Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Oscyloskop C1-64 - Dziwne gniazdo

redbull00 27 Maj 2013 23:39 1050 4
  • #1 27 Maj 2013 23:39
    redbull00
    Poziom 15  

Witam,
    Jestem szczęśliwym posiadaczem oscyloskopu C1-64, który niedawno dostałem w prezencie od uczelni. Oscyloskop jest wręcz w idealnym stanie, nie liczac wiatraka, a konkretniej samego silnika, który lekko warczy. Oscyloskop niedawno rozbierałem na części i wszystko czyściłem z kurzu, nasmarowałem potencjometry itd. Niestety gniazdo na sondę w tym oscyloskopie, mimo, że podobne do BNC-50, ma nieco inne wymiary. Co dziwniejsze - niektóre sondy przy odrobinie wysiłku da się wpiąć, a niektóre w ogóle nie pasują - zależy to od średnicy bolca, który jest w środku. Czy jest ktoś w stanie zidentyfikować co to za gniazdo? Czy istnieją jakies mozliwe do zakupu przejściówki? Osobiście wolałbym tego gniazda nie ruszać, ponieważ bardzo trudno się do niego dostać, nie mówiąc o wylutowaniu i możliwości ewentualnego uszkodzenia jakichś podzespołów. Ponieważ oscyloskop ma budowe sowieckiego czołgu (modułową, solidna rama itd), samo rozebranie i złożenie go do kupy po wyczyszczeniu zajęło mi dobrą godzinę, tak więc wolałbym tej nieprzyjemności uniknąć.

0 4
  • #2 27 Maj 2013 23:42
    ciasteczkowypotwor
    Poziom 41  

To jest po prostu ruska wersja BNC. Były taki i takie które pasowały na zachodnie BNC.

0
  • #3 27 Maj 2013 23:48
    redbull00
    Poziom 15  

Da się na tą "ruską wersję BNC" kupić przejściówke? Wiem że Rosjanie mieli kiedyś zamiast norm ISO swoje odpowiedniki, które się nieco różniły - może jednak istnieją jakies przejściówki, dzieki którym dałoby się wpiąć normalne sondy?

0
  • #4 28 Maj 2013 07:20
    ciasteczkowypotwor
    Poziom 41  

A nie lepiej zmienić gniazdo?

Dodano po 51 [sekundy]:

Mieli swoje standardy, do tego stopnia, że w jednym oscyloskopie miałem kilka gniazd BNC i mniejwiecej połowa była pasująca, a połowa nie.

0
  • #5 08 Cze 2013 05:39
    MARRF
    Poziom 9  

Spokojnie , trafisz na jeden pasujacy wtyk to zbudujesz przedluzacz-przejsciowke
    Niestety nie potrafie powiedziec kiedy to nastapi , u mnie potrai to zajac kilka lat
    A co do wymiany na inny typ to grozi kupa problemow ot chocby rozstaw otworow rozniacy sie o jeden mm
    Ni to wiercic ni to pilowac
    A poza tym strata statusu oryginalu a to juz zabytkowe

0