Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączenie centrali alarmowej do nadajnika bez przekaźników

28 Maj 2013 19:04 2082 7
  • Poziom 14  
    Witam!

Czy centralę alarmową można podłączyć do nadajnika GSM/GPRS bez konieczności użycia przekaźnika? Nadajnik jest wyposażony w wejścia zwierane do masy.

Ja widzę to tak: COM nadajnika łączę do COM'a centrali a wyjścia centrali (podające masę np. w trakcie alarmu, uzbrojenia/rozbrojenia, sabotażu) podłączam bezpośrednio do wejść nadajnika.

Czy jest to poprawne i czy taki sposób się stosuje?

A co w przypadku gdy na wyjściu centrali podawany jest "+"? Wtedy bezwzględnie przekaźnik?
    Pozdrawiam i dzięki za opinie na ten temat.
  • OptexOptex
  • Pomocny post
    Poziom 18  
    Krzysiekmad15 napisał:
    Witam!

Czy centralę alarmową można podłączyć do nadajnika GSM/GPRS bez konieczności użycia przekaźnika? Nadajnik jest wyposażony w wejścia zwierane do masy.

Ja widzę to tak: COM nadajnika łączę do COM'a centrali a wyjścia centrali (podające masę np. w trakcie alarmu, uzbrojenia/rozbrojenia, sabotażu) podłączam bezpośrednio do wejść nadajnika.

Jak najbardziej poprawnie
    Krzysiekmad15 napisał:
    A co w przypadku gdy na wyjściu centrali podawany jest "+"? Wtedy bezwzględnie przekaźnik?
    Pozdrawiam i dzięki za opinie na ten temat.

Tu już musisz dać przekaźnik
    Ale im mniej urządzeń tym mniej usterek.
  • OptexOptex
  • Pomocny post
    Specjalista - Alarmy Stacjonarne
    Przede wszystkim pasuje pochwalić się o jakiej centrali mowa i o jakim module. Z opisu wynika jednak, że chodzi o urządzenia przynajmniej Satel.

Tak, można bez przekaźników. Jeśli urządzenie GSM pracuje na zasilaniu z centrali alarmowej, to punkt odniesienia (masa) jest ta sama w całym układzie i wystarczy podawać masę do sterowania.
    Jeśli wyjście podaje tylko "+", to możesz zastosować właśnie przekaźnik.
    Ogólnie to w obu sytuacjach możesz zastosować przekaźnik - nie zaszkodzi, a wprowadzi dodatkową separację galwaniczną.

Jeśli moduł jest zasilany niezależnie i nie chcesz łączyć masy centrali z masą modułu GSM, wtedy konieczny będzie przekaźnik.
  • Poziom 14  
    Centrala ma swoje zasilanie i nadajnik też ma swoje zasilanie.

To połączenie masą centrali i nadajnika nie ma jakiegoś negatywnego wpływu?

Dzięki za odpowiedzi.
  • Pomocny post
    Poziom 18  
    dariusz.bembenek napisał:
    Tak, można bez przekaźników. Jeśli urządzenie GSM pracuje na zasilaniu z centrali alarmowej, to punkt odniesienia (masa) jest ta sama w całym układzie i wystarczy podawać masę do sterowania.

A jeśli nie to nie można ? też można po to właśnie podłącza się do com-a
    Krzysiekmad15 napisał:
    To połączenie masą centrali i nadajnika nie ma jakiegoś negatywnego wpływu?

Nie nie ma testowane przez wiele lat.
  • Pomocny post
    Specjalista - Alarmy Stacjonarne
    pepe33 napisał:
    A jeśli nie to nie można ? też można po to właśnie podłącza się do com-a

ehh.. przecież to była dedukcja. Myślałem, że z mojej wypowiedzi chyba jasno wynika, że skoro moduł pracuje na zasilaniu z centrali, tzn. że ich masy musiały zostać połączone.
  • Pomocny post
    Specjalista - CCTV i Alarmy Stacjonarne
    Jeśli urządzenia pracują na wspólnej masie - można tak łączyć.
    Zalety - prostota układu.
    Wady - większa podatność na uszkodzenia.
    Ale:
    Stosujemy (ja i moi koledzy) takie połączenia tylko gdy moduły znajdują się w obrębie jednej obudowy lub przynajmniej ze sobą sąsiadują.
    W każdym innym wypadku unikamy takich połączeń, staramy się izolować galwanicznie systemy oddalone , szczególnie gdy należą do obcych firm.

Zalety - pełna ochrona przed uszkodzeniem, galwaniczna izolacja, wyjścia NO lub NC bezpotencjałowe z obciążalnością zależną tylko od użytych modułów przekaźników, nie ma problemu z poziomami napięć i logiką systemów na wejście których podajemy stany, itd.

Wady - trochę drożej bo trzeba dołożyć moduły MP-1 lub jakieś podobne. Średnio 4-6 modułów po 15,- zł
  • Poziom 14  
    Myślę (czasami się zdarza :) ), że odpowiedzi rozwiały moje wątpliwości.
    Wielkie dzięki!

Pozdrawiam