Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kolumny do Denon PMA-560, CD DCD-685, pokój 20m2, poddasze.

umór 29 Maj 2013 13:32 1005 0
  • #1 29 Maj 2013 13:32
    umór
    Poziom 8  

Witam

Pytałem o to w innym wątku, ale widzę że tutaj jest bardziej odpowiedni dział i chyba częściej odwiedzany.

Niedawno nabyłem używane Denon PMA-560 i CD DCD-685.
    Posiadam także używane kolumny Heco Superior 740 i monitory Lorenz Acoustics F1-80.
    Z Heco wzmacniacz gra za jasno, a z Lorenz jest jakby ucięta góra i jakby mniej przestrzennie.

Niestety nie znam fachowych audiofilskich określeń, ale opiszę moje odczucia podczas słuchania tego co mam. Sorki za przydługi post.

Oczywiście najważniejszy jest pokój. Tutaj cudów nie ma i nie będzie. Ale większość ludzi ma ten problem. Niewielu może sobie pozwolić na super parametry lokum. Chodzi o to aby osiągnąć optymalnie dobre brzmienie w zastanych warunkach.
    Wymiary pokoju to 4,60 na 4,40 m. Mam spadzisty dach na poddaszu. Kolumny ustawiłem pod tym spadem. Drugie możliwe ustawienie to pod ścianą na przeciwko spadu, ale jednak stwierdziłem że ustawione pod spadem grają lepiej, bo kiedy miałem je pod ścianą, to bas pojawiał się gdzieś pod sufitem.

Przede wszystkim ten Denon wydaje się bardzo wybredny i nieuniwersalny. Są nagrania które brzmią dobrze. Na przykład Happysad "Nieprzygoda", albo Archive "Controlling Crowds". Już wydawało mi się po przesłuchaniu tych płyt że jest dobrze, ale pożyczyłem sobie CD Brodki i RED HOT "Californication" i inne, i znowu za ostro, nieprzyjemnie.
    Przykładowo w niektórych utworach RED HOT kiedy naraz są gitary, wokal i jeszcze perkusista ładuje po talerzach to robi się niezły jazgot, który mnie denerwuje.
    Wtedy zacząłem eksperymentować z 4 głośnikami, zabrzmiało to ciekawie, ale jak się okazuje nie jest to zestawienie zdrowe dla mojego Denona (4Ohm Lorenza i 8Ohm Heco).

Poza CD, mam też podłączony komputer do wzmacniacza. MP3 oczywiście są słabe w porównaniu do CD, ale na przykład Rammstein stracił całą swoją moc. Taki Happysad z CD brzmiał mocniej niż ten Rammstein z MP3. Ale myślę że to nie wina tylko MP3, ale właśnie tego że ciężka muzyka z dołami traci na tłustości z tym wzmacniaczem i kolumnami Heco.

Do starego wzmacniacza (jakiś psujący się Universal), miałem podpięte te monitory Lorenz. Z tymi monitorami brzmienie ciężkiej muzy było ok, a lekka muzyka grała zwyczajnie, bez rewelacji. Natomiast z Denonem wokale w spokojnej muzyce robią o wiele większe wrażenie. Więcej przestrzeni i wyrazistości.
    Niestety ów Universal padł i nie miałem możliwości porównania w tych samych warunkach obu wzmacniaczy naprzemiennie...

Jak połączyć nie stłumiony dźwięk i tłuste wypełnienie?

Co do basu, to kolumny Heco mają niski bas, ale przy tym wzmacniaczu jakby czekają aż utwór zaserwuje taki bas. Dobry przykład to płyta zespołu Archive. Większość utworów brzmi ostro i jasno, można podkręcić bas, ale nagle gra utwór z mocnym basem i jeden głośnik zaczyna terkotać.
    Na płycie Brodki stwierdziłem że podczas granej, jednej linii melodycznej basu, zależnie od tonu, raz bardziej zadudni a później gdy melodia basu pójdzie do góry, to się schowa. Kiedy podłączyłem 4 głośniki to ten bas grał bardziej tłusto i równo na całej linii melodycznej.
    Do muzyki rockowej potrzeba takiego tłustego basu, ale nie koniecznie tak niskiego i dudniącego jak w techno. Tak żeby wypełniał i był fundamentem dla ostrych gitar.

Kolejna sprawa - Mam wrażenie że czasem nierówno grają kanały. Czasem muzyka gra nieco bardziej jedną stroną. Od kiedy kupiłem. Nie znam się i ciekaw jestem czy ten wzmacniacz nie był ruszany w środku.

Nienawidzę używek bo nigdy nie mam pewności ich działania. Ale nie stać mnie na nówki. Głośniki Heco nie są w najlepszym stanie. Poza terkoczącym basem, jedna kolumna gra przytłumionymi najwyższymi zakresami. Słychać tę różnicę głównie na wysoko grających hi-hatach. Jedna kolumna gra to bardzo dźwięcznie, a druga niestety bardziej tłumi ten dźwięk.
    W połączeniu ze wzmacniaczem Denona czasem te hi-haty są bardzo ciche, szczególnie jeśli mają grać jedną stroną...

Dziękuję za odpowiedzi.

0 0