Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tp-link wr740n, switch - Tp-link wr740n, połączenie switcha po WiFi.

luk526 28 Maj 2013 13:04 3651 18
  • #1 28 Maj 2013 13:04
    luk526
    Poziom 13  

Witam serdecznie. Mam router Tp-linka i starego switcha, ma może z 5 lat i chciałbym poprzez tego switcha, który wcześniej był używany do odbioru internetu radiowego, uzyskać internet z Wifi routera tp-link. W routerze mam hasło, więc włączyłem rozpoznawanie po adresie MAC, wpisałem MAC w ustawienia, nadałem nazwę. Na tym kompie, pod który mam podpiętego switcha, wpisałem: Bramę 192.168.1.1, IP 192.168.1.102, Maskę 255.255.255.0, DNS nie wpisałem no i nic nie hula. Czy myślicie, że może to być wina tych DNSów lub tego hasła WPA?

0 18
  • #2 28 Maj 2013 13:57
    kpodstawa
    Poziom 31  

Spróbuj jaśniej opisać Twoją sieć, ponieważ tytuł wątku nie zgadza mi się z treścią. Np. czy masz oddzielny przełącznik Ethernet, czy piszesz o switchu w routerze? Napisz także, jak masz dostarczony dostęp do Internetu, jakie są wzajemne połączenia urządzeń, np. routera, komputerów itd. Wtedy będzie wiadomo, co jest zwykłym hostem, a co bramą, kto i jakie dostarcza adresy IP.

Krzysztof Podstawa

0
  • #3 28 Maj 2013 16:34
    voitek1
    Poziom 39  

Czy łączysz TPlink'i po LAN czy po WiFi?
    Co to za switch?

0
  • #4 28 Maj 2013 17:25
    luk526
    Poziom 13  

Switch to Planex GW-AP11SP, był u mnie kiedyś do odbioru radiowego internetu jak już wspomniałem i chciałbym go wykorzystać do odbioru WiFi w domu, ponieważ w domu mam router Tp-linka, który połączony jest przez RJ-45 do komputera.

0
  • #5 28 Maj 2013 17:41
    voitek1
    Poziom 39  

1. Co do czego podłączone?
    2. Jaki operator?
    3. Jakie łącze?

0
  • #6 28 Maj 2013 19:35
    luk526
    Poziom 13  

Pisze juz 3-ci raz... Router Tp-link podłączony pod komputer nr.1 poprzez RJ-45 a źródło internetu to radiówka. Router skonfigurowany tak aby na całym domu było WiFi i nie chce kupować karty usb WiFi, ponieważ chcę coś zrobić z moim starym switchem i chciałbym za pomocą niego(bo po to jest stworzony, aby odbierać sygnały radiowe czyt. wifi) podłączyć za pomocą kabla RJ-45 tego switcha wraz z komputerem nr.2 a źródłem tego neta ma być sygnał wifi nadawany przez Tp-linka.

0
  • #7 28 Maj 2013 20:49
    kpodstawa
    Poziom 31  

No, to wyjaśniło się. To, co nazywasz "starym switchem" okazało się być punktem dostępowym WiFi (Access Point, AP) z dwoma portami LAN.

W każdym razie, jeżeli nie chcesz łączyć jakiegoś komputera z routerem przewodowo, to połącz go kablem z AP, a ustawienia trybu pracy przełącz na "repeater" (może się też to nazywać np. AP Client). Wtedy punkt dostępowy stanie się radiowym przedłużeniem przewodowej karty sieciowej.

Aby jednak poradzić coś więcej napisz, czy router TP-Link jako Access Point domowej sieci bezprzewodowej działa jako serwer DHCP, czy też jest stałe adresowanie IP. Wtedy będzie można poradzić, jak ustawić adresy w tej dwupunktowej podsieci AP Planex <==> Komputer.

Krzysztof Podstawa

P.S. Gdyby sieciowi puryści obruszyli się, że Repeater i AP Client są dwiema różnymi funkcjami, to mają oczywiście rację. Ale w moim D-Linku DWL-G700AP funkcja AP Client nazywa się Repeater. K.P.

0
  • #8 28 Maj 2013 21:15
    voitek1
    Poziom 39  

Jeśli switch posiada 2.4Ghz to go ustawiasz konfigurując go jako AP-client.
    DHCP włączone tylko na jednym TPlikn'u. Sieci wszędzie skonfigurowane identycznie, al z iinymi IP (z puli DHCP pierwszego TPlin), w reszcie DHCP - OFF.

0
  • #9 30 Maj 2013 13:57
    luk526
    Poziom 13  

Tak, switch połączony jest DSLem z tym drugim kompem. Co do DHCP to jest włączone. Czyli chodzi o to aby adresy do switcha wpisać takie same jak w ustawieniach WAN Tp-linka tak ? tylko Adres ip zamienić na jeden z puli czyli 192.168.1.102 przykładowo (bo mam od 192.168.1.100 do 192.168.1.199)? W takim razie adresy dla switcha będą następujące:

IP: 192.168.1.102
    Maska : 255.255.255.0
    Brama: 172.16.[...] <= taka sama jak w ustawieniach WAN switcha

0
  • #10 30 Maj 2013 14:20
    voitek1
    Poziom 39  

bama to zawsze adres IP z którym się urządzenie bezpośrednio łączy, przeważnie to, które zarządza DHCP...

0
  • #11 30 Maj 2013 14:21
    luk526
    Poziom 13  

voitek1, tylko jest problem, nie mogę sterować tym switchem i zmieniać mu trybów pracy. Jedyne co mogę zrobić to wpisać adresy w ustawienia internetowych TCP/IP i nic więcej.

Wiem co to brama tylko juz strasznie mam namieszane w głowie i nie wiem co mam wpisywać w te ustawienia rozumiesz?.

Wpisuje:
    brame 192.168.1.1
    ip 192.168.1.102
    maske 255.255.255.0

a w routerze TP linka podałem adres MAC tego switcha, żeby nie było problemów z połączeniem i zabezpieczeniami i jedyna prośba do was to taka, abyście pomogli mi z wpisaniem tych adresów bo juz sam głupnę.

0
  • #12 30 Maj 2013 14:37
    voitek1
    Poziom 39  

luk526 napisał:
    ...tylko juz strasznie mam namieszane w głowie...
    To się skup i narysuj
    voitek1 napisał:
    1. Co do czego podłączone?
    2. Jaki operator?
    3. Jakie łącze?
    Ale po kolei: zaczynając od radiówki: jakie łącze, jaki model, jak podłączone, czym, do jakiego portu, ALE PO KOLEI...
    W tym, co tak chaotycznie opisujesz niestety nie można się zorientować co i jak masz podłączone i ustawione. Rysunek z typami łącza rozwiąże wszystko

0
  • #14 30 Maj 2013 15:53
    voitek1
    Poziom 39  

Zrzut ekranu w ten spsób: Instrukcja zamieszczania i edycji obrazków na forum

Dodano po 3 [minuty]:

Nie znam tego switcha. Ustwiasz go jako "wireless repeater" lub "wireless client" z tą samą podsiecią (192.168.1.x) czy jaką tam masz na TPlinku.
    W TPlinku przyznaj MAC WiFi Apeka do stałego IP (z tej samej podsieci!)

0
  • #15 30 Maj 2013 16:09
    kpodstawa
    Poziom 31  

Jeżeli masz namieszane w głowie z adresacją IP, to opiszę, jak zrobiłem dostęp do Internetu za pomocą AP (wspomniany D-Link) via router sąsiadów. Z natury rzeczy nie miałem dostępu do Ich sprzętu, czyli sytuacja może być podobna do Twojej. Jeżeli ten opis jeszcze bardziej namiesza, to przepraszam i możesz wnioskować o usunięcie mojego postu.

- Zresetowałem AP do ustawień fabrycznych i połączyłem go przewodowo z kartą sieciową komputera. AP ma fabryczny adres IP 192.168.0.50 i maskę 255.255.255.0, więc ustawiłem dla komputera: adres hosta 192.168.0.28 (może być dowolny z zakresu 1-254, ale zwykle 1 rezerwuje się na bramy, a 255 to jest adres rozgłoszeniowy), maskę 255.255.255.0 i na wszelki wypadek bramę 192.168.0.50 (czyli AP).

- Za pomocą przeglądarki połączyłem się z AP przez URL http:/192.168.0.50 i dostałem panele zarządzania. Fabryczny login to "admin" z hasłem "admin". W dziale WiFi (nie piszę konkretnie, bo każdy producent może sobie nazywać co chce - jak chce) sprawdziłem jakie widać w okolicy sieci bezprzewodowe. Pokazują się wtedy nazwy sieci, numery ich kanałów radiowych i tryby dostępu - otwarta lub zamknięta.

- Sąsiedzi mieli przejściowo sieć otwartą, więc skorzystałem z grzecznościowego dostępu, aż dostawca Internetu nie zmienił konfiguracji na szyfrowaną. Przełączyłem AP w tryb klienta (u mnie "repeater") z wyborem nazwy tej sieci, którą mieli sąsiedzi. Oczywiście należy zapisać zmiany w konfiguracji AP do jego pamięci nieulotnej. Warto przy okazji zmienić nazwę administratora i jego hasło, aby ktoś nie dołączył się do AP z zewnątrz.

- Router sąsiadów pracował w trybie serwera DHCP, więc już nie interesowały mnie jakiekolwiek ustawienia adresowania. Kartę sieciową komputera przełączyłem w tryb klienta DHCP i miałem dostęp zarówno do prywatnej sieci sąsiadów, jak i do sieci rozległej, czyli Internetu. Sprawdziłem pingi do kilku znanych mi hostów z adresami publicznymi i na tym zakończyła się konfiguracja tej dwupunktowej sieci lokalnej.

Czyli, jeżeli Twój router w domu jest podobnie skonfigurowany, jak ten "sąsiedzki", to powinien rozgłaszać się w okolicy z jakąś nazwą i krótką notką o trybie dostępu (szyfrowania). Taki sam sposób szyfrowania powinieneś ustawić w AP. Jeżeli router nie pracuje jako serwer DHCP, to należy wybrać stałe adresy z takiej puli, jaka jest ustawiona dla sieci domowej. Jako brama i serwer DNS w komputerze z dołączonym AP powinien być ustawiony adres routera (raczej nie AP, ale można spróbować - nie powinno działać).

Zastrzeżenie: Podałem adresy IP z mojego konkretnego przypadku. Producenci urządzeń sieciowych mogą nadawać inne parametry, np. może to być adresacja prywatna 192.168.1.X oraz inne loginy z hasłami. Dlatego dobrze jest wcześniej zapoznać się z dokumentacją techniczną producenta.

Krzysztof Podstawa

0
  • #16 30 Maj 2013 22:35
    luk526
    Poziom 13  

Dzieki wielkie Panie Krzysztofie. Bardzo mi to pomogło tylko jest jedno ale... Byłoby dobrze jakby ten switch który ma 5 lat miał stronę za pośrednictwem mogę to zrobić jak opisujesz. Nie umiem znaleźć sieci domowej(AP) bo nie wiem jak ponieważ nie mam tej strony konfiguracyjnej i dlatego właśnie na ślepo chcę wpisać adresy aby się połączyć i wiem, że ten switch jest skonfigurowany jako (AP Client). Przydzielałem mu IP z puli, podałem adres MAC tego switcha w ustawieniach AP(tego Tp-linka z którego chcę ciągnąć neta bezprzewodowo) aby nie bylo problemów z zabezpieczeniami, bramę wpisałem taka jak w tym AP(tp-linku) czyli 192.168.1.1, maskę 255.255.255.0 też taka sama i nie łączy mnie.

0
  • #17 30 Maj 2013 22:54
    voitek1
    Poziom 39  

Pokaż zrzut z ustawień LAN TPlinka i z ustawień LAN Planex-a

0
  • #18 30 Maj 2013 23:11
    kpodstawa
    Poziom 31  

Tak już zasypiając nad klawiaturą znalazłem na Elektrodzie via Google taki oto temat: Link, który może będzie przydatny.

Krzysztof Podstawa

0
  • #19 31 Maj 2013 00:09
    luk526
    Poziom 13  

Tak panowie i udało mi się dojść do tego jeszcze przed Twoim postem Krzysiek. Zalogowałem się do ustawień planexa i ustawiam go jako AP-Client a pozniej w zakładce Site Survey poszukam Tp-Linka i sproboje połączyć !

0