Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przebicie prądu na budowie

28 Maj 2013 18:53 2583 19
  • Poziom 20  
    Witam, czy ktoś orientuje się jakie są wymogi co do rodzaju zabezpieczenia instalacji elektrycznej na budowie? W deszczowy dzień doświadczyłem przebicia prądu na jednym z elektronarzędzi. Po podłączeniu do jednej kaberoli i uruchomienia szlifierki kątowej poczułem mrowienie, po podłączeniu do drugiej "kopnięcie" było nieco silniejsze. Dlaczego poczułem kopnięcie, przecież powinien zadziałać wył. różnicowoprądowy. Czy dlatego, że bolec z kaberoli nie dotykał do złącza w erbedce?
  • Pomocny post
    Specjalista elektryk
    Ponieważ wyłącznik różnicowoprądowy działa od pewnej wartości prądu upływu, która to wartość jest już niebezpieczna dla człowieka.
    Prąd, który przez Ciebie przepływał był poniżej progu zadziałania wyłącznika. Mimo, że ten prąd był odczuwalny to jego natężenie nie było dla Ciebie (pod kątem elektrycznym) niebezpieczne.

W takich sytuacjach najistotniejszy jest zdrowy rozsądek i po prostu unikanie pracy na zawilgoconych, czy mokrych urządzeniach.
  • Poziom 33  
    Jakie to elektronarzędzia? jaka klasa?
  • Poziom 20  
    Jeśli chodzi o elektronarzędzie to np. Link .

Od czego zależy prąd upływu? Od przewodnictwa wody?
  • Pomocny post
    Specjalista elektryk
    marco177 napisał:

Od czego zależy prąd upływu? Od przewodnictwa wody?

Od rezystancji "obwodu" przez który płynie prąd.
    W tym wypadku składa się na to:
    - rezystancja wody,
    - rezystancja Twojego ciała,
    - rezystancja butów, skarpet, podłoża.

W praktyce mało jest sytuacji gdzie przy dotknięciu przewodu fazowego płynie na tyle duży prąd, aby zadziałał wyłącznik różnicowoprądowy (chyba, że w momencie dotknięcia przewodu fazowego innym odsłoniętym elementem ciała dotykasz uziemionego elementu).
  • Poziom 24  
    marco177 napisał:
    Ta szlifierka ma styk ochronny we wtyczce?
  • Poziom 33  
    To jest 2 klasa nie ma doprowadzonego przewodu ochronnego więc rcd nie ma jak zareagować, co znaczy praca w deszczowy dzień mokre narzędzia a łapkach ?
  • Poziom 20  
    technikabasenowa napisał:
    To jest 2 klasa nie ma doprowadzonego przewodu ochronnego więc rcd nie ma jak zareagować, co znaczy praca w deszczowy dzień mokre narzędzia a łapkach ?

Podałem przykładową, moja ma wejście na styk ochronny ponieważ ma miejsce na niego - blaszka.

Dodano po 3 [minuty]:

Miniax napisał:

- rezystancja wody,
    - rezystancja Twojego ciała,
    - rezystancja butów, skarpet, podłoża.

To już dużo wyjaśnia, mokre rękawiczki.
  • Poziom 24  
    marco177 napisał:
    Podałem przykładową, moja ma wejście na styk ochronny ponieważ ma miejsce na niego - blaszka.
    Oryginalnie?
  • Poziom 20  
    Tak, jest blaszka.
  • Pomocny post
    Poziom 24  
    Jeszcze nie widziałem szlifierki kątowej w I klasie ochronności. Może jednak ktoś wymieniał już przewód do tej szlifierki? Drążę temat, ponieważ napisałeś:
    marco177 napisał:
    Czy dlatego, że bolec z kaberoli nie dotykał do złącza w erbedce?
  • Pomocny post
    Specjalista elektryk
    marco177 napisał:
    czy ktoś orientuje się jakie są wymogi co do rodzaju zabezpieczenia instalacji elektrycznej na budowie?

Wymogi zawarte są w normie:
    PN-HD 60364-7-704
    Więcej info na stronie:
    https://www.redinpe.com/attachments/article/124/146-147_Instalacje_elektryczne.pdf
    marco177 napisał:
    W deszczowy dzień doświadczyłem przebicia prądu na jednym z elektronarzędzi.

Elektronarzędzia podlegają pod okresowe oględziny i sprawdzanie, także prądu upływu, rezystancji izolacji itd. Są okerślone zasady ich kontroli, brak aktualnych badań niweluje takie urządzenie do stosowania nie tylko na terenie budowy. Elektronarzędzie ma prawdopodobnie przebicie na masę, zbyt małe do zadziałania wyłącznika ochronnego RCD ( jeżeli on istnieje ) a tym bardziej wyłącznika nadmiarowo-prądowego czy bezpiecznika.
    Dobra rada - oddać elektronarzędzie do badania, bo któregoś dnia nie będzie mrowienia a będzie trup.
  • Poziom 38  
    To jest 2 klasa nie ma doprowadzonego przewodu ochronnego więc rcd nie ma jak zareagować

Jesteś tego pewien co napisałeś ??
  • Pomocny post
    Poziom 33  
    BILGO napisał:
    To jest 2 klasa nie ma doprowadzonego przewodu ochronnego więc rcd nie ma jak zareagować

Jesteś tego pewien co napisałeś ??

http://www.forumsep.pl/viewtopic.php?t=11689
  • Pomocny post
    Poziom 30  
    Narzędziami elektrycznymi nie pracuje się podczas deszczu. Nawet tymi w drugiej klasie ochronności. To jest podstawowa zasada BHP.
  • Pomocny post
    Poziom 33  
    http://www.forumsep.pl/printview.php?t=3067&start=30
    Aby rcd zadziałał musi być róznica prądów zależna od jego rodzaju powiedzmy 30mA - obywatel stoi w gumiakach na solidnej izolacji, jak ma wykryć rcd porażenie ( pojawienie się U na obudowie jak jest mokra bo pracuje w deszczu lub mżawce co jest karygodne )
    )
  • Pomocny post
    Specjalista elektryk
    Jeśli autor wątku ma narzędzie w 1 klasie izolacji, to przy niepodłączonym styku PE będzie "smyrać" po dotknięciu metalowych części także jak będzie sucho.

A niezależnie od wszystkiego praca elektronarzędziami podczas deszczu mądre nie jest.
  • Poziom 29  
    Wyłącznik różnicowoprądowy może nie zadziałać bo mogły się mu skleić styki. Znam takie przypadki nie zadziałania różnicówki przy przekroczonym prądzie upływu, wystarczyło ją kilka razy załączyć i włączyć i działała a najlepiej to wymienić na nową.
  • Moderator Elektrotechnika
    To jest kątówka GWS 14(bardzo dobra zresztą) i oryginalnie jest w 2 klasie jakiś niedorobiony elektryk podłączył 3 żyłowy kabel, może z rozbieraną wtyczką .