Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Najprostsza-mechaniczna przetwornica DC/AC

Wyszczal 28 May 2013 23:27 6939 9
Tespol
 • Witam. Przetwornica została zbudowana z nudów. Skałda sie z płytki na której się znajduje 16 pól połączonych na przemian + i - (co drugie pole +) oraz z wirnika który pełni rolę komutatora z 2 parami szczotek wykonanych z drutu. Pierwsza para łączy styki z głównej płytki a druga para przekazuje uzyskane napiecie na wyjscie czyli otrzymujemy już prąd AC. Częstotliwość jest zalezna od obrotów silniczka. Przy 1obr/s daje nam 8Hz wiec przy około 6,25obr/s daje nam 50Hz. Wiem że to zabawka nie praktyczna ale zdała egzamin. Napięcie na zasilaczu to napiecie zasilania silniczka. Wyniki na mierniku to napiecie i częstotliwość juz na wyjściu.
  Najprostsza-mechaniczna przetwornica DC/ACNajprostsza-mechaniczna przetwornica DC/ACNajprostsza-mechaniczna przetwornica DC/AC

  Najprostsza-mechaniczna przetwornica DC/ACNajprostsza-mechaniczna przetwornica DC/ACNajprostsza-mechaniczna przetwornica DC/AC

  Cool? Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  Wyszczal
  Level 13  
  Offline 
  Wyszczal wrote 180 posts with rating 63, helped 1 times. Live in city Koszęcin. Been with us since 2005 year.
 • Tespol
 • #2
  kris6661991
  Level 25  
  Tak, tylko że na wyjściu nie ma na pewno sinusoidy a przebieg prostokątny, tak więc jest to bardziej generator przebiegu prostokątnego :) Najprostsza przetwornica mechaniczna DC/AC składa się z silnika prądu stałego oraz alternatora prądu przemiennego, obie maszyny pracują wówczas sprzężone ze sobą mechanicznie.
 • Tespol
 • #3
  Wyszczal
  Level 13  
  Co do przebiegu masz racje lecz nie nie mam oscyloskopu by go sprawdzic. Ale mysle ze gdy podłącze transfomator to zadziała i bede miec te 230V. No ale tak jak napisałem to było do zabicia czasu heh.
 • #4
  Marian B
  Level 37  
  Kształt przebiegu zależy od częstotliwości przerywania prądu, oraz od indukcyjności uzwojenia pierwotnego trznsformatora. Przy optymalnie dobranych tych wartściach przebieg na uzwojeniu wtórnym jest zbliżony do sinusoidy.
  Może nie wszyscy wiedzą, ale w latach 60-tych w samochodach Warszawa był montowany odbiornik samochodowy, lampowy o nazwie "Żerań". Miał on wibratorową przetwornicę elektromechaniczną o podobnym działaniu. Napięcie wtórne było 250V. Taka przetwornica działała podobnie jak dzwonek elektryczny na napięcie stałe. Nie było tam obrotowych elementów, tylko drgająca kotwica powodująca przełączanie prądu w pierwotnym uzwojeniu w obu kierunkach. O dziwo, radio grało bardzo dobrze, a najczęstszą wadą przetwornicy było nie wypalanie styków, tylko urywanie się giętkich przewodów podłączonych do drgającego mechanizmu, mimo elastycznego zawieszenia w gumowych uchwytach.
 • #5
  Wyszczal
  Level 13  
  No Ciekawe nie słyszałem o takim czyms ale dobrze wiedziec. Mówisz że kształt zalezy od czestotliwości przerywania napięcia czyli jest możliwość ze przy tych 50Hz moge uzyskac sinusoide?
 • #6
  mkpl
  Level 37  
  Miałem do czynienia z 2 typami przetwornic. Jedna przetwornica silnikowa gdzie na wspólnym wale było uzwojenie silnika i kilka uzwojeń dla różnych napięć wyjściowych lecz ta dawała napięcie DC. Bawiłem się też taką na stycznikach które pracowały jako generator a częstotliwość była ustalana odległością styków i kondensatorem
 • #7
  mmm777
  Level 30  
  Jak już o historii...
  Produkowano nadajniki radiowe, z generatorem mechanicznym (alternatorem), o mocach do kilkudziesięciu KW (i więcej).
  Alternator wytwarzał prąd zmienny o częstotliwości rzędu ~10kHz, częstotliwość była powielana na transformatorze będącym powielaczem magnetycznym, aż do częstotliwości rzędu ~1MHz.
  Czysta mechanika - czyż to nie jest cudowne?
 • #9
  Alemucha
  Level 28  
  mmm777 wrote:

  Czysta mechanika - czyż to nie jest cudowne?
  -oczywiście.
  Można jeszcze stykać 2 kabelki, naciskać wyłącznik albo obracać impulsator przy użyciu dowolnego konsumenta żywności lub sił natury
 • #10
  kondensator
  Level 36  
  mmm777 wrote:
  Jak już o historii... Produkowano nadajniki radiowe, z generatorem mechanicznym (alternatorem), o mocach do kilkudziesięciu KW (i więcej). Alternator wytwarzał prąd zmienny o częstotliwości rzędu ~10kHz, częstotliwość była powielana na transformatorze będącym powielaczem magnetycznym, aż do częstotliwości rzędu ~1MHz. Czysta mechanika - czyż to nie jest cudowne?
  Hasło do wyszukiwania:
  Alexanderson generator
  Alexanderson alternator
  Alexanderson transmitter


  PS: przetwornice wibratorowe były też w sprzęcie lampowym wojskowym, zarówno wschodnim jak i zachodnim. Raczej odporne na NEMP...