Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Excel - Rozdzielanie komórki, separator to kod pocztowy

28 Maj 2013 15:27 6033 15
  • Poziom 9  
    Witam,
    chcę rozdzielić komórkę w Excelu, separatorem jest kod pocztowy:

A1:
    Piękna 3/4 45-500 Ełk

aby uzyskać dwie komórki:
    B1: Piękna 3/4
    C1: 45-500 Ełk

W Open Office Calc działają mi bezproblemowo następujące funkcje:
    =PRAWY(A3;DŁ(A3)-SZUKAJ.TEKST(" ";A3;SZUKAJ.TEKST(" ..-... ";A3;5)))
    =LEWY(A3;SZUKAJ.TEKST(" ..-...";A3;1))

Natomiast w Excelu już nie działa, przez ten separator "..-...", nie widzi kropek.
    Jak to rozwiązać??
  • Poziom 27  
    Ja bym nie kombinował z kropkami, tylko kazałbym wyszukać „-”, a od tego odjąłbym 3 pozycje i zastosował funkcję LEWY do wyznaczenia ulicy i numeru domu,
    a dalej od pozycji „-” odjąłbym 2 i zastosował funkcję PRAWY używając funkcji DŁ do określenia długości całego ciągu znaków,
    i tak miałbym drugą część tj. kod pocztowy i miejscowość.
    Powinno działać.
  • Poziom 31  
    mikstu2 napisał:
    Ja bym nie kombinował z kropkami, tylko kazałbym wyszukać „-”, a od tego odjąłbym 3 pozycje i zastosował funkcję LEWY do wyznaczenia ulicy i numeru domu,
    a dalej od pozycji „-” odjąłbym 2 i zastosował funkcję PRAWY używając funkcji DŁ do określenia długości całego ciągu znaków,
    Powinno działać.

A co będzie kiedy pojawi się taki adres?
    Piękna 16-18/4 45-500 Ełk
  • Poziom 27  
    markoz7874 napisał:
    mikstu2 napisał:
    Powinno działać.

A co będzie kiedy pojawi się taki adres?
    Piękna 16-18/4 45-500 Ełk

Tak!
    Tyle tylko że w OpenOffice taki szablon "??-???" daje mi w podanym przez Ciebie przykładzie pozycję 10 zamiast 18. Nie wiem czy tak samo jest w Excelu, bo nie mam go na podorędziu.
    Trzeba by się spytać autorki tego tematu czy ma takie adresy i czy OpenOffice rozdziela je prawidłowo?
    Jeżeli są takie adresy i nie jest ich dużo to najlepiej byłoby zamienić "-" na np."÷".
  • Poziom 31  
    mikstu2 napisał:

Tak!
    Tyle tylko że w OpenOffice taki szablon "??-???" daje mi w podanym przez Ciebie przykładzie pozycję 10 zamiast 18..

Po bokach powinny być spacje i będzie OK.
  • Poziom 27  
    markoz7874 napisał:
    mikstu2 napisał:

Tak!
    Tyle tylko że w OpenOffice taki szablon "??-???" daje mi w podanym przez Ciebie przykładzie pozycję 10 zamiast 18..

Po bokach powinny być spacje i będzie OK.

Dobrze - ale czy sprawdzałeś to praktycznie na Excelu, bo na OO wychodzi mi pozycja 7.
    OpenOffice ma ambicję do konwertowania wszystkich swoich dokumentów do formatu EXcela i odwrotnie, ale w praktyce wyglada to różnie.
  • Poziom 27  
    Można makrem, np. z użyciem wyrażeń regularnych
    Kod: vb
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod
  • Poziom 31  
    mikstu2 napisał:

Dobrze - ale czy sprawdzałeś to praktycznie na Excelu, bo na OO wychodzi mi pozycja 7.

OpenOffice ma ambicję do konwertowania wszystkich swoich dokumentów do formatu EXcela i odwrotnie, ale w praktyce wyglada to różnie.

Tak, wpisałem dokładnie " ??-??? " i działa - bez sprawdzenia bym nie wstawiał porady.
    A Ty jesteś pewien, ze wpisałeś " ??-??? " a nie "??-???" ?
    Sam się wcześniej pomyliłem - może testowałeś wersję przed poprawką?

cbrman napisał:
    Można makrem, np. z użyciem wyrażeń regularnych..

Można ale to nie wprowadza do tematu nic nowego, może poza tym, że w open office chyba VB nie działają? (nie mam wiedzy w temacie)
  • Poziom 9  
    ok, zamieniłam w funkcjach na " ??-??? " i działa poprawnie.
    Dziękuję :D
  • Poziom 27  
    markoz7874 napisał:

Tak, wpisałem dokładnie " ??-??? " i działa - bez sprawdzenia bym nie wstawiał porady.
    A Ty jesteś pewien, ze wpisałeś " ??-??? " a nie "??-???" ?

Tak, jestem pewien!
    Widocznie Excel traktuje takie zapytanie-funkcję trochę inaczej.
    Niestety, nie mam jak to sprawdzić, gdyż nie mam Excela na żadnym z moich kom-pów, bo dość dawno już przestawiłem się na OO.
  • Poziom 31  
    mikstu2 napisał:

Tak, jestem pewien!
    Widocznie Excel traktuje takie zapytanie-funkcję trochę inaczej.
    Niestety, nie mam jak to sprawdzić, gdyż nie mam Excela na żadnym z moich kom-pów, bo dość dawno już przestawiłem się na OO.

Skoro Ty sprawdziłeś OO a ja Excela, to mamy pełnie wiedzy na temat działania funkcji w obu przypadkach. :)
  • Poziom 27  
    Temat, wydałoby się, że jest wyczerpany, ale będę drążył dalej (z czystej ciekawości).
    Czy autorka tego tematu chciałaby się wypowiedzieć, czy w swojej bazie adresów, są takie gdzie znak "-" wystepuje przed kodem pocztowym, i czy wtedy te funkcje rozdzielają adresy poprawnie?
  • Poziom 31  
    Wejdź na stronę http://www.teleadreson.pl/
    oto przykłady:
    Al. 1000-lecia Państwa Polskiego 13 24-100 Puławy
    Skłodowskiej-Curie 76 59-300 Lubin
    Herwina-Piątka 16 31-234 Kraków
    Zresztą w moim mieście jest wiele adresów mających "-" w nazwie ulicy lub numerze domu - dlatego nie trudno mi było wpaść na to, że w adresie możne pojawić się myślnik.
    Mam nadzieję, że zaspokoiłem ciekawość :)
  • Poziom 27  
    No tak!
    Najwidoczniej zabrakło mi wyobraźni :cry:
    Jakimś tam usprawiedliwieniem może być, że tam gdzie mieszkam nie ma takich adresów.
    PS. Gdy będę miał dostęp do Excela to sprawdzę jak w nim działają znaki globalne typu "*", "?".
  • Poziom 31  
    mikstu2 napisał:

PS. Gdy będę miał dostęp do Excela to sprawdzę jak w nim działają znaki globalne typu "*", "?".

Wklej funkcję podpowiada możliwość użycia tych znaków.