Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
EuroPol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy jest sens w ten sposób robić uziemienie?

grzemach 28 Maj 2013 12:36 3612 11
  • #1 28 Maj 2013 12:36
    grzemach
    Poziom 20  

Witam.
    Mieszkam w domku jednorodzinnym (bliźniak!).
    Domek ten ma 20 lat (lekko licząc).
    Instalacja jest 2 żyłowa.

W tym momencie licznik elektryczny został przeniesiony na zewnątrz.
    Niestety firma, która wykonywała to, nie puściła nowego przewodu i całość odbywa się cały czas na 4 żyłach...
    Uznałem, że skoro jest trochę miejsca można wymienić całą skrzynkę na nową, bezpieczniki topikowe (automaty) zastąpić normalnymi 'S-kami', dodać zabezpieczenia przepięciowe, wyłączniki różnicowo-prądowe itd.
    Aktualnie tylko jedno piętro mam TN-S, ale sukcesywnie zmienię resztę również na taką architekturę.
    Zacząłem zastanawiać się również nad zabezpieczeniem przepięciowym typu B+C - niestety ono wymaga dodatkowego uziemienia (i tutaj przechodzimy do sedna sprawy).
    Wiem, że wyłączniki różnicowo-prądowe powinny być również uziemione.

Czy jeśli zakupię ok 10-15m przewodu LGY 10mm (np:
    http://www.bankkabli.pl/przewody/przewody-ins...wod-instalacyjny-h07v-k-10-zo-450-750v-1.html ).
    Przed domem (na jednej ścianie) zakopię bednarkę na głębokość ok 1metr (mam kopać odwodnienie - na tej jednej ścianie, można by obie rzeczy za jednym razem zrobić) - na całą długość 1 ściany (ok 10m).
    Na końcu połączę LGY z bednarką (w jakiejś nie dużej skrzyneczce, aby był do niego dostęp) - to jest to wystarczające uziemienie dla instalacji elektrycznej domu?
    Porażeniowe + przepięciowe?
    Czy to nie ma najmniejszego sensu i sobie od razu darować, bo wejdę w koszta a nic nie zyskam.

W tym momencie całość instalacji przyłączeniowej jest napowietrznej, ryzyko trafieniem piorunem jest spore.
    Czy przewód LGY 10mm będzie wystarczający czy lepiej zainwestować w 16mm?
    16mm jest zrobione przyłącze do obu naszych domów (jedno przyłącze na oba domy).

0 11
  • EuroPro
  • #2 28 Maj 2013 12:50
    michalekk1
    Poziom 24  

grzemach napisał:
    Wiem, że wyłączniki różnicowo-prądowe powinny być również uziemione.

?
    Czy jest sens w ten sposób robić uziemienie?
    Gdzie w takim aparacie chcesz podłączyć uziemienie? O_o

0
  • #3 28 Maj 2013 12:53
    grzemach
    Poziom 20  

może nieprecyzyjnie się wyraziłem. 3 przewód "PE" (TN-S) powinien być uziemiony w miejscu łączenia się z N i przejściem w PEN (TN-C)... czyli TN-CS

0
  • EuroPro
  • #4 28 Maj 2013 13:58
    waski78
    Poziom 16  

Oj, oj - przechodzisz z TNS na TNC ???
    PE uziemiony w miejscy łączenia się z N i przejściem w PEN??

grzemach napisał:
    przewód "PE" (TN-S) powinien być uziemiony w miejscu łączenia się z N i przejściem w PEN

A potem jeszcze różnicówka ???

Znając nerwowość niektórych kolegów na tym forum, aż dziwne, że ktoś przez godzinę nie przejechał po Tobie. Chyba nie za bardzo zdajesz sobie sprawę za co się bierzesz.

No chyba, że "idziesz od drugiej" strony. Ale wtedy pytanie o uziemienie punktu podziału PEN-a również przyprawi niektórych o zawał. Poczytaj na tym forum, bo pisane już było o tym do znudzenia.

0
  • Pomocny post
    #5 28 Maj 2013 14:25
    Reprint
    Poziom 16  

Koledze pewnie chodziło o przejście z TN-C na TN-S i rozdział PEN na PE i N powinno się uziemić. Twoje uziemienie do tego celu spokojnie by wystarczyło bo rezystancja uziemienia nie ma większego znaczenia, ale jeśli chodzi o uziemienie do zabezpieczeń przepięciowych to tutaj moja wiedza się kończy. Trzeba poczekać na wiedzę bardziej doświadczonych fachowców.

0
  • #6 28 Maj 2013 14:32
    Akrzy74
    Specjalista Elektroenergetyk

Mam dwa pytania:
    1. Jest projekt?
    2. Wyprzedzając odpowiedź na pytanie 1- dlaczego?

0
  • #7 28 Maj 2013 14:44
    grzemach
    Poziom 20  

@waski78
    Pewnie rozumieją o co chodzi i nie mają bardzo do czego się przyczepić. Toż, to nie jest egzamin z teorii obwodów.

@reprint
    Tak dokładnie o to chodziło

@akrzy74
    1. Nie ma projektu.
    2. Nawet nie ma projektu aktualnej instalacji... ewentualnie to co jest w projekcie zupełnie nie pokrywa się z tym co jest faktycznie

Instalacja będzie sukcesywnie wymieniana na TN-S na całości domu (a raczej w miejscach gdzie jej jeszcze nie ma). Aktualnie jest TN-C, ale w taki sposób, że w niektórych miejscach strach stać... dlatego też zabieram się za poprawianie (wymiana całej instalacji na zupełnie nowe przewody i obwody). To jednak gdy będzie remont, a na chwile obecną mogę zrobić takie uziemienie dla skrzynki.

Mam świadomość, że aby wykonać prawidłowo taką modernizację powinienem dać otok z bednarki w koło całego domu. Ale jest to bliźniak (jak już wspomniałem) i to zadanie jest niewykonalne...

0
  • #8 28 Maj 2013 16:57
    1044571
    Użytkownik usunął konto  
  • #9 28 Maj 2013 17:16
    grzemach
    Poziom 20  

Bronek22 napisał:
    chce uziemiać RCD powinien odpuścić sobie elektrykę.
    gdzie uziemiam RCD? Uziemić chcę miejsce w którym PE łączy się z N i przechodzi w PEN... (czyli miejsce w którym TN-C zmienia się w TN-S).
    Fakt nie znam elokwentnych słów na to co wiem, ale rozumiem na jakiej zasadzie on działa i jak powinno być to wykonane.
    Zadałem, w sumie chyba, proste pytanie, na które otrzymałem jedną pobieżną odpowiedź, a cała reszta wywyższa się, że ma więcej praktyki. Uczepili się jednego tematu, który rozumiem i wiem jak zrobić. A to co nie wiem, odnoszę wrażenie że sami nie mają pojęcia. Próbujecie się tylko wywyższyć.

Edit.
    Przypomnę może pytanie.

Jak wykonać uziemienie instalacji w przypadku gdy nie mam możliwości zrobienia otoku z bednarki...
    Mam możliwość wrzucić bednarkę na ok 70-100cm na jedną ścianę, czy to jest wystarczające czy dodać do bednarki jeszcze 1 a może 3 szpilki (na końcach i środku)?
    Tak wiem, zrób pomiary, ale pomiary można zrobić jak już będzie to gotowe. a nie wiem czy w ogóle się za to zabierać, gdy to będzie niewystarczające...

0
  • #10 28 Maj 2013 17:43
    retrofood
    Moderator

grzemach napisał:
    Uziemić chcę miejsce w którym PE łączy się z N i przechodzi w PEN... (czyli miejsce w którym TN-C zmienia się w TN-S).
    Fakt nie znam elokwentnych słów na to co wiem, ale rozumiem na jakiej zasadzie on działa i jak powinno być to wykonane.

Przykro mi, ale naprawdę nie wiesz. A przynajmniej nic z tego nie rozumiesz. I koledzy próbują Ci to uzmysłowić.
    Dlatego Twoja irytacja jest nie na miejscu.

0
  • #11 28 Maj 2013 17:47
    1044571
    Użytkownik usunął konto  
  • #12 28 Maj 2013 17:49
    grzemach
    Poziom 20  

dziękuję wszystkim za wypowiedzi. Przepraszam, że traciliście czas.
    A ja odpowiedzi poszukam na innym forum,

0