Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Relpol przekaźnikiRelpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Łączenie szeregowe diod. Większe napięcie wsteczne.

01 Mar 2005 15:55 3173 3
 • Poziom 29  
  Czy można łączyć diody szeregowo aby uzyskać większe napięcie wsteczne ? Potrzebuję diody szybkie 3A/300V a mam na 60V czy mogę połączyć 5 szeregowo ???

  Do jakiego napięcia trzeba "ściągnąć" napięcie wyindukowane w cewce aby nie uszkodzić tranzystora wyjściowego PWM ? bo przecież po połączeniu w szereg diod wzrośnie mi także napięcie przewodzenia.
  Tranzystor to IGBT 60A / 400V
 • Relpol przekaźnikiRelpol przekaźniki
 • Poziom 21  
  Mozna diody laczyc szeregowo 5 razy 60 =300V . Najlepszym napieciem dla tego tranzystora byloby 200V(wiekszy wspolczynnik bezpieczenstwa )
 • Relpol przekaźnikiRelpol przekaźniki
 • Poziom 29  
  Nie zrozumieliśmy się - dioda w stanie zaporowym ma wogóle nie mieć wpływu - kiedy cewka jest zasilana (tranzystor przewodzi), dioda ta ma zwierać wyindukowane napięcie w cewce (o odwrotnej polaryzacji) czyli w chwili wyłączenia tranzystora. Tak jak to ma miejsce np. podczas zabezpieczania tranzystora sterującego cewką przekaźnika - dioda równoległa do cewki przekźnika ogranicza napięcie do ok.-0,7V (bez tej diody może się wyindukować np.-100V co uszkodziło by tranzystor).
  moje pytanie: jeśli połączę diody szeregowo to wzrośnie mi napięcie przewodzenia z 0,7V do ok. 3,5V - czy to jest wystarczające zabezpieczenie tranzystora IGBT przed napięciem wyindukowanym (ujemnym)?
 • Poziom 34  
  Jest to wystarczające zabezpieczenie.Zwykle równolegle do szeregowych diod daje się duże rezystory np 1Meg w celu wyrównania napięć na diodack w kierunku zaporowym.