Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zmniejszenie mocy w kompleksie garaży.

27 Maj 2013 21:56 1533 8
 • Poziom 9  
  Witam Wszysstkich Forumowiczów.

  Jestem administratorem sieci oraz licznika trójfazowego. Na ścianie mojego garażu znajduje się główne przyłącze: z którego na licznik trójfazowy zasilający nasz kompleks 43 garaży mamy moc: 16 kW. Zabezpieczenie przedlicznikowe: 25 A. Oczywiście każdy garaż ma podlicznik. Z tyłu garażu biegną kable, garaże sa w dwóch rzędach. Na każdy z rzędów przypadają 3 fazy. Przejde do meritum: chcę zrezygnowac z prowadzenia tego "interesu" - niech kto inny się tym zajmuje, odłączyć się od nich i założyć sobie obok tego licznika trójfazowego oddzielną indywidualną skrzynkę w której będzie licznik jednofazowy i chciałbym mieć tam moc: 5.7 kW bo ponoć tyle max można mieć na jednej fazie (nasz dystrybutor to; TAURON). Czy mógłbym te 5.7 kW wziąść z tych 16 kW, czyli tak jak napisałem w temacie: zmniejszyć moc przyłączeniową na tym liczniku trójfazowym, wówczas na te 43 garaże by mieli 10.3 kW, chodzi mi też przede wszystkim o to żeby nie płacić za te 5.7 kW dodatkowych opłat, które bodajże wynoszą ok 160 PLN /1 kW. Czy te 10.3 kW wystarczyłoby na te 43 garaże żeby nie było żadnych wybić itp, nie ma tam ludzi którzy mają warsztaty itp, raczej normalne uzytkowanie. W zimie jest jeden taki koleś który grzeje farelką 2 kW i to wszystko. Proszę o poradę.
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 35  
  Jeżeli chodzi o zmiany liczników itp. no najlepiej będzie skontaktować się bezpośrednio z Tauronem.
  Jeżeli chcesz wykorzystać obecny licznik 16kW to jeśli żaden z użytkowników garażu nie korzysta z sieci trójfazowej to śmiało możesz odciąć im jedną fazę (oczywiście musisz podpiąć użytkowników pod inną) i tę fazę zarezerwować tylko dla siebie.
  Zakładając że każdy użytkownik posiada oświetlenie 100W, bramę garażową 150W co przy 43 garażach daje łączną moc 10,75kW. Jednak taka moc nigdy nie wystąpi chyba że wszyscy lokatorzy zrobią Ci na złość, umówią się i o jednej godzinie zapalą światło i będą otwierać bramy garażowe to wtedy może nastąpić "wybicie".

  Oczywiście nigdy nie wiadomo co kto ma w garażu, ale jeśli dotychczas nic nie wybijało to raczej nie powinno.

  Pozdrawiam
 • Specjalista elektryk
  Witam
  ciuqu napisał:
  Jeżeli chcesz wykorzystać obecny licznik 16kW to jeśli żaden z użytkowników garażu nie korzysta z sieci trójfazowej to śmiało możesz odciąć im jedną fazę (oczywiście musisz podpiąć użytkowników pod inną) i tę fazę zarezerwować tylko dla siebie.

  Bardzo proszę o rozwinięcie tej myśli zarówno w kontekście prawnym jak i technicznym. IMHO to samowolka czystej wody.
  pozdrawiam
  pm001
 • Poziom 43  
  rf1978 napisał:
  Jestem administratorem sieci oraz licznika trójfazowego. Na ścianie mojego garażu znajduje się główne przyłącze: z którego na licznik trójfazowy zasilający nasz kompleks 43 garaży mamy moc: 16 kW.
  pm.001 napisał:
  IMHO to samowolka czystej wody.

  Może autor tematu wyjaśni kto jest stroną umowy z Tauronem
 • Moderator Robotyka
  Jeżeli instalacja jest wykonana prawidłowo, to wszystkie fazy są wykorzystane. nawet jak są jednofazowe instalacje, to garaże są grupowane do faz. Średnio powinno być 1/3 odbiorów na fazę. Czyli 14 garaży na fazie.

  Odcięcie jednej fazy, odcięło by 1/3 odbiorców.

  Poprawnie, twój garaż również powinien być poprowadzony osobno, a nie z głównego przyłącza. Jeżeli nie jest, to należałoby wyprowadzić wyjście i na przewodzie który obecnie go zasila (nie przyłączu) założyć podlicznik.

  Rozliczałbyś się wtedy z nowym administratorem, na podstawie stanu podlicznika. I nie trzeba zmieniać umów, ani kombinować, bo przyłącze pozostaje to samo, a ty zasilasz się z tej samej fazy.

  W najgorszym razie, trzeba by wziąć elektryka z uprawnieniami, żeby załatwił rozplombowanie licznika i wyprowadził z przyłącza wyjście dla ciebie (przedłużył przewód, który i tak już tam jest podłączony).

  Jeżeli masz osobne przyłącze do wyjścia z licznika, to nawet tego nie trzeba robić. Wystarczy skrzynkę przerobić. Są małe liczniki elektroniczne, na szynę TS11, wielkości wyłącznika zespolonego S193. Podłączyć i zrezygnować z funkcji. Oczywiście prace powinien wykonać uprawniony elektryk.

  Szkoda, że nie dałeś fotek instalacji i skrzynki.
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 35  
  Bronek22 napisał:
  vodiczka napisał:
  Może autor tematu wyjaśni kto jest stroną umowy z Tauronem
  To też nie jest istotne. Bo on administruje obiektem, rządzić może instalacją za licznikiem. Nie ma opcji 2 -fazowej+ jednofazowa.
  Jest jedna faza lub 3 fazy. I nic z tego nie można odjąć.
  Nawet jako administrator ma kiepskie pojecie o prawie.
  Nowy licznik to odrębny klient i odrębna nowa umowa. Nie mająca nic wspólnego ze starą.


  Tutaj potrzebna jest wiedza jakie prawa otrzymał administrator - zarządca obiektu od właściciela obiektu i czy może dobrowolnie-samowolnie robić co chce bez jego zgody.

  Oczywiście nie ma sieci 2 fazowych, ale można to potraktować jako "3 sieci jednofazowe" np.

  L1 - 21 garaży
  L2 - 22 garaże
  L3 - admin 5,7kW
 • Poziom 43  
  Bronek22 napisał:
  To też nie jest istotne. Bo on administruje obiektem, rządzić może instalacją za licznikiem.

  Za licznikiem też może rządzić tylko w ramach udzielonej plenipotencji.
  ciuqu napisał:
  Tutaj potrzebna jest wiedza jakie prawa otrzymał administrator - zarządca obiektu od właściciela obiektu