie mogę doczekać, aż się zabiorę za robienie tego sprzętu :). Jeśli ktoś ma coś do dodania do moich poprzednich pytań to chętnie wysłucham.
 • #11
  wieswas
  Level 33  
  Generalnie koncepcja z grzałkami umieszczonymi nad suszonym materiałem wydaje się rozwiązaniem najmniej sprawnym. Ogrzane powietrze unosi się do góry i ucieka wszelkimi sposobami. Musisz nawiewem wymuszać odwrotny kierunek ruchu. Należałoby ogrzewać powietrze pod materiałem i utrudnić mu ucieczkę.
  Jeszcze lepiej przesuwać materiał po gorących walcach lub płytach.
  A może wystarczy sam nadmuch ?