Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

MEYRA - Wózek inwalidzki jeździ bardzo wolno

elektronik_hobbysta 28 Maj 2013 00:26 12423 13
  • #1 28 Maj 2013 00:26
    elektronik_hobbysta
    Poziom 11  

Witam serdecznie,

dostałem do naprawy wózek inwalidzki firmy MEYRA (model nieznany) od znajomego - przestał szybko jeździć. Obecnie najszybciej, na pełnym wychyleniu joysticka, może jechać około 5km/h.
    Oznaczenie modelu wózka, modelu silników producent bardzo sprytnie ukrył i nigdzie go nie ma podanego. Niestety.

Budowa wózka jest następująca: panel sterujący (24V schodzi tutaj do 5V), akumulator (24V), dwa silniki (chyba krokowe).

Wiem, że coś jest nie tak z samym panelem sterującym (wytrzasnąłem panel sterujący od troszeczkę innego modelu wózka tej samej firmy i na nim wszystko działa prawidłowo).

Budowa panelu sterującego jest w miarę prosta, nielicząc wielowarstwowej płytki. Jest jeden dżojstik indukcyjny, mikrokontroler, jeden bufor linii, przekaźnik, dwa przyciski, jeden potencjometr, wyświetlacz LCD i jeden układ do obsługi RS-485 (RS-485 wychodzi z panelu sterującego i wraz z kilkoma innymi przewodami [których jeszcze nie rozgryzłem] idzie do silników).

Napięcie 5V jest prawidłowe.
    Potencjometr działa jako dzielnik napięcia. Prawidłowo (potencjometr sprawdzałem jako pierwszy - nie jest uszkodzony).

Przyszła kolej na sprawdzenie dżojstika indukcyjnego. Niestety, z powodu małych różnic pomiędzy modelami wózków, nie mogę po prostu przełożyć dżojstika z działającego panelu do tego niedziałającego panelu, aby go sprawdzić, ponieważ jeden dżojstik ma 4 przewody, a drugi 6.

Druga strona płytki nie ma w sobie nic ciekawego - jest praktycznie pusta - jest na niej jakiś przekaźnik i wyświetlacz LCD.

Czy ktoś z Państwa się orientuje co się mogło stać i ewentualnie jak sprawdzić ten 6 przewodowy dżojstik magnetyczny? (niestety, nauka japońskiego dopiero przede mną)

MEYRA - Wózek inwalidzki jeździ bardzo wolno

Byłbym bardzo wdzięczny za jakieś sugestie,
    Pozdrawiam serdecznie,

1 13
  • Relpol
  • Pomocny post
    #2 28 Maj 2013 07:06
    Polon_us
    Poziom 41  

Cóż, rozważyłbym jeszcze inną możliwość, która powoduje te spowolnienie wózka. Przestudiowałem instrukcję serwisową wózka tej firmy, którą znalazłem na Internecie. Z opisu wydaje się, że to bardzo podobny wózek, o ile nie ten sam - jest to Optimus 2.

W każdym razie, z tej instrukcji wynika, że szybkość maksymalną wózka, jak i charakter jazdy ( miękko, szybki zryw itp) ustawia się programowo w module kontrolnym tego wózka. Moim zdaniem jest możliwe, że ten wózek utracił te dane.
    Może dobrze byłoby sprawdzić te parametry? Instrukcja opisuje jak je sprawdzić - nawet bez oprogramowania firmy Meyra. Są one dostępne z poziomu modułu kontrolnego - tak wynika z mojego pobieżnego przejrzenia tej instrukcji.
    Instrukcję znalazłem pod tym adresem (j. angielski).

Powodzenia :)

1
  • Pomocny post
    #3 28 Maj 2013 07:48
    bestler
    Admin DIY, Automatyka

A jest jakakolwiek regulacja potencjometrem ? Jeśli nie, to szukaj czegoś w obwodzie tego dzielnika. Często awarie manetek spowodowane są zanieczyszczeniami, nie raz się dostanie jakiś płyn, czasem jedzenie. Warto jest taką płytkę umyć w ultradźwiękach a jak już działa to zalakierować.
    Zajrzałbym też do joya - niby budowa prosta, ale coś się w nim urwało, lub przesunęło ? Rozumiem, że jak ledach nie ma żadnych błędów ?

0
  • #4 28 Maj 2013 15:35
    elektronik_hobbysta
    Poziom 11  

Bardzo Państwu dziękuję za odpowiedzi. Coś niesamowitego. Nie liczyłem na aż takie zaangażowanie - szczególnie dziękuję Panu, Panie @Polon_us. Wprawdzie wózek to nie Optimus, jednak idąc tym tokiem rozumowania znalazłem niemiecką firmę Alber, która modyfikuje wózki firmy Meyra wyposażając je we własny osprzęt elektryczny i sprzedaje dalej. Sterownik w wózku jest właśnie firmy Alber - jest to model E-FIX.

Okazało się, że najprawdopodobniej sterownik stracił swoje ustawienia. Niestety, nie mam sprzętu i nie znam protokołu by połączyć się ze sterownikiem. Dlatego kontroler musi iść do przeprogramowania do Austrii (jak się okazuje).

Serdecznie Państwu dziękuję za nieocenioną pomoc i wielkie zaangażowanie. Klikam Panom "Pomógł", bardzo doceniając Panów bezinteresowność. Coś pięknego - dziękuję!

0
  • Relpol
  • #5 02 Cze 2013 13:14
    bestler
    Admin DIY, Automatyka

Ja bym się na kolegi miejscu nie poddawał. Czemu niby sterownik miałby stracić ustawienia ? Chyba, że jest np. jakaś kombinacja przycisku, joya, power on itp, która to powoduje takie reset.

Moim zdaniem jednak coś w tam uległo uszkodzeniu i jak kolega jeszcze trochę podrąży temat to z pewnością wózek wróci do życia.

0
  • #6 05 Kwi 2016 15:13
    ryszard1316
    Poziom 10  

Polon_us napisał:
    W każdym razie, z tej instrukcji wynika, że szybkość maksymalną wózka, jak i charakter jazdy ( miękko, szybki zryw itp) ustawia się programowo w module kontrolnym tego wózka.
    Powodzenia :)

W wózkach i skuterach MEYRA i nie tylko, lecz w sterownikach PG Drives Technology do ustawiania parametrów w tym jezdnych służy programator tej firmy SP-1 (deale`a). Posiadam taki programator i już zmieniałem parametry jezdne w tym prędkość ruszania z miejsca. Bez użycia takiego programatora nie można dokonać takich zmian.

0
  • #7 23 Maj 2016 22:09
    blumowski
    Poziom 2  

też mam taki wózek. po gwałtownym najechaniu na krawężnik zapaliły się wszystkie kontrolki i wózek stanął. Wyłączyłem stacyjkę, a po powrotnym jej załączeniu wózek odzyskał życie ale już wolno jeździ ( max 6 km/h.) Być może stracił program i jeździ w trybie awaryjnym. Kolega ryszard1316 pisze że posiada programator. Czy można by było z niego skorzystać?

1
  • #8 31 Maj 2016 19:25
    ryszard1316
    Poziom 10  

Sterownik nie stracił programu, lecz został zresetowany do podstawowych fabrycznych ustawień.
    Odnośnie programatora, programator zakupiłem w Anglii, nie sprzedają go osobom prywatnym lecz tylko i wyłącznie autoryzowanym dystrybutorom elektrycznych wózków inwalidzkich. Długo się starałem o ten programator bo prawie rok czasu, przy mocy młodej polki zatrudnionej w firmie, która mnie odpowienio pokierowała doszła do skutku jego sprzedaż na podstawie złożonego przeze mnie pisemnego oświadczenia, że nie będę nikomu go nie będę nikomu udostęniał. Dozwolone mam ustawienia programatora tylko jak w Twoim przypadku resetu ustawień, ale to również na podstawie złożonego oświadcznia własnoręcznie podpisanego, przez zlecającego.
    Być może łatwiejszy jest dostęp u autoryzowanych dystrybutorów. Dlaczego takie problemy? Nieodpowiedzialne zmiany w skuterze np. podwyższenie prędkości może osobę niepełnosprawną doprowadzić nawet do śmierci, albo osobę z otoczenia.
    Ewentualne szczegóły techniczne - pytania proszę wysyłać na maila.

2
  • #9 18 Cze 2016 14:10
    ryszard1316
    Poziom 10  

Wózki, skutery produkcji firmy Meyra generalnie mają montowane sterowniki - kontrolery firmy PG Technplogy z Anglii, np. Solo. To nie Meyra programuje sterowniki - kontrolery, lecz ich producent. Na sterownikach - kontrolerach jest podana nazwa firmy i model, np. PGT Solo. Natomiast Meyra lub autoryzowany sprzedawca ustawia parametry jezdne sterownika - kontrolera w wózkach czy skuterach przeznaczonych do sprzedaży.
    Na zdjęciach widoczny jest sterownik - kontroler firmy PGT Solo oraz specjalna wtyczka z Programatora SP1 (firmy PGT) do ustawiania parametrów jezdnych oraz sam programator SP1.
    MEYRA - Wózek inwalidzki jeździ bardzo wolno MEYRA - Wózek inwalidzki jeździ bardzo wolno MEYRA - Wózek inwalidzki jeździ bardzo wolno

1
    Załączniki: Aby zobaczyć materiał na tym forum musisz być zalogowany
  • #10 10 Lip 2016 23:22
    blumowski
    Poziom 2  

Kol.ryszard1316 czy możesz mi pomóc w ustawieniu parametrów po resecie.
    W dalszym ciągu mam problemy z prędkością mojego wózka. Proszę o pilną odpowiedź. W jaki sposób można się skontaktować?

0
  • #12 20 Lip 2017 16:29
    Bejziczek
    Poziom 13  

Kolega Ryszard ma jedną odpowiedź na wszelkie bolączki związane ze skuterami i wózkami Meyra - programator SP1, a to, że sterownik ulegnie rozprogramowaniu jest tak prawdopodobne, że w tym m-cu 3 razy pod rząd wygram w totka. Życzyłbym sobie :)
    Nie wiem jak to w wózkach Meyry, ale w skuterach Cityliner w podwoziu jest tzw czujnik skrętu, takie małe niebieskie pudełeczko, które dość często ulega poluzowaniu. Proszę wyłączyć czujnik skrętu w menu serwisowym i sprawdzić czy wózek/skuter powróci do prawidłowych parametrów jezdnych.

0
  • #13 20 Wrz 2018 13:40
    Stani12
    Poziom 25  

Rozprogramowanie sterownika jest możliwe bo często użytkownicy wyjeżdżają do końca i jeszcze niżej akumulator.
    Niemniej mając w naprawie sterownik wózka (SOLO) zmuszony byłem poszukać na necie informacji. Okazuje się, że jest ich dość sporo jeśli się dobrze poszuka. Zamieszczam instrukcję uruchomienia i programowania sterownika, który pokazał kolega ryszard1316. Ja mam taki sam. Kolega trochę demonizuje sprawę zakupu interfejsu. Możliwe, że wcześniej tak było jak kolega pisze ale teraz SP1 można kupić na e-bay. Cena jest dość wysoka ale jest.
    Zastosowane w module części są dostępne za wyjątkiem procesora, który nawet nie wiadomo jaki jest. Myślę, że uda mi się rozgryźć jaki to procesor (w tej chwili są oznaczenia producenta wózka).

0
    Załączniki: Aby zobaczyć materiał na tym forum musisz być zalogowany
  Szukaj w 5mln produktów