Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Satel Micra - jak podpiąć? Przepala bezpiecznik.

szakirr 27 Maj 2013 18:44 8961 12
  • #1 27 Maj 2013 18:44
    szakirr
    Poziom 6  

Witam panowie. Proszę was o pomoc.
    Mam podpięty w sklepie alarm Satel Micra . Standardowa centrala Micra, 2 czujki PIR bezprzewodowe, sygnalizator zewnętrzny SPL-5010R , 2 piloty oraz manipulator MKP-300. Wszystko jest podłączone pod transformator TR 40 VA (230 V/18V AC). Sama centralka podpięta też pod akumulator. Ostatnio spalił mi się w nocy bezpiecznik w transformatorze (650 mA), po czym cały system..padł. Akumulator nie zadziałał. Pytanie co jest źle podpięte? Dodam, że wymienienie bezpiecznika i włączenie do prądu powoduje błysk w transformatorze w kablach z napięciem 230 V i przepalenie bezpiecznika. Dziwne jest to, że alarm działał 5 dni i nagle takie coś. Nie zauważyłem, żeby była przerwa z dostawą prądu czy coś podobnego. Komputer, telefon, kasa fiskalna działają prawidłowo.
    Niżej zamieszczam zdjęcie jak ja mam to podpięte. Dołączam również rysunek z instrukcji obsługi oraz instrukcję „elektryka od alarmów”, który podpiął inaczej niż to jest w instrukcji producenta. Proszę o poradę co byście zmienili, co jest źle i dlaczego ?

Satel Micra - jak podpiąć? Przepala bezpiecznik. Satel Micra - jak podpiąć? Przepala bezpiecznik. Satel Micra - jak podpiąć? Przepala bezpiecznik.
    1- obrazek - centralka satela
    2- moje podpięcie
    3- schemat podpięcia "elektryka od alarmów" (czyli faktycznie tak jak podpięte jest)
    4- schemat podpięcia sygnalizatora wg producenta

Mam jeszcze pytanie, jak podpiąć dodatkowy sygnalizator wewnętrzny? Oraz czy według was da się do tego systemu podpiąć jako np. czujkę - przycisk napadowy np. PNK-1 albo jakikolwiek inny, który byłby podłączony kablem i najlepiej w formie jednego przycisku (nie chcę pilota z funkcją napadową)?

Bardzo proszę o rady. Pozdrawiam.

0 12
  • #3 27 Maj 2013 18:50
    Rysiek2
    Poziom 33  

Wypnij ten żółto-zielony kabel z transformatora do COM płyty - no i Centralka chyba walnięta.

0
  • #5 27 Maj 2013 18:58
    fakerus
    Poziom 18  

Tak jak piszę wyżej, jeśli dobrze "czytamy" to zdjęcie, to masz pozamiatane, podpiąłeś pod COM płyty centrali dodatkowo zasilanie z trafo.

0
  • #6 27 Maj 2013 18:59
    Rysiek2
    Poziom 33  

..i tak dziwne, że dym nie poszedł od razu :)

0
  • #7 27 Maj 2013 19:08
    szakirr
    Poziom 6  

Mam nadzieję, że w miarę czytelnie to zrobiłem..

Pomiędzy NO1 i COM jest zworka..

0
  • #8 27 Maj 2013 19:12
    fakerus
    Poziom 18  

Jest źle, napisz kto Ci to robił będzie miał wiochę (też robię na skrętce) tu zapodał ktoś na max ten trzeci przewód z trafo do COM-a, stąd takie objawy i centralka mogła ulec uszkodzeniu.

0
  • #9 27 Maj 2013 19:16
    Rysiek2
    Poziom 33  

.. a swoją drogą to dla mało wprawnego oka i kompletnej nieznajomości tematu jest taka pomyłka możliwa .

Fragment rysunku podłączeń z instrukcji Satel:

2
  • #10 27 Maj 2013 19:17
    szakirr
    Poziom 6  

Elektryk, który zajmuje się robieniem przy prądzie podpinał rzekomo wg instrukcji satela , ale wtedy nie działała w ogóle syrena (ani optyka ani akustyka). Później wysłał mi "lepszą" wersję podpięcia koleś, który zajmuje się podpinaniem alarmów, czyli to co jest na 3 zdjęciu. Z tym, że on wysłał tylko schemat podpięcia syreny do alarmu i rzeczywiście działała. Tak więc zdaje się, że pierwszy elektryk popełnił błąd.. Poradźcie mi jak to zrobić, żeby było dobrze?

1
  • #11 27 Maj 2013 19:35
    Rysiek2
    Poziom 33  

Po pierwsze odłącz ten COM od transformatora.
    Potem poświęć jeszcze jeden bezpiecznik w transformatorze i włącz zasilanie.
    Na 95% spali się. I to będzie dowód na uszkodzenie płyty centrali.
    Następnie spakuj płytę i wyślij do Satela. Raczej naprawa będzie odpłatna ale może trafisz na dobry humor serwisu i zrobią Ci na gwarancji.
    Jak wróci płyta z naprawy poszukaj na grupie kogoś z twojej okolicy i poproś o pomoc w podłączeniu.

Dodano po 1 [minuty]:

"Po mojemu" zwarta jest dioda prostownicza na płycie.

Dodano po 6 [minuty]:

.. i upewnij się czy masz podpięte zasilanie AC płyty pomiędzy 0V a 18V tak jak zauważył kolega sharp

0
  • #12 27 Maj 2013 20:09
    szakirr
    Poziom 6  

Czyli teoretycznie wystarczy odpiąć żółto-zielony kabel z łącza COM, włożyć bezpiecznik i włączyć? Jeżeli bezpiecznik się nie spali, znaczy, że wszystko jest w porządku? Jeżeli się spali, znaczy to, że centralka do serwisu?

" i upewnij się czy masz podpięte zasilanie AC płyty pomiędzy 0V a 18V tak jak zauważył kolega sharp ", jak to zrobić?

0
  • #13 27 Maj 2013 20:17
    sharp
    VIP Zasłużony dla elektroda

Wystarczy już.
    Kolego masz napisane WSZYSTKO, co robić. Jeśli Cię to przerasta, zwróć się do kogoś kompetentnego.

Regulamin:
    - 3.1.17. Zabronione jest publikowanie wpisów obniżających ogólny poziom dyskusji, wynikających z lenistwa lub zawierających roszczeniowy charakter wypowiedzi,
    - zasady działu: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1051644.html punkt 5.

Temat zamykam.

0