Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

HP DeskJet F2180 - Nie działa skaner po wymianie tuszu

SilkKheldar 29 May 2013 16:50 7407 14
 • #1
  SilkKheldar
  Level 9  
  Po wymianie tuszu (kolorowego 22xl marki ActiveJet) skaner nie daje znaku życia.
  Drukarka "zapętliła się" w procedurze wyrównywania pojemników z tuszem. Po każdym podłączeniu informuje komputer, że był zmieniany kartridż i należy przeprowadzić procedurę wyrównywania. Problem w tym, że o ile stronę drukuje prawidłowo to już w drugim kroku kiedy powinno się wydrukowaną stronę zeskanować niestety skaner się w ogóle nie budzi tylko w nieskończoność mruga lampka zajętości urządzenia. Próbowałem z 3 różnymi komputerami (Windows XP i 7) i zawsze jest to samo (mimo innych wersji sterowników). Skaner nie daje się obudzić w żaden sposób, ani z panela drukarki ani z komputera. W panelu sterowania urządzenia są ogłaszane jako działające prawidłowo, ale niestety działa tylko drukarka.

  Kartridże od ActiveJet stosuję z powodzeniem od 2 lat. Istotne może być to, że pierwszy tusz przy wymianie system wykrył jako niezgodny (na oko niczym się nie różnił) i odmawiał z nim współpracy. Wziąłem inny identyczny egzemplarz tuszu i wyglądało, że już jest OK ale niestety skaner od tej pory się nie obudził. Czy jest możliwe, że wada w kartridżu trwale uszkodziła mi skaner?

  Próbowałem "sztuczek" zalecanych przez HP np. z wyłączaniem drukarki itp. bez efektu. Przy odwołaniu jakąkolwiek metodą do skanera mam oczekiwanie kilka minut i w końcu komunikat o błędzie komunikacji z urządzeniem.
  Nie reinstalowałem sterowników, ale sprawdzałem na 3 różnych komputerach więc problem musi być w samym urządzeniu. Przewód USB chyba nie mógł się uszkodzić tak wybiórczo, żeby działało wszystko poza skanerem?

  Może jest jakiś sposób na globalny reset urządzenia (nie tuszy). Drukarka w międzyczasie nie upadła ani nic z tych rzeczy. Co zrobić, żeby ożywić skaner?
 • #2
  konmaj
  Printers specialist
  Próbowałeś unieważnić kalibrację przyciskiem z czerwonym krzyżykiem?
 • #3
  SilkKheldar
  Level 9  
  Tak, próbowałem zarówno przyciśnięcia jednorazowego jak i trzymania przez dłuższy czas. Niestety jedyny efekt to chwilowe przerwanie mrugania diody zajętości urządzenia a w panelu na komputerze przejście do opcji skanowania. Jednak po wyborze parametrów skanowania i poleceniu "skanuj" znowu bardzo długie "oczekiwanie na skaner" i komunikat o błędzie podczas próby połączenia z urządzeniem. (urządzenie ponownie ciągle mruga jako zajęte i ponowne naciskanie "czerwonego x" już nic nie zmienia.
  Szczegółowe informacje z komunikatu o błędzie:
  "4,[(0,12,80004005),(2,7,8004007),(3,7,0)]"
  absolutnie nic mi nie mówią. :(
 • #4
  konmaj
  Printers specialist
  Rozumiem, że po anulowaniu kalibracji kopiowanie też nie działa (drukarka odłączona od komputera)?
 • #5
  SilkKheldar
  Level 9  
  Próbowałem też kopiowania w kolorze i B&W na odłączonej drukarce ale niestety objawy są takie same, czyli tylko miganie diody zajętości i zupełny brak ruchu ze strony skanera. Natomiast drukarka wciąga papier i chyba czeka na skaner. Tyle, że bezskutecznie. Po naciśnięciu wyłącznika wysuwa całą kartkę i się wyłącza.
 • #6
  konmaj
  Printers specialist
  Trudno powiedzieć, co dokładnie szwankuje: lampa skanera, płyta główna urządzenia czy też taśma sygnałowa między nimi nie łączy. Jedyny sposób, to podmieniać elementy z podobnego urządzenia.
 • #7
  Erni90
  Level 20  
  A czy na starych tuszach jest to samo? czasem można trafić na tusz gdzie drukarka nie działa prawidłowo.
 • #8
  SilkKheldar
  Level 9  
  Trochę trwało, zanim udało mi się dostać odpowiednie tusze, bo stare już wyrzuciłem... Przetestowałem nawet nie na zamiennikach ale na oryginalnych tuszach HP i niestety efekty są identyczne - skaner się nie aktywuje w żaden sposób.
  Czy są jakieś miejsca gdzie można przeczytać jak bezpiecznie rozebrać ten sprzęt i sprawdzić czy przypadkiem nie rozłączyło się coś w środku?
  Drukarka działa więc nie chciałbym jej popsuć przy okazji sprawdzania skanera.
 • #9
  endriuf
  Printers specialist
  Wkrętak torx nr 10 i odkręcasz 4 śrubki. Podnosisz do góry obudowe i wypinasz taśmy.
 • #10
  Stan-S11
  Level 31  
  Podejrzewam uszkodzenie napędu skanera. Wymienil bym calą głowice skanujacą.
  Wkłady drukujace nie wplyawja na pracę skanera.
 • #11
  SilkKheldar
  Level 9  
  A czy jest jakaś szansa na prostą naprawę mechanizmu skanera?
  Czy lepiej od razu poszukać nowego urządzenia? (jeśli koszty naprawy miałyby być porównywalne z zakupem nowego sprzętu).
 • #12
  Stan-S11
  Level 31  
  Nie ma prostej metody na naprawę skanera jak tylko wymiana uszkodzonej glowicy skanującej. Podaj kod producenta jaki znajduje sie na głowicy, być może coś znajdę.
 • #13
  konmaj
  Printers specialist
  Rozumiem, że już sprawdziłeś, czy taśma skanera jest właściwie podłączona?
 • #14
  Erni90
  Level 20  
  [quote="Stan-S11"]
  Wkłady drukujace nie wplyawja na pracę skanera.[/q]

  Mają mają raz spotkałem się z takim przypadkiem ze skanerem a ostatnio drukarka głupiała czasami przy drukowaniu plików pdf. pomogła wymiana żółtego kartridża.

  Dziwi mnie to że urządzenie wielofunkcyjne a nie wykrywa usterki skanera i da się drukować.
 • #15
  Winston Wolf
  Level 14  
  nie sądzę żeby wina leżała po stronie tuszy (niezależnie czy oryginalne HP czy zamienniki Active Jet), opisz dokładnie cały problem z objawami oraz czynnościami jakie były wykonywane (instalowanie sterowników i inne które były proponowane) i prześlij to do pomocy technicznej/serwisu HP lub skontaktuj się z nimi telefonicznie

  nie zaszkodzi, a jak już były podobne problemy to pewnie coś doradzą lub powiedzą co jest przyczyną i ile może kosztować naprawa