Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Normy EN-PN - badanie urządzeń bezpieczeństwa

robmar26 27 May 2013 17:43 3984 7
 • #1
  robmar26
  Level 11  
  Witam,

  Czy ktoś z użytkowników może podpowiedzieć, jakie normy określają okresowe badanie urządzeń bezpieczeństwa zainstalowanych na maszynach, takich jak kurtyny świetlne i skanery bezpieczeństwa ? Albo zawierającą przykładowe listy kontrolne dla tego typu urządzeń. Posiadam normę PN-EN 61496-1, ale nie ma tam informacji które mnie interesują.

  Pozdrawiam.
 • #2
  BYSTRY_88
  Level 10  
  pn-en 999
  lub w google wpisz: kurtyny świetlne norma pn-en; i pierwszy od góry odnośnik
 • #3
  robmar26
  Level 11  
  hmm tylko, że z tego co mi wiadomo norma PN-EN 999 została już wycofana i zastąpiona przez EN ISO 13855. Dodatkowo tą normę posiadam i nie ma w niej tego co mnie interesuje. A interesuje mnie w jakiej normie opisane są wytyczne co do okresowych badań kurtyn i skanerów, np. co 6 miesięcy na podstawie listy kontrolnej sprawdzić czy system bezpieczeństwa maszyny nadal spełnia swoją funkcję lub co jaki okres czasu i w jaki sposób sprawdzać czy skaner ma odpowiednią rozdzielczość.

  Pozdrawiam.
 • #4
  pul69
  Level 12  
  witam

  działam w branży dźwigowej i też się opieramy o norny pn-en ale nigdy nie słyszałem o jakiejkolwiek normie na kurtyny świetlne
 • #6
  Aman Callede
  Level 17  
  Proponował bym jeszcze przejrzeć listę norm zharmonizowanych z dyrektywą maszynową - być może są na niej jeszcze jakieś normy dotyczące kurtyn.
 • #7
  bider-wl
  Level 11  
  Okresowe sprawdzanie urządzeń bezpieczeństwa zainstalowanych na maszynie powinny być zawarte w instrukcji obsługi do maszyny (dawna DTR-ka).

  Żadna norma z tego co kojarzę tego nie określa (jeżeli się mylę proszę mnie poprawić).

  Jeżeli chodzi o testy kurtyn świetnych zaleca się sprawdzenie kurtyny przy każdorazowym rozpoczęciu pracy przez danego operatora. Sprawdza się czy kurtyna nie straciła swoich właściwości wykrywania. Sprawdza się to elementem (prętem o określonej średnicy takiej jak rozdzielczość kurtyny np. dla kurtyn 14 mm prętem o takiej średnicy) przesuwając pręt wzdłuż nadajnika od góry, w środkowej części i przy odbiorniku. Jeżeli kurtyna chociaż na moment nie wykryje tego elementu, jeżeli będzie on w strefie detekcji kurtyny, straciła ona swoje właściwości detekcyjne.
  Przykład badania działania kurtyn bezpieczeństwa - źródło - instrukcja obsługi kurtyn Allen Bradley
  Normy EN-PN - badanie urządzeń bezpieczeństwa
 • #8
  robmar26
  Level 11  
  Dziękuję za zainteresowanie tematem. Jeśli chodzi o rzeczy o których Pan pisze to faktycznie są one w DTRkach określonych modeli. Generalnie chodziło mi o podparcie tego typu badań o normy. Od chwili kiedy założyłem ten temat przejrzałem normy na stronie PKN i nie znalazłem żadnej, która by ten temat obejmowała, więc pewnie jest tak jak Pan pisze - taka norma nie istnieje.